3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 

Miközben a reggeli pánik után magára talált a tőzsdén a Mol, a cég ihlette törvény kapcsán komoly vita bontakozhat ki.

A reggeli zuhanás után a tegnapi záró értékig kapaszkodott vissza a Mol. A céget védő lex Mol körül sok a kérdőjel. Egy ideig minden bizonnyal hatályban marad, de az unióban borítékolhatóan vizsgálni fogják, hogy összhangban áll-e a közösségi szabályokkal.

Eközben az OMV azt mondta, hogy ők ráérnek (mi mást tudna mondani, talán, hogy "Elk...tuk"?

Megkockáztatható, hogy rövid távon a lex Mol nem tesz jót a cégnek, ha azonban a sajátrészvény ügyleteket pénzügyi eredménye nem lesz nagyon gyászos, és a következő időszakban a magyar vállalat dinamikusan képes fejlődni, akkor annyira nem kellene temetni. Tény, hogy a jogszabály egy csomó pénzt kivett a spekulánsok zsebéből, ugyanakkor a cég vezetése most elvileg már tényleg csak a core tevékenységre kell, hogy fókuszáljon, nem kell tovább foglakoznia az OMV-val.


Megkezdte az Európai Bizottság a lex Mol néven ismert törvény tanulmányozását a hétfői parlamenti jóváhagyás után, mondta az MTI-nek a brüsszeli testület illetékes szóvivője, Oliver Drewes kedden. Emlékeztetett arra, hogy Charlie McCreevy, a belső piaci ügyekért felelős biztos múlt héten levelet írt az ügyben Kóka János gazdasági és közlekedési miniszternek, amelyben bizonyos aggodalmának adott hangot a törvény uniós joggal való összhangját érintő híresztelések miatt.

A parlamentben jóváhagyott jogszabály a közellátás biztonsága szempontjából kiemelkedő jelentőségű vállalkozásokat érintő egyes törvényeket módosítja. A Lex Mollal az államnak ezentúl lehetősége lesz jogi eszközökkel szűkíteni azon társaságok mozgásterét, amelyek magyar energetikai és vízellátó céget akarnak felvásárolni.

McCreevy a levélben egyebek között azt kérte, hogy a kormány a nemzeti törvénykezés készítésekor vegye a lehető legszigorúbban figyelembe az uniós szerződésekben szereplő szabályozást. A biztos arra is utalt, hogy Magyarország ellen eljárás indult az Európai Bíróságnál az úgynevezett aranyrészvények ügyében, és a bizottság ennek folytatására kényszerülhet, ha a magyar hatóságok által fontolgatott intézkedések megakadályozzák a részesedésszerzést stratégiainak tekintett vállalatokban, így a Mol-ban.

Brüsszel tavaly fontolgatta, hogy a témát a luxemburgi székhelyű bíróság elé viszi, de a privatizációs törvény tavaszi módosítása után erre nem kerített sort. A brüsszeli bizottság június végi, e tárgyú közleményére reagálva a magyar Pénzügyminisztérium is felhívta az Európai Bizottság figyelmét arra, hogy a tavaszi törvénymódosítás nyomán a korábbi aranyrészvények átalakultak törzsrészvénnyé.

A szóvivő kedden közölte: az Európai Bizottság azt vizsgálja, hogy az új jogszabály tiszteletben tartja-e az uniós alapértékeket, köztük a tőke szabad mozgását és a letelepedés szabadságát. A szóvivő azt mondta, elsősorban arra kíváncsiak, nem születik-e akadály az említett szabadságok biztosításában.

Nem csak Brüsszelben fogadták kétkedéssel az új jogszabályt, korábban a TEBÉSZ fejtette ki ellenérzéseit, most pedig a tőzsdei elemzők adtak hangot nemtettszésüknek. Mint a Cashline szakemberei fogalmaztak, a törvény elfogadása révén a hazai börzén gyakorlatilag lehetetlenné válnak az ellenséges felvásárlások, ez azonban nemcsak a stratégiailag fontos vállalatokat érinti, hanem az összes tőzsdei társaságot. A lex Mol európai összehasonlításban az egyik, ha éppen nem a legerősebb védelmet jelenti az ellenséges felvásárlásokkal szemben, ami összességében jelentősen csökkenti a hazai részvények vonzerejét és így a befektetők érdeklődését.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!