5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahogy megérkezik a nyári meleg, menetrendszerűen élénkül a kereslet az ingatlanpiacon a medencével, uszodával ellátott ingatlanok iránt – hiszen egy ilyen létesítmény nem csak jelentős kényelmet jelent, hanem az ingatlan értékét is emeli. Körképünkből kiderül, hogy az önfeledt otthoni csobbanás nem is feltétlenül annyira drága, mint azt sokan gondolják.

A medencével, vagy uszodával ellátott ingatlanok továbbra is magas presztízzsel rendelkeznek a hazai ingatlanpiacon, hiszen magasra értékelt kényelmi szolgáltatást nyújtanak, ráadásul viszonylag az országos ingatlanállomány viszonylag kis százalékában található ilyen létesítmény – így az ingatlan azonnal különlegessé tud válni, amennyiben egy későbbi értékesítésre kerülne sor. A válságnak köszönhetően ma már az ilyen típusú házakért, lakásokért sem kell vagyonokat leszurkolni – ám különbség van medence és medence között is.

Nyitott, fedett, közös - nem egyre megy

Ingatlanosok tapasztalatai szerint a nyári melegben előfordul, hogy egyes tulajdonosok a hipermarketekben kapható néhány tízezer forintos felfújható (esetleg merevfalú) medencét is lefényképezve próbálják saját lakásukat vonzóbbá tenni, ezt azonban egybehangzó tapasztalatok szerint a piac egyáltalán nem fizeti meg, és még csak a forgalomképességet sem növeli jelentősen, a jacuzzi már egy kicsit más téma, de annak beszerzési költségét sem lehet teljes egészében beépíteni a kínálati árba.

Más a helyzet akkor, amikor (különösen új építésű társasházak esetén) egy közös medence áll rendelkezésre. Ennek óriási divatja volt 2004-2005-ben, azonban később kiderült, hogy a „pool” üzemeltetése nem kevés közös költséggel jár, ezért egyes házakban a szolgáltatás eseti jelleggel fizetős lett, máshol nemes egyszerűséggel leengedték a vizet és bezárták az ajtót. Mindenesetre amennyiben a medence valóban működik, már ilyen esetben is értéknövelő tényező lehet.

Az igazán érték (és presztízs) növelő medencéket azonban szinte kizárólag családi házakban, villákban lehet megtalálni – és itt sem mindegy, hogy külső, vagy belső uszodáról van szó. A külső ugyanis gyakorlatilag csak a melegebb hónapokban használható, és gondoskodni kell a fagyás elleni védelemről is – hacsak nem épült hozzá külön tetőrendszer – a belső viszont egész évben kényelmet biztosít, noha télen a medenceteret is fűteni kell.

Itthon is van minőség

Igazán elegánsan és designosan kivitelezett medencékért már nem kell wellness-hotelekbe menni, vagy elegáns luxuslakásokat bemutató színes magazinokat lapozgatni – a kapcsolódó vállalkozások a teljesen alapkiviteltől kezdve az egészen exkluzív, ötcsillagos szállodákat is felülmúló megoldásokig szinte mindent képesek szállítani – sőt, akkor sincs gond, ha egy régebben épült medencét kellene a modern kor követelményeinek megfelelően felújítani.

A piacot jól ismerő forrásunk szerint újabban nagy divat a jacuzzival-hidromasszázzsal kombinált kör alakú élménymedence – sokaknak ugyanis nem feltétlenül az úszásigényük kielégítésére van szükségük, elég, ha a fárasztó nap után be tudnak ülni valahova. Erre kisebb léptékben egy jacuzzi is alkalmas, ám az igazán stílusos megoldás a direkt erre a célra épített – esetleg valódi uszodával kombinált létesítmény.

Mennyibe kerül?

Úszómedencés ingatlanért ma már nem kell vagyonokat fizetni – a közös medencével rendelkező társasházakban található lakások 25 millió forint környékétől már elérhetőek, akár a fővárosban is. Ezek előnye, hogy a medence bármikor igénybe vehető (ritka az, ha egy ilyen házi wellness-egységben tömeg van), ám előfordulhat, hogy éppen az üzemeltetési költségek miatt csak külön térítés ellenében vehetőek igénybe – az egyik budai újépítésű társasházban például egy fitnesz-vállalkozás üzemelteti a házban található medencét és a hozzá kapcsolódó szaunát, konditermet is.

A piacon medencés ingatlant akár már 3 millió forint magasságától is lehet vásárolni, ebben az esetben persze nem szabad luxusházra gondolni, ilyenkor egy kertben, a földbe ásott medencéről, vagy éppen csak medence előkészítésről van szó – mindenesetre ebben a Pilisen található ingatlanban valóban van medence, és nagyon keveset kell érte fizetni.

Aki egy kicsit mégis igényesebbet szeretne, érdemes egy pillantást vetnie erre a főváros vonzáskörzetében, Veresegyházon található családi házra, ami kevesebb, mint 20 millió forintért szintén medencével kínálja magát – ennél kicsit drágábban, 26 millió forintért már Budapesten belül is elfogadható ajánlatokat lehet találni – ráadásul ez utóbbi medence még fűthető is.

Természetesen az igazi luxuskivitelt azért továbbra is meg kell fizetni – aki igazán igényeset keres (vagy szeretne látni), érdemes alaposabban tanulmányoznia ezt az ingatlant, vagy éppen Pest megye egyik csúcsminőségű ingatlanát – ahol már a fotók is magukért beszélnek.

Kiszámolt pénzzel nem érdemes belevágni

Ma már nem feltétlenül úri luxus az otthoni medence, ám építése – vagy az ezzel rendelkező ingatlan megvásárlása esetén érdemes átgondolni az üzemeltetési költségeket – a vízhálózatról történő feltöltés akár hatszámjegyű összegbe is kerülhet alkalmanként, ezért mindenképpen érdemes megtudni, hogy fúrt kút van-e a telken, mivel az jelentősen csökkentheti az üzemeltetési költségeket – figyelmezetnek szakértők.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!