A jelenlegi helyzetben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csökkenthetné a kamatot, különben az ország súlyos recesszióval néz szembe - nyilatkozta Karvalits Ferenc, a jegybank alelnöke a Bloombergnek. Karvalits nyilatkozatára azért is figyelnek a befektetők, mivel a Monetáris Tanács 12 tagja közül ő szavazott legtöbbször kamatemelésre, amióta a tanács tagja.
Az erősödő és egyre kevésbé volatilis forint, a külső finanszírozási igény csökkenése és a kötvénypiacon tapasztalható növekvő érdeklődés lehetővé tenné, hogy a jegybank csökkentse a kamatot - vélekedik Karvalits. Az MNB július 27-én tartja következő kamatdöntő ülését, az elmúlt hetek nyilatkozataiból ítélve nagy valószínűséggel csökkenni fog a kamat a jelenlegi 9,5 százalékról, ami a legmagasabb az Európai Unióban.
Az MNB január óta tartja változatlanul a kamatot, mivel közben a forint történelmi mélypontra gyengült az euró ellenében, fenyegetett annak veszélye, hogy bajba kerülhetnek a devizahitelesek a további gyengüléssel - emlékeztet rá a Bloomberg cikke. A márciusi mélypont óta azonban már több mint tíz százalékkal erősödött a forint, így elhárulni látszik ez a veszély.
"A jelenleg tapasztalható javulás a befektetői hangulatban, illetve a kockázatéhség növekedése növeli a jegybank monetáris politikájának mozgásterét" - véli Karvalits. Szerinte az inflációs pálya és a recesszió mélyülése már kamatcsökkentésért kiált. A jegybank alelnöke azt is elmondta, hogy ha nem kerül sor a monetáris kondíciók enyhítésére, akkor könnyen lehet, hogy az ország még mélyebb recesszióba süllyed.
"A Monetáris Tanács egyetlen félelme, hogy egyelőre mi sem látjuk, hogy az utóbbi hónapokban megfigyelhető javulás mennyire lesz fenntartható" - emelte ki Karvalits az interjúban. Véleménye szerint a következő időszakban megjelenő adatok alá fogják támasztani, hogy a javulás tartós lehet.
"A pénzügyi rendszerben továbbra is meglévő kockázatok és a törékeny hangulat miatt a lehető legóvatosabban kell eljárnunk a kamatcsökkentés esetében" - figyelmeztetett az MNB alelnöke.