4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kisebb pánikot okozott a Budapesti Értéktőzsdén az a szerdai hír, mely szerint az eredeti tervekkel ellentétben 2013 után sem vezetné ki a kormány a válságadókat. Az érintett cégek részvényei meredeken estek, az OTP és a Mol túl is reagálta a bejelentést, a Telekom esetében viszont nem kizárt, hogy folytatódik a bukás a következő napokban. Mfor.hu-háttér.

A kormány egészen eddig azt kommunikálta, hogy az idén bevezetett válságadókra átmenetileg van szükség 2013-ig, hogy a költségvetést egyenesbe hozzák, szerdán azonban a 2014-ig érvényes költségvetési kitekintésből kiderült, hogy az adók maradnak, legfeljebb más néven.

Válságadó 2.0

Szerda reggel jelent meg a 2014-ig érvényes költségvetési kitekintés, mely szerint a kormány nem vezeti ki az eredeti tervek szerint a különadókat. A pénzintézetek különadója a 2011-es bevételi előirányzatban szereplő 187 milliárdról  a következő három évben még 93,5 milliárd forintot tesz majd ki, míg az ágazati különadók a jövő évi 161 milliárdról 2012-ben 166 milliárdra emelkednek és 2013-ban és 2014-ben is további 85,5-85,5 milliárd forint bevételt tervez ebből a kormány.

A kormány eddig következetesen azt kommunikálta, hogy az összes válságadót átmenetileg veti ki 2013-ig, azért volt meglepő a hír, hogy még utána is számolnak vele. Délelőtti sajtótájékoztatóján Szíjjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője azt mondta: más konstrukcióban képzelik el az adókat 2013-tól, de a pontos paraméterekről még egyeztetni kell a szektorok szereplőivel.

Mindez nem túl jó hír a tőzsdei befektetők számára, hiszen Szíjjártó szavaiból akár az is következhet, hogy az eredetileg átmenetinek szánt különadók szép lassan beépülnek a költségvetésbe, és egy állandó terhet jelentenek majd. Arról ugyanis nem mondott további határidőt, hogy 2013 után meddig maradnak az adók.

Szívükhöz kaptak a befektetők

A kormány bejelentése után rögtön délelőtt meredek esésbe kapcsolt a tőzsde, a nap második felére a BUX index több mint 3 százalékos mínuszba zuhant. A válságadókkal érintett cégek papírjai kivétel nélkül lejtmenetbe kapcsoltak, a Mol és az OTP befektetői rögtön túl is reagálták a negatív hírt.

Az OTP a nap második felében 5530 forinton állt, ami 270 forinttal, 4,66 százalékkal maradt el a keddi záróértéktől. A bank idén 36 milliárd forint bankadót fizet a tavalyi mérlegfőösszege alapján. Ha azzal számolunk, hogy nem változik jelentősen az OTP mérlegfőösszege és 2013-14-ben is hasonló alapon vetik ki az adót, akkor két év alatt ez a teher további 36 milliárd forintot, részvényenként 128,5 forintot jelent. Ehhez képest a papírok túlreagálták a bejelentést, hiszen 285 forinttal esett az árfolyamuk délutánig.

A Mol idén mintegy 20 milliárd forint válságadóval számol, ez 2013-14-ben a felére csökkenhet, ami két év alatt 190 forintot jelent összesen részvényenként. Ha mellétesszük, hogy az olajcég részvényei 690 forintot, 3,29 százalékot buktak délutánig, akkor szintén kijelenthető, hogy túlreagálták a friss hírt.

A Magyar Telekom részvényeinek árfolyama 18 forinttal 585 forintra csökkent szerdán. Az idei 27 milliárd forintos válságadó 2013-14-ben részvényenként 26 forintot jelent, azaz ha csak a mai teljesítményt vesszük alapul, akkor még nem árazták be teljesen a rossz hírt a befektetők.

A fenti számok természetesen csak a papírok szerdai teljesítményét veszik alapul, korábban a válságadók bejelentésekor tapasztalt hatással nem számoltunk. Azaz elképzelhető például, hogy az OTP korábban még nem árazta be teljesen a bankadót, és ez csak ma történt meg. Ugyanígy az is lehet, hogy a Telekom néhány hete a válságadó bejelentésekor az indokoltnál nagyobbat esett, éppen ezért a mai aulárazás nem feltétlenül jelenti azt, hogy még csökkenni fog az árfolyam.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!