4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Továbbra is jelentős árkülönbségek vannak a fővárosi lakótelepek árai között, ahol még mindig a presztízs, illetve az építés éve határozza meg az eladó lakások kínálati árait. Egyes lakótelepek meglehetősen rossz hírnévnek örvendenek, másoknál pedig – némi túlzással – szinte kapkodják a kedvező áron kínált lakásokat.

Mégsem akkora bukás?

Bár sok, az ingatlanpiac szakértőitől származó vélemény szerint a 2008 ősze óta tartó gazdasági válság elsősorban a panellakások piacát viselte meg, a valóságban a kép ennél jóval árnyaltabb – jelezték az mfor.hu kérdésére több ingatlanirodában is. Tény, hogy a korábban közkedvelt, nagy alapterületű ingatlanokat a mostani piaci környezetben meglehetősen nehéz eladni – elsősorban a magas fenntartási költségek miatt, illetve azért, mert sok esetben a kért vételárért már – ugyan valamivel kisebb - téglából épült ingatlanokat is bőségesen lehet találni a mostani ingatlanpiaci kínálatban.

Más a helyzet viszont a kis-közepes méretű lakások esetében, ezeket az eleve alacsony árak miatt továbbra is viszonylag jól lehet értékesíteni, hiszen nagyon sok leendő vásárlónak egész egyszerűen nem jut pénze másra, főleg amennyiben a fővárosban szeretné megejteni a lakásvásárlást. A 35-50 m2-es panelek egy részét már 7-8 millió forint környékén is meg lehet szerezni (akár budai lakótelepeken is), így a minimális önerővel rendelkezők számára sokszor szinte az egyetlen opciónak marad meg a panel – ide értve ez alatt az első, olcsó lakásukat keresőket is. Mint ismeretes, az elmúlt fél évben több lépésben is megszigorodott a lakossági ingatlanhitelezés, a kormányzat által preferált forinthitelek esetében is legalább 25%-os önerővel kell rendelkezni – ez praktikusan azt jelenti, hogy 2-3 millió forinttal lehet belevágni egy lakótelepi lakás hitelre történő megvásárlásába.

Utolsó panel előre fuss

Piaci szakértők szerint az óriási árkülönbségek (egy ugyanolyan típusú és elosztású panelért a város egyik végén 8, a másik végén akár 13-15 millió forintot is elkérhetnek) ebben az esetben is a lokációtól, az ingatlan elhelyezkedésétől függnek. Nagyon sokat számít a „történelmi” háttér is – egy-egy lakótelep árszínvonalát sokban befolyásolja, hogy anno melyik társadalmi csoportnak osztották a környéken az ingatlanokat, illetve milyen régen épültek fel a házak.

A leginkább divatosak a 80-as évek vége felé épült, a kor akkori szellemének megfelelően viszonylag jó elosztással, parkos környezettel, logikusan megtervezett lakótelepek, melyek a mai napig tartják vezető helyüket a fővárosi panelpiacon – a Pók utcai lakótelep, Gazdagrét, a Kárpát utca és környéke előkelő helyen szerepelt a panellakást vásárlók preferencialistáján.

Keresett a panelprogram

Kevésbé kedveltek – bár a fentieknél sokkal olcsóbbak – a külsőbb kerületekben, városrészekben található lakótelepek, melyekhez némely esetben hosszú ideig a rossz közbiztonságról, leromlott állapotokról szóló sajtóhírek kapcsolódtak. Ennek a hatásnak szinte iskolapéldája az évekig borzasztó rossz hírnévnek örvendő Havanna lakótelep, melyet azóta ugyan bekameráztak, a viszonyok rendeződtek, ám továbbra is a vásárlók meglehetősen kis hányada szeretne oda költözni. Hasonló a helyzet Kőbánya bizonyos utcáival, Csepel egyes részeivel, illetve a VIII. kerület néhány belső utcájával.

Valamelyest javít az értékesítési lehetőségeken az, ha egy ház részt tud venni a panelprogramban, ami jó visszajelzés a ház anyagi helyzetéről, illetve növeli az épületben található lakások forgalomképességét – ha az árukat nem is. Piaci tapasztalatok szerint a panelprogramos lakásokért 5-10%-kal lehet többet kérni, mint hagyományos társaikért, a vevők érdeklődése ugyanakkor a jellemzően alacsonyabb rezsiköltségek miatt jóval élénkebb. Egy-egy jól kommunikált felújítás (mint például az óbudai „faluház” esete) pedig átmenetileg jelentősebben is meg tudja növelni az érdeklődést.

Mit keresnek, mi mennyit ér?

A lakástípusok iránti igények és trendek szinte évek óta változatlanok: a leginkább a tágas, parkos környezetben lévő, 4 emeletes épületeket keresik, illetve a kis-közepes méretű, jó tájolású és elosztású ingatlanokra van komolyabb érdeklődés. Fontos, hogy minél kevesebb szomszéd legyen, és magasabb emelet esetén legyen kilátás – ebből a szempontból a 9-edik és 10-edik emeleti lakások értékesítése sem teljesen lehetetlen feladat. A közismerten magas rezsiköltségek miatt fontos kérdésként merül fel – szinte minden esetben – a fűtés díja, illetve a közös költség mértéke. Elvétve a piacon lehet találkozni „luxuspanel”-ként hirdetett lakásokkal, ám túlzás azt állítani, hogy a felújításra fordított pénz eladáskor teljes egészében meg tud térülni.

Az aktuális budapesti panelárakhoz, melyben az ön utcájának kínálati árviszonyait is megtekintheti, kattintson ide (x).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!