Mintegy 800 pénzügyi részvény esetében tiltotta meg a shortolást az amerikai tőzsdefelügyelet szeptember 18-án. A tilalom ma járt volna le, azonban szerdán bejelentették, hogy meghosszabbítják. A hírek szerint addig nem is lehet majd shortolni a szóban forgó részvényeket, amíg a Kongresszus nem dönt a módosított mentőcsomagról, erre pedig várhatóan pénteken kerül majd sor.
A tőzsdefelügyelet tegnapi közlése szerint a tilalom a kongresszusi megerősítés utáni harmadik munkanapon ér véget, de legkésőbb október 17-én. A törvények alapján tovább nem is terjesztheti ki a tilalmat a felügyelet, a jogszabályok szerint ugyanis maximum egy hónapra lehet betiltani a shortolást.
Korábban azért vezették be a tilalmat, mivel egyre többen vélték úgy, hogy a pénzügyi cégek csődjében a shortpozíciók is közrejátszanak. Ezek a tőzsdei ügyletek ugyanis az árfolyam esésén nyerhetnek nagyot, így felvetődött, hogy az amúgy is nehéz pénzügyi helyzetben sokan mesterségesen befolyásolták az árakat, rémhíreket terjesztettek egyes cégekről. A felügyelet döntéshozói abban bíztak, hogy a short-eladások tilalma megmenti majd a pénzügyi cégeket ezektől a manipulációktól.
A shortosok az utóbbi napokban többször is felszólaltak az ellen, hogy szerintük a tőzsdefelügyelet indokolatlanul korlátozza őket, hiszen a short-eladások elvileg legálisak a Wall Streeten. Ezeknek az ügyleteknek pozitív hatásuk is van: hatékonyabbá teszik a tőzsde működését, a cégek pedig a short-eladásoknak köszönhetően könnyebben jutnak tőkéhez.
A short-tilalom mintegy 800 céget érint a Wall Streeten, ide tartozik a pénzügyi szektor minden cége: bankok, biztosítók, hitelintézetek, takarékpénztárak.