180 pontos esést produkált a Dow Jones index New Yorkban, miután az elemzők a kiskereskedelmi forgalom visszaesésére számítanak a pénteken megjelenő adat előtt. Az amerikai gazdasági aktivitás jelentős részét a lakossági kiadások adják, ezért a kiskereskedelem gyengülése szinte minden szektorra jelentős negatív hatással lenne.
A Dow Jones ipari index 8693 ponton zárta a keddi napot, ez 1,99 százalékkal, közel 180 ponttal maradt el az egy nappal korábbi értékétől. Napközben 300 pontos mínuszban is volt a mutató, majd a végére onnan kapaszkodott vissza. A Standard & Poor's 500 index 2,2 százalékot veszített értékéből a nap végére, míg a Nasdaq 2,22 százalékkal zárt alacsonyabban, mint hétfőn.
A legfőbb oka az újabb esésnek az volt, hogy a pénteken megjelenő kiskereskedelmi adatok előtt az elemzők gyenge számokat valószínűsítenek. Szeptemberben 1,2 százalékos volt a forgalom visszaesése, októberre 2,2 százalékos adatot várnak. A kiskereskedelem visszaesése pedig az egész amerikai gazdaságot negatívan érintené, szinte minden vállalat profitjára hatással lenne.
Az utóbbi napokban először a Starbucks számolt be csökkenő forgalommal a kávézólánc üzleteiben, majd kedden reggel a Toll Brothers ingatlancég is bejelentette, hogy visszaesett a kereslet a lakások iránt.
Mindezek mellett az autóipari cégek válságára figyelnek a befektetők, a három nagy detroiti autógyártó már napokkal ezelőtt állami segítségért folyamodott. A General Motors részvényeinek értéke 60 éve nem volt ilyen alacsony, hétfőn a cég bejelentette, hogy a pénteken közölt 3600-on felül újabb 1900 embert bocsát el.
A kereskedés második felében a pozitív hangulathoz az is hozzájárult, hogy folyamatosan érkeztek a hírek arról, hogy a kormány valamilyen módon segítene a jelzáloghiteleseknek, akiknek a Fannie Mae vagy a Freddie Mac adott hitelt. A pontos részletek még nem ismertek, egyelőre dolgoznak egy terven.
Az American Express árfolyama 6,6 százalékkal esett vissza kedden, miután bejelentették, hogy a cég megkapta az engedélyt a Fedtől, hogy kereskedelmi bankká alakuljon át. Ettől azt remélik, hogy a vállalat is nagyobb részt kaphat majd az állami mentőcsomagokból. A Starbucks részvényei 2 százalékkal lettek olcsóbbak, a cég a forgalom csökkenéséről számolt be.
A General Motors-papírok újabb 13 százalékos zuhanás után már csak 2,92 dollárt értek, a Ford pedig 6,7 százalékot bukott.