3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai pénzügyi rendszer veszteségei a hitelválság miatt elérhetik a 3600 milliárd dollárt, ami arra utal, hogy teljesen fizetésképtelen a bankrendszer - mondta el Nouriel Roubini, a New York-i egyetem közgazdászprofesszora, aki előre megjósolta a mostani válságot. Roubini egy dubai konferencián mondott beszédet, melynek legfontosabb mondatait a Bloomberg cikke idézi.

Az amerikai gazdaság összesen 3600 milliárd dollárt veszíthet a válság miatt, ez azt vetíti előre, hogy teljesen fizetésképtelen lehet az amerikai bankrendszer - vélekedik Nouriel Roubini. A tőzsdeguru az olajárról is beszélt: megerősítette korábbi véleményét, mely szerint 15-20 százalékos esés még elképzelhető a nyersanyag árfolyamában, majd 30-40 dollár között stabilizálódhat a jegyzés.

"Úgy gondolom, hogy az amerikai gazdaság összesen 3600 milliárd dollárt veszíthet a jelenlegi válsággal, ennek felét a pénzügyi cégek veszteségei tehetik ki" - mondta el Roubini egy dubai konferencián a Bloomberg tudósítása szerint. "Ha ez igaz, akkor az amerikai bankrendszer teljesen fizetésképtelen lehet, ugyanis a válság előtt 1400 milliárd dollár volt a pénzügyi cégek kapitalizációja. Ezzel az egész bankrendszer krízisbe kerülhet" - tette hozzá az amerikai közgazdász.

A Bloomberg által összegyűjtött információk szerint a hitelválság 2007-es kitörése óta az amerikai pénzügyi cégek több mint 1000 milliárd dollárnyi veszteséget könyvelhettek el, amiben benne vannak a leírt veszteségek is. Roubini szerint az új amerikai elnöknek, Barack Obamának további 1000 milliárd dollárt kell majd a bankok feltőkésítésére fordítania azok után, hogy a Bush-kormány már 350 milliárdot felhasznált erre a célra.

A Bank of America a múlt héten jelentette be, hogy a negyedik negyedévben 1,79 milliárd dollár volt a vesztesége, miközben 138 milliárdos állami tőkét és kezességvállalást kapott. A Citigroup szintén az elmúlt héten közölte negyedik negyedéves számait, melyek 8,29 milliárd dolláros veszteséget tartalmaztak, ami a pénzintézet legrosszabb évét zárta le.

"A Citi és a Bank of America problémái arra utalnak, hogy az amerikai bankrendszer teljesen csődbe jutott. Európában ugyanez a helyzet" - vélekedik a New York-i egyetem professzora.

Roubini kedden az olajár várható alakulásáról is beszélt, bár előadásában megerősítette korábbi kijelentését, mely szerint még további 15-20 százalékkal csökkenhet a nyersanyag árfolyama. Szerinte a nyersolaj jegyzése később 30-40 dollár között stabilizálódhat. "Úgy vélem, hogy a nyersanyagok ára további 15-20 százalékkal eshet vissza, ami kedvező hír azoknak az országoknak, akik behozatalra szorulnak az olajból, rossz hír viszont az olajexportőröknek" - idézi a Bloomberg cikke Roubinit.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!