4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elsősorban Romániában növelné piaci részesedését a legnagyobb hazai bank - hangzott el a pénteki éves közgyűlésen. A pénzintézet vezetősége a következő években robbanásszerű eredménynövekedésre számít a kockázati költségek eltűnésével. A kedvező profit mellett hazánk országkockázati felárának csökkenése jelenhet muníciót a menedzsment szerint még mindig alulértékelt részvények számára. Mfor.hu-tudósítás.

Rendben lezajlott pénteken az OTP Bank éves közgyűlése, melyen minden előzetesen ismertetett napirendi pontot megszavaztak a megjelentek. Így már biztosan 73 forintos osztalékot fizet részvényenként a bank, az igazgatóságba pedig új tagként bekerült Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója is.

Robbanhat a profit

2010-ben az egyedi hatások nélkül 162 milliárd forint, a goodwill-leírással és a bankadóval együtt pedig 118 milliárd forint volt az OTP-csoport adózott eredménye. A régióban ez kiemelkedően magas, hiszen az eszközre vetített megtérülés a bankadóval együtt is 1,4 százalék volt, a tőkére vetített megtérülés pedig 13 százalék - emelte ki a közgyűlés elején Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója. Az OTP likviditási tartaléka jelenleg 6,5 milliárd euró, ami lehetővé teszi, hogy a bank részt vállaljon Magyarország és a környező országok finanszírozásában.

"A magas kockázati költségek nélkül 80 százalékkal lett volna magasabb a tavalyi profit, a tőkére vetített eredmény pedig 20 százalék felett lett volna. A válság elmúltával ezek a költségek előbb-utóbb eltűnnek majd, ez pedig a befektetők számára is érdekes sztori lehet, mivel hirtelen megugrik majd a bank nyeresége" - mondta Bencsik László vezérigazgató-helyettes.

A részvényeknek további felhajtóerőt adhat hazánk országkockázati felárának csökkenése is. Csányi Sándor szerint az OTP-papírok jelenleg egyértelműen alulértékeltek, együtt mozognak Magyarország CDS-felárával. A bank vezetősége jelenleg abban bízik, hogy megvalósulnak a kormány tervei, és akkor jelentősen csökkenhet a kockázati felár, ami a részvények árfolyamát is megdobhatja.

Bencsik László kiemelte, hogy a bank egyik legfontosabb célja a stabilitás, amihez erős tőkeerőre és likviditásra van szükség, ebből a szempontból egy megfelelő stressz teszt volt a válság, aminek az OTP megfelelt. További cél a profitabilitás, amivel kapcsolatban a külföldi leányvállalatokról is ejtett pár szót Bencsik. "Az OTP azt szeretné elérni, hogy az orosz leánybankja megálljon a saját lábán, ebből a szempontból mérföldkőnek számít a közelmúltben végrehajtott kötvénykibocsátás" - mondta a bank vezérigazgató-helyettese. Ukrajnában a fogyasztási hiteleket indítaná be az OTP, Bencsik szerint ez hasonló sikertörténet lehet majd, mint Oroszország, ahol jelenleg a piacvezetők között van ebben a szegmensben a bank.

Arccal Románia felé

Azt már évekkel ezelőtt kimondta a bank vezetősége, hogy a meglévő likviditási tartalékból terjeszkedésbe kezdenének, konkrét felvásárlások azonban eddig nem történtek. Csányi Sándor a közgyűlésen megerősítette, hogy Romániában, Szlovákiában, Horvátországban és Szerbiában növelnék piaci részesedésüket. "Az elsőszámú célország Románia, ahol szeretnénk kivenni a részünket a fellendülésből" - tette hozzá Bencsik László.

Délkeleti szomszédunknál a piaci részesedés növelése elsősorban felvásárlásokkal képzelhető el. "Az elmúlt évek legnagyobb tapasztalata, hogy még egyszer nem vennénk kisbankot, ugyanis annak menedzselése legalább annyi nehézséget okoz, mint egy nagyobb leánybanké, a válság utáni javuló helyzetben azonban nehezebb talpra állítani" - mondta a lehetséges célpontokról Csányi.

Brutális teher a bankadó

A bank magyarországi eredménye még a speciális tételek nélkül is 20 százalékkal csökkent 2009-hez képest, így 147 milliárdot tett ki - hangsúlyozta az elnök-vezérigazgató. Ez elsősorban annak tudható be, hogy 60 százalékkal emelkedtek a kockázati költségek. "A kilakoltatási moratórium nagyon rossz hatással volt az ügyfelek fizetési hajlandóságára, az ügyfelek jelentős részének nem a képessége, hanem a hajlandósága csökkent" - emelte ki Csányi.

Az OTP vezére szerint a hazai hitelállomány csökkenésének két fő oka van: egyrészt az emberek bizalmának megrendülése miatt csökkent a hitelkereslet, másrészt a bankadó is jelentősen visszafogta a külföldi tulajdonban lévő bankok hitelezési hajlandóságát. "A magyar bankadó valóban brutálisnak mondható, hiszen átlagosan 17-szerese az európai bankadóknak" - jelentette ki Csányi Sándor.

Szerinte a hazai piacon a következő években az dönti majd el a versenyt a bankok között, hogy ki nyújt jobb szolgáltatást, az árazási versenyen már túl van a piac. A legtöbb bank - így az OTP is - a prémium ügyfélszegmenst célozta meg elsősorban ebben a versenyben az utóbbi időszakban.

BK

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!