4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több, a napokban megjelent elemzés szerint is teljesen padlón van a lakáspiac – ezt kihasználva egyes vevők olykor egészen hajmeresztő kérésekkel állnak elő. Próbaalvás, próbabeköltözés, és szemérmetlenül alacsony ajánlott vételi ár – mi jöhet még?

A magyar ingatlanpiac soha nem volt mentes az egészen meglepő és szélsőséges dolgoktól már a válság előtti időszakban sem, elég csak a sokak által ismert történetekre gondolni az egy óra múlva ügyvéddel és pénzzel visszaérkező (majd soha többé nem jelentkező) vevőkről, a végső döntésig egy ingatlant 8-10-szer is megnéző családokról, esetleg azokról a lakáskeresőkről, akik több évnyi lakásnézés után sem tudtak dönteni. Az erősen lelassult hazai ingatlanpiac ma abszolút a vevőknek kedvez, az esetek többségében ők tesznek szívességet, ha vásárolnak – egyesek azonban néha elvetik a sulykot.

Nagyon sok a válogatós

Bár egyes (egyre kevesebb) vevőt még mindig át lehet ejteni a különféle trükkökkel, a döntő többség mára igen válogatóssá vált, megfogadva a sajtóban évek óta olvasható tanácsokat alaposan kivesézik az eladó ingatlanokat. Gyakorló értékesítők beszámolói szerint a kíváncsibb vevők nem sajnálják a fáradtságot a falak egyenkénti végigkopogtatására, a bútorok alá való benézésre, de olyan is volt már, aki a víznyomás erősségére, vagy éppen a villanyóra teljesítményére volt részletekbe menően kíváncsi.

A szakértők szerint érezhetően emelkedett azok száma is, akiknek egyszerűen egyik piacon lévő lakás sem felel meg, mindegyikben találnak valami hibát, ezáltal hosszú ideig elhúzódhat a lakáskeresés esetükben. Mások teljesen irreális elképzelésekkel vágnak neki a nézelődésnek, az utóbbi években nem egyszer fordult elő, hogy valaki a budai oldalon 10 millió forint alatt többszobás lakást keresett, lehetőleg közel a Várnegyedhez, vagy éppen a Rózsadombot próbálta meghódítani zsebében hasonló nagyságrendű összeggel.

Szabad egy éjszakára?

Az igazán tudatos vásárlók között elszórtan ugyan, de új jelenség ütötte fel a fejét: a próbaalvás. A vevők ezen csoportja szerint az ingatlan hosszú távú befektetési döntés, ezért nem elégséges azt csak néhány alkalommal megtekinteni, a pontos választáshoz egy ottalvás is szükséges. Bár az ötlet a realitásokkal még alá is támasztható, nem szabad elfelejteni, hogy egy autóval sem lehet több száz kilométert furikázni megvétele előtt – a tesztvezetések sem tartanak tovább az esetek többségében 10-15 kilométernél. További problémát jelent, hogy ez az ötlet legtöbbször csak üres lakások esetén működik, valószínűleg egy komplett család nem fog szállodába vonulni az ínyenc vevő kedvéért.

A fenti módszer továbbfejlesztése az, amikor a végső döntés előtt a komoly vevő néhány hónapa kibérli az ingatlant, és majd utána fizet. Ez az egyébként szintén életszerűen tűnő módszer komoly buktatókat is rejt magában, így a megkérdezett ingatlanszakértők egyáltalán nem javasolják az ötlet eladói oldalról történő elfogadását.

Kisebb a baj akkor, ha a vevőnek 1-2 hónap után mégsem tetszik annyira a lakás, és kiköltözik (amíg viszont bent volt, ki tudja hány vevő nem tudta megnézni), nagyobb gond akkor van, ha birtokon belülre kerülve az érdeklődő vásárolni ugyan nem akar, viszont szívesen maradna. A jelenleg hatályos jogszabályok betartásával az albérlőt elég nehéz szabályosan kitenni egy lakásból, ezért ha eladóként mégis felmerül ez a lehetőség, érdemes ügyvédhez fordulni, valamint nagy gondot kell fordítani a szerződés megfelelő elkészítésére. Forrásaink szerint a mai törvényi és piaci helyzetben ilyen megoldásba az eladó oldaláról nagyon előnytelen belemenni.

Ha csak az ár felét kínálják

A vevői tudatosság részévé vált az is, hogy az ingatlanpiacon lehet alkudni, mégpedig adott esetben nem is keveset. A 2008 előtti időszakban jellemzően 3-8 százalék volt az alku mértéke, ez mostanra sokszor a 10-15 százalékot is eléri, különösen a kevésbé felkapott településeken, városrészekben található ingatlanok esetében, de a lassú forgalomképességgel rendelkező, drága családi házak, luxusvillák esetében néha még ennél is több engedményt lehet elérni.

Ismerve a piaci helyzetet a vevők egy csoportja olykor már arcátlannak tűnő ajánlatokkal is bepróbálkozik – egyre gyakoribb, hogy 25 milliós vételárra 21-et, esetleg 19-et mondanak be, ami már igen jelentős árcsökkentésnek számít. Természetesen bele kell kalkulálni azt is, – mondják az ingatlanosok – hogy sok eladó hajlamos túlárazni a lakását, ám ha a leendő vevő a már leengedett árnak is csak a 70 százalékát mondja, érdemes elgondolkodni, biztosan megéri-e azon a ponton az ingatlanból történők kiszállás.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!