Már szerda reggel látszott, hogy nem lesz jó napjuk a magyar tőzsdei cégeknek: a BUX komoly mínusszal nyitott, sorra kellett felfüggeszteni a vezető papírok kereskedését, mivel átlépték a 10 százalékos küszöböt a zuhanással. Az elmúlt napokhoz hasonlóan szerdán is az OTP lett a legnagyobb vesztes, a bank részvényei három nap alatt már elveszítették értékük közel harmadát. Délután megjelent pár megnyugtató hír, de ezek is csak átmeneti erősödést hoztak.
A BUX index a nap végén 16 165 ponton zárt, ez 7,32 százalékkal maradt el a keddi záróértéktől. Ritkán látható nagy forgalom volt ma a részvénypiacon, a kereskedés zárásáig 50 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a papírok.
A blue chipek közül az OTP folytatta a hét elején kezdett meredek zuhanását, a bankpapírok ma 13,29 százalékkal lettek olcsóbbak, 4500 forinton zártak. A Mol több mint 6 százalékkal gyengült a nap végére, 13 000 forintot adtak a társaság részvényeiért, míg a Magyar Telekom 6,61 százalékos esés után 720 forintot ért.
A gyógyszeripari részvények felemás teljesítményt nyújtottak, az Egis a végére majdnem pluszba tudott kerülni. A kisebbik gyógyszerpapír végül 11 700 forinton zárt, ami 0,89 százalékkal maradt el keddi értékétől. A Richter ezzel szemben 2,44 százalékot veszített értékéből, 32 000 forint lett a záróárfolyama.
A kispapírok körében is nagy volt a vérengzés ma a parketten, több részvény kereskedését fel kellett függeszteni reggel, mert több mint 10 százalékot buktak. A Rába például 7,5 százalékos zuhanás után 1072 forinton állt meg a zárás előtt, míg a Pannergy közel 5 százalékos gyengülése 1039 forintos árat jelentett.
A vezető részvények közül a ,legnagyobb figyelem az OTP-re irányult, mivel az elmúlt két napban 18,5 százalékkal lettek olcsóbbak a cég papírjai a tőzsdén. Ezt a bukást most egy újabb 13,29 százalékos mínusszal fejelték meg, így 4500 forintig esett az árfolyam. Az elmúlt három nap zuhanásának oka főleg a nemzetközi részvénypiacokon keresendő: amíg az európai és amerikai bankok nem térnek magukhoz, addig az OTP sem számíthat sok jóra. Három nap alatt több mint 30 százalékkal lett olcsóbb az bank a tőzsdén.
Délután a magyar bankkal kapcsolatban megszólalt Urbán László, a társaság vezérigazgató-helyettese, aki igyekezett megnyugtatni a befektetőket és a betéteseket, de ez is csak néhány perces emelkedést hozott. "A mostani helyzetben az OTP önmagában nem tehet semmit azért, hogy megnyugtassa a befektetőket, mivel azok jórészt a nemzetközi hangulatra figyelnek. Ilyenkor a bankvezérek nem sok jót tudnak mondani, így Urbán László nyilatkozatának sem volt különösebb jelentősége" - mondta el az mfor.hu érdeklődésére Móró Tamás, a Concorde elemzője.
A szakember szerint nem lehet egyértelműen megmondani, meddig eshet az OTP árfolyama, de az utóbbi napokban annyira túladottá váltak a részvények, hogy könnyen elképzelhető egy felpattanás. "Nem elképzelhetetlen, hogy a jövő héten ismét 5000 forint felett lesz az árfolyam" - tette hozzá ezzel kapcsolatban.
A Concorde szakembere szerint egyelőre nem kell félnünk, mivel az európai bankok közül az OTP az egyik legkevésbé kitett a hitelválság következményeinek. "Megfelelően el van látva tőkével, nincsenek jelentős kitettségei megbízhatatlan értékpapírokban, éppen ezért nem sorolható a hitelválság lehetséges első- és második vonalbeli vesztesei közé" - vázolta a magyar pénzintézet helyzetét Móró Tamás. Szerinte ha az OTP valóban gondban lesz, akkor előtte már több európai nagybank bajba kerül.
Délután a világ vezető jegybankjai is igyekeztek megnyugtatni a piacokat azzal, hogy összehangolt kamatcsökkentésről döntöttek. Az amerikai, a brit, az európai, a svéd, a kanadai és a kínai nemzeti bankok közösen jelentettek be egy 50 bázispontos kamatcsökkentést. Ennyire összehangolt akcióra rég volt példa.
A kamatcsökkentések hírére a nemzetközi tőzsdék felfelé indultak, átmenetileg a BUX is erősödött, de aztán visszaesett. Móró Tamás szerint az összehangolt soronkívüli kamatcsökkentés segíthet a pánik enyhítésében, de a nagy bankok állami pénzből való feltőkésítése elkerülhetetlennek látszik. Szerinte a piacok akkor fognak tartósabban megnyugodni, ha ez a feltőkésítés megtörténik.
A tőzsde szerdai mélyrepülése jórészt annak volt köszönhető, hogy kedden az amerikai részvénypiacok több mint 5 százalékot buktak, míg szerdán reggel Japánban a Nikkei 225 index közel 10 százalékkal zuhant vissza. A Távol-Keleten főleg annak köszönhetően tört el a mécses, hogy Ben Bernanke, az amerikai jegybank elnöke kedden történelmi léptékűnek nevezte a mostani válságot.
A forint szerdán jórészt hullámzó mozgást mutatott a devizapiacon, de a 250-es szint alá már nem tudott visszaerősödni az euróval szemben. Délelőtt még a 252-es szint elesése jelentette a legfontosabb eseményt, a nap második felében azonban már a 255-ös árfolyam is megdőlt. A tőzsdezárás előtt erősödni kezdett a magyar deviza, fél öt előtt 252,32 forintot kellett fizetni egy euróért. Az amerikai dollár 184,14 forintba került, míg a svájci frank 162,74-ig ment fel.
A nemzetközi részvénypiacok délután kismértékű pluszba tudtak kerülni a jegybankok kamatvágása után, a magyar tőzsde zárásakor azonban már ismét jelentős mínuszok uralkodtak Európában. A Wall Street vezető indexei pluszban tudtak kezdeni délután, azonban utána lefelé indultak, a BÉT zárásakor már gyenge mínuszban voltak.