4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csütörtök éjszaka derültek ki a felsőoktatási felvételi ponthatárok, mellyel párhuzamosan szinte azonnal megindul a szokásos nyári, albérletkereső roham mind Budapesten, mind pedig a vidéki városokban. Az árak hajszálnyit csökkentek, illetve nem sokat változtak, a kínálat viszont jelentősen bővült – bőven van miből válogatni, sőt alkudni is lehet. Mennyiért lehet bérelni?

Évek óta a lakást kiadók egyik legkedvesebb hónapja a július, mivel az egyetemekre frissen felvettek ilyenkor szinte megszállják egy-egy (főleg vidéki) város ingatlanpiacát, hogy a legolcsóbb, legjobb helyen található ingatlanokra elsőként csaphassanak le. Az igazán tumultuózus jelenetek persze még 2008 előtt zajlottak le – mára a kiadó lakások ingatlanpiaca jelentősen megnőtt, főleg azért, mert sokan ebből is próbálnak némi plusz jövedelemre szerezni.

Mi mennyi?

Budapesten jelenleg 40 ezer forint a kiadó lakások lélektani alsó határa – de aki egy kicsit igényesebbet keres, érdemes 50 ezer forint környékére beállítani a keresési minimumot. Ezért a pénzért már a felsőoktatási intézmények környékén, de akár a belső kerületekben is lehet lakást bérelni, jellemzően garzonokat, legfeljebb 1,5 szobásakat (utóbbit főleg panel kivitelben). A több éves tapasztalat szerint a legjobban az 50-80 ezer forint között kínált lakásokat keresik a fővárosban, ennél többet jellemzően csak a külföldi diákok hajlandóak fizetni – akiknek viszont jórészt csak a Pesti belvárosban lévő lakásokat lehet sikerrel kiadni.

Vidéken 30-35 ezer forinttól kezdődnek a kiadó lakások árai, Pécsett például ennyiért már 1,5 szobás panellakást lehet bérelni, de az igényesebb, Belvárosi ingatlanok is elérhetőek 50-60 ezer forinttól. Az ingatlanosok tapasztalatai szerint először az egyetem (és szórakozóhely) közeli, jó közlekedéssel rendelkező ingatlanok fogynak el, ám attól nem kell félni, hogy bárki lemarad, mivel a kínálat vidéken is megnövekedett.
A jelenleg elérhető kiadó, legolcsóbb kiadó lakások egy részét Budapest esetében (x) ide kattintva, országos szinten pedig itt  böngészheti át(x).

Mire kell figyelni?

A bérleti szerződés megkötésekor figyelni kell annak tartalmára – a papírboltokban kapható sablonszerződés sok kérdést nem szabályoz, ezért érdemes annál egy kicsit részletesebbet készíteni, külön kitérve a kaucióra, illetve hosszú távú szerződés esetén az esetleges felújítások lelakhatóságára is. A papíralapúsághoz mindenképpen érdemes ragaszkodni – vélik a szakértők – mivel ennek hiányában az esetleges vitás eseteket nagyon nehéz megnyugtató módon rendezni.

Szintén sarkalatos kérdés a számlaadás, ami a hazai bérleti piacon – finoman fogalmazva – továbbra sem jellemző, bár növekvő mértéket mutat. A céges bérlők/cégek, illetve ügyvédek által tulajdonolt lakások esetében ma már szinte minden esetben ragaszkodnak a számlaadáshoz, de előfordul még, hogy amennyiben valaki számlát kér, a kiadó lakás ára némileg megemelkedik. Jellemző tapasztalat egyébként, hogy a számlaadás elmulasztásával a bérbeadó saját magát hozza támadható helyzetbe, hiszen a bérlőnek eléggé egyértelmű adut ad a kezébe, az adóhatósággal való fenyegetőzés (sokszor ennek csak említése) elég hamar szokott segíteni a vitás kérdések megoldásában.

Óvatosan a rezsivel

A diákok esetében jellemző, hogy többen bérelnek ki egy lakást, bár az utóbbi időben megfigyelhető egy olyan tendencia is, hogy az anyagilag kicsit jobb státuszban lévő diákok inkább önállóan szeretnek lakni. Mindkét típus esetében fontos, hogy még a beköltözés előtt jöjjön létre egyezség a rezsi fizetéséről – a legtisztább megoldás a közművek átírása (bár ez rövid távú bérlet esetén elég sok macerával jár), a beköltözéskor óraállások, illetve a számlaegyenlegek egyeztetése.

Másik kérdés, hogy bizonyos lakások (pl. panelek, prémium szolgáltatásokat nyújtó társasházak esetében), a rezsi és a közös költség könnyen megközelítheti a bérleti díjat. Utóbbival kapcsolatban is érdemes megegyezni, fél-egy éves bérlet esetén legalábbis nem reális az esetleges felújítási alapot is a bérlővel fizettetni, sőt sok esetben a lakás gyorsabb kiadása érdekében az egész közös költséget magára kell, hogy vállalja a tulajdonos – pontosan kell tisztázni, hogy a „rezsi” valójában mit tartalmaz.

Nem baj, ha ott a szülő is

Bár egy friss egyetemista már jogilag felnőtt, könnyen lehet, hogy nincs megfelelő gyakorlata az ilyen típusú tárgyalásban, illetve a bérbeadóval történő egyezkedésben – főleg egy olyan tulajdonossal szemben, aki esetleg hosszú évek óta foglalkozik ezzel az iparággal. Nem ciki, sőt, a bérbevevő diák tárgyalási pozícióit erősíti, ha a szerződéskötésnél jelen vannak a szülők is, vagy legalábbis aláírás előtt átolvassák a dokumentumot.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!