A világ jegybankjai szerda délután közbeléptek, az eddigi likviditásnövelés mellett most már kamatot is vágtak, ráadásul összehangolták a lépést, így több központi bank is egyszerre jelentette be a kamatcsökkentést. A döntéstől a jegybankok azt várják, hogy segít felpörgetni a gazdaságot, a bankok pedig könnyebben juthatnak forráshoz. A hír megjelenése után a világ tőzsdéi felfelé indultak, a befektetők pozitívan fogadták a jegybankok lépését.
Az utóbbi hetekben a világ központi bankjai több százmilliárd dollárnyi likviditást pumpáltak a piacra, mostanra azonban belátták, hogy ez kevés. Ezért döntöttek most az összehangolt kamatcsökkentés mellett.
Az amerikai Fed 50 bázisponttal csökkentette az irányadó rátát, így mától 1,5 százalék az alapkamat a tengerentúlon. Kamatcsökkentésre legutóbb áprilisban volt példa a tengerentúlon, akkor 2,25 százalékról 2 százalékra mérsékelt a Fed. Azóta eleinte a kamatemelések kerültek szóba az Egyesült Államokban, majd az utóbbi hetekben már ismételt kamatcsökkentések esélye nőtt meg.
A mostani összehangolt lépéssel a Fed kikerülte azt a csapdát, amitől az elemzők eddig tartottak: arra számítottak ugyanis, hogy október végi ülésén már egy héttel az elnökválasztás előtt nem fog csökkenni a kamat. Ezért most kimondottan jól jött a soronkívüli döntés, így október vége előtt tudták mérsékelni a kamatot.
Az Európai Központi Bank szintén 50 bázisponttal csökkentette a kamatot, így az eddigi 4,25 százalékról 3,75 százalékra csökken az európai alapkamat. A kontinensen utoljára júliusban változott az alapkamat, akkor egy év után volt kénytelen 25 bázisponttal emelni az EKB.
A mai összehangolt kamatdöntés keretében a svájci jegybank szintén 50 bázisponttal vágta vissza a rátát, így az a 2-3 százalékos szintre lett belőve. A kanadai jegybank szintén 50 bázisponttal csökkentett, így tett a svéd nemzeti bank és a kínai jegybank is. A távol-keleti országban ezzel egyidejűleg a bankok tartalékolási kötelezettségeit is csökkentették.
A lépéstől a világ nemzeti bankjai azt várják, hogy felpörgeti majd a recesszióba csúszó világgazdaságot, a bankok pedig könnyebben juthatnak majd forráshoz, így valamelyest mérsékelhetők a hitelválság következményei.
A világ tőzsdéi pozitívan reagáltak a hírre, a bejelentés után felfelé indultak. A Budapesti Értéktőzsde BUX indexe délután 4,73 százalékos mínuszban volt, a francia CAC 40 index már kismértékű pluszban volt, a londoni FTSE 0,44 százalékkal állt keddi értéke alatt, míg a DAX 2,29 százalékos mínuszban állt.