3p

Ma hajnalból életbe lépett a londoni Cityben az utóbbi évtizedek legradikálisabb piaci rendteremtő intézkedése, melynek keretében a brit pénzügyi felügyelet megtiltotta az új shortpozíciók felvételét - tudósít az MTI.

A brit hatóságok is igyekeznek fellépni a tőzsdék zuhanása ellen, az első konkrét intézkedés a shortpozíciók ideiglenes megtiltása. Ma hajnaltól nem lehet új pozíciót felvenni, a már meglévőeket sem lehet továbbépíteni a tőzsdei vállalatok esetében. A shortosok általában az árfolyamok zuhanására játszanak, korábban már több országban szóba került, hogy megregulázzák őket.

A brit pénzügyi szolgáltatási felügyelet (FSA) egyelőre 120 napra tiltotta meg az új shortpozíciók felvételét, de közölték, hogy 30 nap után felülvizsgálják a döntést. A tilalom egyelőre csak a pénzügyi szektorra vonatkozik, de ha a hatóság szükségesnek látja, akkor egyéb tőzsdei cégekre is kiterjesztheti.

Az FSA emellett előírta, hogy jövő héttől naponta be kell jelenteni minden olyan még meglévő nettó short pozíciót, amely az adott vállalat törzsrészvény-állományának 0,25 százaléknál nagyobb hányadát érintette az előző esti záráskor.

Általános piaci vélekedés szerint a londoni és a New York-i pénzügyi központokat sújtó, az 1920-30-as évek nagy depressziója óta szinte példátlan tőzsdei eladási rohamért - amelynek máris több brit és amerikai nagybank áldozatául esett - jelentős részben a short eladásra szakosodott spekulánsok a felelősek, akik a kiszemelt, sebezhetőnek vélt cégek papírjainak árfolyamzuhanására vesznek fel rövid határidős pozíciókat.

A rövid eladási ügylet lényege, hogy kezdeményezője az eladási tranzakció megkötésének pillanatában, illetve a későbbi visszavásárlás időpontjában érvényes, reményei szerint akkor már alacsonyabb árfolyam különbségéből húz hasznot. Az ilyen befektető sok esetben végig birtokon kívül marad: meg sem vásárolja, hanem a tényleges részvénybirtokostól az ügylet zárásáig kölcsönzi az adott részvénycsomagot.

A shortosok akkor veszítenek, ha a két időpont között emelkedik az árfolyam, ezért a piaci felügyelet szerint gyakran próbálják manipulálni az árfolyamokat például rémhírek elterjesztésével. A piaci pletykák szerint a Lehman Brothers csődjében jelentős részük volt a shortosoknak, de a Morgan Stanley és a Goldman Sachs árfolyamának zuhanását is ők idézhették elő.

Az FSA a csütörtök esti közleményben leszögezte: "normális piaci viszonyok közepette" továbbra is törvényes befektetési technikának tartja a short eladásokat, a jelenlegi "szélsőséges" körülmények azonban piaci felfordulást okoztak. A hatóság emiatt, "gondos mérlegelés után" hozta meg döntését, a piac alapvető integritásának és minőségének védelme, a pénzügyi szektor további destabilizálódásának elkerülése végett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!