A szakemberek előzetesen arra számítottak, hogy a májusi 4,2 százalékról 4,5 százalékra emelkedik az infláció, de a közölt adat még ennél is magasabb lett: a múlt hónapban 5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak Amerikában. A drágulás továbbra is főleg a magas nyersanyagáraknak köszönhető, a maginfláció csak kicsivel lett magasabb a vártnál. A fogyasztói árak 26 éve csak egyszer nőttek ilyen mértékben a tengerentúlon egyetlen hónap alatt. 2005 szeptemberében 1,3 százalékos volt a pénzromlás a Katrina hurrikán pusztítása után
Májushoz képest 1,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az Egyesült Államokban, miközben az elemzők csak 0,7 százalékos drágulást vártak. Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 0,3 százalék volt júniusban, ez mindössze egy százalékponttal haladja meg a 0,2 százalékos konszenzust.
Éves szinten 5 százalékkal nőttek az árak a tengerentúlon, ez jelentősen magasabb, mint a májusi 4,2 százalékos érték vagy a várt 4,5 százalékos pénzromlás. A maginfláció 2,4 százalék volt éves szinten, ez alig haladja meg a 2,3 százalékos várakozást.
Már a tegnapi termelői árindex-adatok után lehetett sejteni, hogy magasabb lesz az infláció az előzetesen vártnál, a termelői árak ugyanis évtizedek óta nem emelkedtek ilyen mértékben, mint a múlt hónapban. A most közölt adatokból az is kiderült, hogy az inflációért továbbra is a magas nyersanyagárak felelősek.
Az adatközlésre az európai tőzsdeindexek emelkedéssel reagáltak, nem sokkal a megjelenés után a francia CAC 40 index 0,85 százalékkal állt tegnapi értéke alatt, az FTSE 1,3 százalékos mínuszban volt, a DAX viszont már kicsivel magasabban állt, mint tegnap.
A BUX vezető részvényei is erősödtek az adat hatására, az index minimális mínusza annak köszönhető, hogy a Magyar Telekom és a Richter nagyot esett. A Mol és az OTP viszont délután már pluszban volt.