4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hosszas huzavona után a küldöttek kérésére Putyin "elvállalta" az Egységes Oroszország listájának vezetését a következő választásokon, és leszögezte, hogy a miniszterelnöki székből fogja irányítani az országot. A bejelentés hatására felpezsdült a piac, és az állami ellenőrzés alatt álló vállalatok papírjai száguldanak.

Oroszország vezetőjének politikai túlélése eddig sem volt kérdéses Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája szerint, most azonban már az is lehet tudni, hogy ez milyen formában valósul meg. Hosszas huzavona után ugyanis a küldöttek kérésére Putyin "elvállalta" az Egységes Oroszország listájának vezetését a következő választásokon, és leszögezte, hogy a miniszterelnöki székből fogja irányítani az országot. A bejelentés hatására felpezsdült a piac, és az állami ellenőrzés alatt álló vállalatok papírjai száguldanak, áll a Concorde elemzésében.

Vlagyimir Putyin orosz elnök 2000 óta tartó "uralkodása" alatt az ország politikai tradícióiba tökéletesen illeszkedő módon a hatalom kizárólagos birtokosává vált, a katonai és a titkosszolgálati elitre támaszkodva részint leverte, részint behódolásra kényszerítette a Jelcin-korszak oligarcháit, újra központosította a közigazgatást. Eközben az energiahordozók és a nyersanyagok - elsősorban a kőolaj és a földgáz - árának emelkedése Oroszországot újra jelentős játékossá tette a nemzetközi porondon. A '98-as válság tanulságait levonva Putyin a világgazdasághoz való mind szorosabb kapcsolódás érdekében átvette-átvetette a gazdaság transzparenciájához szükséges alapvető intézményeket, vonzóvá téve Oroszországot a külföldi befektetők előtt. Mindemellett regnálása alatt páratlan népszerűségre tett szert, köszönhetően a javuló gazdasági helyzetnek, az egyszemélyi vezető iránti hagyományos tiszteletnek, és nem utolsó sorban személyes tulajdonságainak.

Putyin második elnöki mandátuma 2008-ban lejár, és mivel többször kijelentette, hogy nem áll szándékában megváltoztatni az orosz alkotmánynak azt a rendelkezését, mely szerint egymás után maximum kétszer töltheti be egy személy az elnöki tisztséget, évek óta zajlanak a találgatások, hogy vajon hogyan fogja megoldani ezt a problémát. Az ugyanis régóta nem kérdés, hogy addig marad, amíg akar, és az is világos, hogy egyelőre nem tervezi pályafutása lezárását, az általa létrehozott rendszer a személye köré épül, politikai értelemben egyszerűen nem csereszabatos. Éppen ez a körülmény, nevezetesen Putyin pótolhatatlansága okozott némi bizonytalanságot a jelentős oroszországi kitettséggel rendelkező befektetők körében - egészen tegnapig. Az "önutódlás" technikai kivitelezése körüli homály az elnök politikai gyermekének tekinthető Egységes Oroszország párt kongresszusán eloszlott.

A küldöttek nyugati demokráciákban ritkán, az orosz történelemben annál gyakrabban használt hangütéssel kérlelték Putyint a maradásra, aki a kérésnek eleget téve "elvállalta" az Egységes Oroszország listájának vezetését a decemberben esedékes parlamenti választásokon, egyben világossá tette, hogy ezt követően a miniszterelnöki székből irányítja az országot. Formailag oda tér tehát vissza, ahonnan indult, emlékezetes, hogy annak idején a Jelcin-család úgy adta át a hatalmat a titkosszolgálati elitnek, hogy az akkor teljesen ismeretlen Putyint ültette az Oroszországban egyébként szinte súlytalan miniszterelnöki székbe, lehetővé téve az egykori KGB tiszt garantált sikerű nyilvános politikai felépítését.

Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája szerint nyilvánvaló, hogy Putyin nem a jelenlegi miniszterelnöki jogkörökkel fog rendelkezni, ezzel kapcsolatban vannak még kérdőjelek, a piaci szereplők azonban végre tőle magától hallhatták, hogy marad, Oroszországban jövőre is azzal a felállással kell - lehet - számolni, amivel eddig.

A bejelentés alaposan megmozgatta a piacot, az RTS ma 3 százalékos pluszban áll, az állami ellenőrzés alatt álló vállalatok papírjai száguldanak. Móró Tamás szerint okkal feltételezhető, hogy a feltörekvő piacokba fektető intézményi befektetők ezt követően érdemben növelni fogják orosz kitettségüket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!