A válság első évéhez képest idén már nem csökkennek egyértelműen az albérleti díjak. Ennek oka, hogy a lakásvétel (és a hitelfelvétel) elhalasztása miatt megnőtt a kereslet a lakáskiadás piacán, elsősorban az olcsóbb kategóriában, derül ki az Otthon Centrum (OC) mfor.hu-hoz eljuttatott felméréséből.
Reálisabbak az árak
Ezzel párhuzamosan az alkulehetőségek is beszűkültek. Ez azzal is magyarázható, hogy a hirdetők - tavalyhoz képest - a reálishoz jobban közelítő árakat adnak meg, a még mindig bőséges kínálat teremtette verseny ugyanis a kereslet erősödése ellenére is visszafogott árazásra kényszeríti őket.
A legtöbb egyetemi városban maximum 5-10 százalékig lehet elmenni a végleges alku során, de van, ahol nincs helye alkunak. Így például Győrött, Szegeden vagy a pesti belvárosban általában a hirdetett áron veszik ki a lakásokat.
Egy város, negyven százalékos árkülönbség
Az egyes városokon belül továbbra is nagy árkülönbségek vannak a kínált lakások között - ezek egyes esetekben (például Szegeden) a negyven százalékot is elérhetik. Az árat leginkább az egyetemtől való távolság, valamint a lakás- (panel vagy tégla) és a fűtés típusa határozza meg, emellett természetesen a "kégli" felszereltsége és állapota is árbefolyásoló tényező.
Az egyetem távolsága egyébként önmagában 15-20 százalékkal jelenik meg az árban, azaz a távolabbi lakások - minden más paraméter egyezése esetében - ennyivel olcsóbbak az intézmény közelében fekvőknél.
Az egyetemhez közeli panellakások árban nagyjából hasonló szinten vannak a kedvezőtlenebb elhelyezkedésű téglalakásokkal; Gödöllőn és Székesfehérváron pedig - kedvező fekvésük miatt - még drágábbak is azoknál. Itt ugyanakkor fontos szempont, hogy a lakás önállóan szabályozható és mérhető fűtésű legyen.
A legkevésbé vonzó kategóriát az egyetemtől távoli panelok jelentik. Általában ezek a lakások azok, amelyeket nagy részben a későn eszmélő egyetemisták vesznek majd ki augusztus végén. Igaz, vannak városok (Szolnok, Miskolc, Székesfehérvár) és kerületek (XI. kerület), ahol - a lakáskínálat vagy az elhelyezkedés sajátosságai miatt - a panelek iránt is élénk a kereslet.
50-60 ezer forintos díjak
Ami a konkrét számokat illeti, a legtöbb egyetemi városban a legjobb lakások (az egyetemhez közeli téglalakások) átlagos bérleti díja 50-60 ezer forint havonként, kétszobás, átlagos állapotú ingatlan esetében. Szolnok és Veszprém ennél olcsóbb, Debrecen viszont 15-25 százalékkal drágább - a hajdúsági városban a bérleti árak a fővároséval vetekednek.
Érdekesség, hogy a bérbevői oldalon külön csoportot képviselnek a külföldi diákok. Ők akár 20-30 százalékkal magasabb árakat is tolerálnak, mivel a legjobb minőségű lakásokat keresik.
Néhány vidéki városban, ahol ilyen ingatlanokból szűk a kínálat, hajlandók akár a nyári hónapokat is fizetni, amikor hazamennek, és üresen áll a lakás. Az európai külföldiek ezen kívül jobban elfogadják a hirdetési árakat; ha megtetszik nekik a lakás, nem feltétlenül bonyolódnak alkuba, áll az OC elemzésében.
Jól járhatnak a bérbeadók
Az idei év erősödő keresletét jelzik az ingatlan.com júliusban nyilvánosságra hozott statisztikái is: ezek szerint a bérlakás-keresések száma 2010-ben eddig folyamatosan a korábbi évek csúcsszintjén mozgott. Tehát úgy tűnik - állapítja a meg a portál az OC-hez hasonlóan -, hogy a válság hatására az emberek a vételtől a bérlés irányába mozdultak el.
Szerintük a bérlők a főiskolai-egyetemi szezon előtt versenyeznek a jó lakásokért, emiatt a mostani hónapok jó lehetőséggel kecsegtetnek a tulajdonosok számára a korábbi időszak nyomott árai után.
Menedzsment Fórum