6p

Több mint 25 milliárd forintos adózás utáni veszteséget ért el a tavalyi negyedik negyedévben a legnagyobb magyar kereskedelmi bank, de ez kizárólag egyszeri tételeknek, jórészt a végtörlesztésnek és a külföldi leánybankok értékvesztésének (goodwill-leírás) volt köszönhető. Mfor.hu-háttér.

25,8 milliárd forintos veszteséget mutatott az OTP Bank konszolidált adózás utáni eredménye 2011 negyedik negyedévében, ezzel az egész éves eredmény 83,8 milliárd forint lett a 2010-es 118,1 milliárd után - olvasható a tőzsde honlapján péntek hajnalban megjelent gyorsjelentésben. Érdemes kiemelni azonban, hogy az év utolsó három hónapjában összesen 56 milliárd forintnyi úgynevezett korrekciós tétel, vagyis egyszeri veszteség volt, ami rontotta az eredményt. Az egész évben összesen 77,6 milliárdnyi volt az egyszeri tétel, így ezekkel korrigálva 161,4 milliárdos lett a profit, ami csak egy hajszállal maradt el az előző évitől.

A fenti korrekciós tételeket részletezi is a bank a dokumentumban: a legjelentősebb a végtörlesztés miatti veszteség, mely a negyedik negyedévben 31,2 milliárdot vitt el nettóban, egész évben pedig 31,6 milliárddal rontotta az eredményt. Mindez úgy adódott, hogy magából a kedvezményes árfolyamú végtörlesztésből 65,4 milliárdos vesztesége volt a banknak, azonban ez 12,4 milliárddal csökkentette a társasági adót és 16,1 milliárddal a bankadót. Emellett az MNB-től vett devizán is volt 3,2 milliárdos átértékelési nyeresége az OTP-nek, így jött ki a 31,6 milliárdos éves veszteség.

A bank tájékoztatása szerint egyébként a kedvezményes egyösszegű végtörlesztés lehetőségével az OTP ügyfeleinek 19,7 százaléka élt, ez összesen 217 milliárd forintnyi hitelállományt érintett. A 2011-re elszámolt veszteségen túl az OTP már most bejelentette, hogy még az idei első negyedévre is elkönyvel majd egy kétmilliárd forintos veszteséget ezen a soron.

Folytatva az egyszeri tételek sorát, a pénzintézet eredményét rontotta egy 17,7 milliárd forintos goodwill-leírás, mely a szerb, a horvát és a montenegrói leánybankok értékvesztését jelentette. Emellett 2010 után tavaly is befizette az OTP a bankadót, mely a negyedik negyedévben 7,2 milliárd forintot, összesen az egész évben pedig 29 milliárdot tett ki.

A bank adózás előtti eredménye a negyedik negyedévben 50,3 milliárd forintot tett ki, ami 31 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az egész évet tekintve ezen a soron 221,1 milliárdos eredmény mutatkozott, ez 14 százalékkal volt magasabb, mint 2010-ben. A vállalat nettó kamatbevétele egyedi tételek nélkül 630,9 milliárd forintot tett ki az egész évben, ami 5 százalékos növekedésnek felelt meg.

Az eredményből az is látszik, hogy kissé lassult a portfólióromlás üteme, hiszen a negyedik negyedévben ugyan 67,5 milliárdot tettek ki a kockázati költségek és céltartalékok, ami magasabb volt az előző időszak adatainál, viszont éves szinten a céltartalékolás 234 milliárd forint volt, ami 11 százalékkal alacsonyabb volt, mint 2010-ben. A 90 napon túli késedelmes hitelek aránya az év végén 16,6 százalék volt, ez a harmadik negyedévhez képest 0,6 százalékos, az egy évvel korábbihoz képest pedig 2,9 százalékos emelkedést jelentett.

A bankcsoport portfóliójában nem történtek jelentős változások a negyedik negyedévben sem: az ügyfélhitelek állománya december végén 8108,6 milliárd forintot tett ki, ami 2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, míg az ügyfélbetétek 6398,9 milliárdos összege 1 százalékos emelkedést jelentett 2010-hez képest.

A bankcsoport tőkemegfelelési mutatója 2011 végén 17,2 százalékos volt, ami a harmadik negyedévhez és az egy évvel korábbihoz képest is 0,3 százalékos csökkenést jelentett. Az új, Bázel3-as szabályoknak megfelelő Tier1 ráta 12, százalékos volt december végén a gyorsjelentés adatai szerint.

"A 2011-es év tőkepiaci folyamatai összességében rosszabbul alakultak, mint azt előzetesen várni lehetett. Az első negyedévet alapvetően jellemző javuló kockázatvállalási hajlandóságot követően újfent előtérbe kerültek az eurózóna államadósság problémái, a piacok aggodalommal követték az Európai Unió elhúzódó és sokasodó gondjait, az év második felétől folyamatosak voltak a szuverén leminősítések. Az általános befektetői bizalmatlanság Magyarország esetében párosult az ország romló külső megítélésével, mely 2011 második felében a hazai fizetőeszköz gyengülésében, az állampapírhozamok emelkedésében, a magyar csődkockázat (CDS) szélesedésében, az államadósság befektetésre nem ajánlott kategóriába történő leminősítésben öltött testet" - olvasható a gyorsjelentésben a tavalyi gazdasági környezetről.

Az OTP esetében mindig érdemes megvizsgálni az egyes leánybankok teljesítményét, ezzel kapcsolatban 2011 abszolút pozitív volt a bankcsoport számára. Miközben a magyarországi tevékenység eredménye 24 százalékkal, 145-ről 110 milliárd forintra esett vissza 2010-hez képest, a külföldi csoporttagok megháromszorozták hozzájárulásukat az eredményhez, az előző évi 17 milliárd forint után tavaly 51 milliárd forintos profitot hoztak a konyhára. Ez elsősorban az orosz leánybanknak volt köszönhető, mely megduplázta nyereségét.

Számszerűsítve az orosz leánybank 2011-ben összesen 41 milliárd forintos profitot termelt az előző évi 20,5 milliárd után. Jelentősen javítani tudott a montenegrói csoporttag is, mely ugyan még így is 4,5 milliárdos veszteséget könyvelt el, viszont ez jelentősen elmaradt az egy évvel korábbi 16,8 milliárdos mínusztól.Rontott viszont az ukrán leánybank, mely a 2010-es 8,9 milliárd után tavaly 5,1 milliárdos profitot tudott felmutatni. A bolgár csoporttag esetében 18,2 milliárdról 12,7 milliárd forintra esett az eredmény, míg Romániában a korábbi 6,4 milliárdos veszteség tavaly már szerény pluszba fordult. Kismértékben csökkent a veszteség Szerbiában és Szlovákiában 2010-hez képest, míg a horvát leánybank enyhén növelni tudta profitját.

Az eredményekről péntek reggel 9-től sajtótájékoztatót tart Bencsik László, a bank vezérigazgató-helyettese. Az eseményről az mfor.hu is tudósít. 

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!