A milliárdos üzletember szerint a nyersanyagpiacra beáramló spekulatív tőke egyre nagyobb mértékben felelős azért, hogy folyamatosan emelkednek az olajárak, bár elismerte, hogy a fejlődő országok keresletnövekedése is felfelé hajtja az árfolyamot. Soros azzal magyarázza elméletét, hogy az olaj árfolyamgörbéje parabolikus alakot öltött, ami szerinte a spekulációs árfolyambuborékok jellemzője.
Soros szerint az egyetlen megoldás az lenne, ha az amerikai és a brit gazdaság recesszióba süllyedne, ez ugyanis jelentősen csökkentené a fogyasztást, így komoly árzuhanást eredményezne.
Soros a hitelválság kitörése után már többször nyilatkozott pesszimistán az amerikai gazdaság jövőjéről, ugyanakkor a jelek szerint a pesszimista hangulata nem tartotta vissza attól, hogy befektessen az amerikai piacon. Az Alpha Magazine számításai szerint Soros befektetési alapja tavaly 2,9 milliárd dolláros nyerséget produkált, ami 30 százalékos hozamot jelent.
A vezető londoni elemzők sem számítanak rövidtávon az olajár esésére: a Goldman Sachs szakemberei a napokban az eddigi 104 dollárról 124 dollárra emelték idei átlagár-előrejelzésüket, jövőre pedig már 140 dollár feletti átlagárral számolnak. A Lehman Brothers elemzői nemrég szintén arra figyelmeztettek, hogy ömlik be a spekulatív tőke a nyersanyagpiacokra, ennek köszönhetően az olajár hamarosan elérheti a 150, sőt akár a 200 dolláros szintet is.