3p

A külföldi piaci szereplők gyors és folyamatos kamatvágást várnak a Magyar Nemzeti Banktól, azonban lehet, hogy csalódniuk kell. Nincs könnyű helyzetben ugyanis az MNB, hiszen szem előtt kell tartania, hogy a forint helyzete még mindig viszonylag ingatag, ráadásul a kamatfelárat sem csökkentheti ész nélkül - olvasható az AXA csütörtökön kiadott elemzésében.

A külföldi piaci szereplők gyors és folyamatos kamatvágást várnak a Magyar Nemzeti Banktól, azonban lehet, hogy csalódniuk kell. Nincs könnyű helyzetben ugyanis az MNB, hiszen szem előtt kell tartania, hogy a forint helyzete még mindig viszonylag ingatag, ráadásul a kamatfelárat sem csökkentheti ész nélkül - olvasható az AXA csütörtökön kiadott elemzésében.

Régen volt már arra példa, hogy a piac ilyen hevesen árazott volna egy ilyen gyors tempójú kamatvágási sorozatot. A három hónapos diszkontkincstárjegyek ugyanis már bő egy héttel a szeptember 28-i kamatdöntés előtt több mint 100 bázisponttal az aktuális alapkamat alatt tartózkodtak. A pénzpiaci FRA ügyletek pedig azt indikálták, hogy az MNB-nek a következő hónapokban legalább fél százalékos tempóban kell haladnia a kamatvágással.

"Mi azonban nem számítunk ilyen radikális monetáris lazításra. Még akkor sem, ha a jegybank a legutolsó döntéséhez kapcsolódó nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a reálgazdaság helyzete és a belső keresleti sokk miatt vártnál alacsonyabban alakuló inflációs számok nem csak lehetőséget teremtenek, de szükségessé is teszik a további kamatcsökkentéseket" - emeli ki Orosz Dániel, az AXA stratégiai tanácsadója.

Fél-egy éves időhorizonton sem vár radikális lépéseket a szakember, az 5-6 százalékos szintet leghamarabb 2010 végén, vagy 2011-ben érhetjük el szerinte. "Véleményünk szerint egyszerűen hiba lenne megfeledkezni arról, hogy a forintot nem olyan nehéz kibillenteni az egyensúlyából, a lakosság devizahitel kitettségéről továbbra sem szabad megfeledkezni" - figyelmeztet az elemző.

Nem lehet radikálisan lecsökkenteni a kamatprémiumot, annak többé-kevésbé szinkronba kell maradnia a hasonló kockázati besorolású feltörekvő piaci országok alapkamataival. Az országkockázati prémium ugyan jelentősen csökkent, de még nem tért vissza a Lehman-esemény előtti tartományba, valamint a választások is egyre inkább közelegnek.

Az elmúlt hetekben azonban ismét kialakult hurráoptimizmus hatására hatalmas érdeklődést és hozamesést lehetett látni a diszkontkincstárjegyek aukcióján és a másodlagos piacon. Ugyan ez nem csak hazai országspecifikus jelenség, a kockázatvállalási hajlandóság növekedésével sok feltörekvő piaci instrumentum hirtelen ismét nagyon vonzóvá vált és jelentős mennyiségű tőke áramlott ezekbe az eszközökbe.


A magyar kötvényvásárlási láz kirobbanását azonban jelentősen tetézte, hogy a külföldi elemző házak egymás sarkát taposva publikálták előrejelzésüket, miszerint itthon még komoly mértékű és elhúzódó kamatcsökkentési kampánynak nézünk elébe. Így a Magyar Nemzeti Bank ismét nincs könnyű helyzetben, mert a külföldi piaci szereplők véleményünk szerint "túlzott" és igen gyors ütemű kamatcsökkentési várakozásokat áraztak be. Ennek megfelelően pedig a következő hónapokban a külföldi befektetőknek elképzelhető, hogy csalódniuk kell, szembesülve azzal, hogy az MNB nem feltétlen akar olyan gyors tempóban és nagy lépésekben haladni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!