A Duna House szerint felelőtlenek azok a kijelentések, amelyek szerint az ingatlanárak elérték a mélypontjukat, a mostani gazdasági helyzetben bőven benne lehet, hogy még alacsonyabbra ereszkednek az árak. A cég közleménye szerint a svájci frank tovább erősödése miatt kettős hatás érvényesülhet a piacon, és egyelőre nem tudni, melyik lesz az erősebb.
Az egyik hatás az, hogy egyre több ingatlan kerül "víz alá", vagyis ahol a hitel összege meghaladja a lakás értékét. Ezek az ingatlanok kikerülnek a forgalomból, mert a bankok nem nyelik le a különbséget, viszont a tulajdonosokon egyre nagyobb a teher, amit kezelniük kell. Ennek és a kvótarendszer bevezetésének kínálatot csökkentő hatása van.
A másik hatást az váltja ki, hogy sokan vettek fel kisebb svájci frank hitelt, például az ingatlan 25-50 százalékára. Ezek a hitelesek most megjelentek a piacon, hiszen az ő terheik is megnövekedtek, és már nem tudják a részleteket fizetni. Az eladás mellett döntenek, még ha sokat is buknak rajta. Egy szerencséjük van, ha olcsóbb (számukra tehermentes) lakást vesznek majd, akkor azt is nyomott áron tehetik. Ha az ilyen hitelesek megjelenése a piacon a svájci frank árfolyamával együtt nő, lehet árleszorító hatása az idén a Duna House szerint.
Biztató jel lehet mindazonáltal, hogy ha lassan is, a korábban bevezetett moratórium feloldása idővel tisztább helyzetet teremt a piacon. Pozitív jel az is, hogy a napokban publikált Duna House Barométer szerint a kereslet mérvadó növekedést mutatott júliusban.
A
panel lakások árai többségében csökkentek, állapítja meg a Duna House fent említett elemzése. Nyugat-Magyarország kivételével minden területi egység esetében áresés látható 2011 júniusához képest. Az esés Kelet-Magyarországon eléri, a fővárosban pedig megközelíti a 10 százalékot. Az ország nyugati régiójában nemcsak a négyzetméter ár növekedett, hanem a panelek fajlagos ára is, méghozzá azt jelentősen meghaladó, 17 százalékos mértékben.
Tégla építésű lakások esetében csak a
belvárosban (V, VI, VII. kerületek) növekedtek, mintegy 4 százalékkal az átlag négyzetméter árak, a többi, vizsgált területen szintén csökkenés volt tapasztalható, még ha csekélyebb mértékű is, mint a panelek esetében. A legnagyobb esés Buda esetében figyelhető meg, itt az átlag négyzetméter árak 13 százalékkal estek, viszont a fajlagos vételi ár nem változott. Ennek oka nem egy általános lakásáresés, hanem az, hogy júliusban Budán nagyobb arányban vásároltak felújítandó, vagyis olcsóbb ingatlant, mint az azt megelőző hónapban.
mfor.hu