3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem érdemes a kilakoltatási moratórium végére várni, miután azt múlt szerdán július 1-ig meghosszabbította a parlament, derül ki a Duna House „A moratórium vásárló szemmel” címet viselő elemzéséből.

Az ingatlanközvetítő cég szerint az eladósodott háztartások lakásai még a moratórium lejárta után sem jelennek meg nagy számban a piacon, hiszen a bankok nem tudják az árveréseket gyorsan megkezdeni a moratórium lejárta után sem. Az elemzés szerint akár hónapokig is várni kellhet a fizetésképtelenné vált lakók ingatlanainak piacra jutására, és valószínű, hogy ezek száma sem éri el a kritikus tömeget ahhoz, hogy lejjebb nyomja az árakat.

A Duna House azt is közölte, hogy több szakértő már korábban figyelmeztetett arra, hogy nem valószínű, hogy az eredetileg április 15-ig tartó moratórium lejárta csodát hoz, hiszen egyetlen résztvevőnek sem érdeke nagy mennyiségű lakástömeget áron alul rászabadítani a hazai ingatlanpiacra.

A lakások már csak azért sem kerülhetnek nagy számban árverésekre, mert erőteljes az a kormányzati szándék, mely a szociális katasztrófa megelőzését célozza. A javaslatot benyújtó Lázár János és Rogán Antal azt is elmondta, hogy a hosszabbítás ideje azért nem lett végül határozatlan, mert előrehaladottak a kormány és a Bankárszövetség közötti tárgyalások a helyzet kezeléséről.

Ugyanakkor az indítványt jegyző képviselők annak indoklásában kiemelték, hogy a moratórium egy hangsúlyozottan ideiglenes válságkezelő intézkedés, ezért a szabályozásnak fokozatosan vissza kell térnie a követelésérvényesítés általános rendjéhez. A két Fideszes képviselő szerint „morálisan el nem hanyagolható társadalmi érdek”, hogy a hiteleket felvevők, anyagi erejükhöz mérten, de mindenképp fizessék vissza azokat. A politikusok arról is beszéltek: fontos, hogy a jelzáloglevelek megőrizzék értéküket.

A végső szavazás előtt a szintén kormánypárti Csizi Péter javaslatára a szövegbe került egy szigorító kitétel is, mely szerint az adóst csak akkor illeti meg a kilakoltatási moratórium védelme, amennyiben az ellene indult más követelések behajtásában a tőketartozás összege nem haladja meg a 150 ezer forintot. Ugyancsak kimaradnak a moratórium védelméből az önkéntes lakásfoglalók, a rendbírsággal sújtott személyek, valamint a hitelezéssel kapcsolatos visszaélés miatt elítéltek. Ennek ellenére nem várható, hogy júliust követően számos árverésre kerül sor.

A Duna House emellett arra is rámutatott, hogy az elmúlt években is többször került sor egyes lakott ingatlanok árverezésére, ám a tapasztalatok szerint ezek iránt az érdeklődés csekély volt, ugyanis egyrészt az ingatlant nincs lehetőség előzetesen szemügyre venni, másrészt nem tudni, hogy a benne élőket hogyan, s mikor lehet kilakoltatni, illetve milyen állapotban hagyják az ingatlant maguk után.

Az ingatlancég szerint éppen ezért az elárverezett ingatlanokat túlnyomó részben befektetők vásárolják meg a felmerülő bonyodalmak miatt, akik később piaci áron értékesítik azokat, így azok árcsökkentő hatása tovább mérséklődik. Az elemzés konklúziója tehát az, hogy nem érdemes tovább várni a lakáscélú ingatlanok vásárlásával, a moratórium esetleges lejárta nem fogja tovább csökkenteni a hazai ingatlanárakat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!