Mai nap publikálta harmadik negyedéves eredményét a Magyar Telekom. Tapaszti Attila, a Takarékbank elemzője az alábbiakban foglalta össze a jelentés legfontosabb elemeit:
Főbb számok:
- A Társaság konszolidált, harmadik negyedéves nettó profitja HUF 25.2 milliárd forintot tett ki, ami pozitív meglepetést jelent a Reuters által közölt piaci konszenzushoz képest (HUF 23.3Mrd) így elmondható, hogy a növekvő költséghatékonyság megfelelően kompenzálta a növekvő adóterhek és az enyhén csökkenő bevételek negatív hatását.
- Az EBITDA a bázisidőszakhoz képest 6%-os növekedést mutatott fel, így HUF 74.3 milliárdot (konszenzus: HUF 72.1 milliárd) tett ki a harmadik negyedévben, míg az EBITDA margin a 2007-es év eddigi időszakában 40.3%-os szinten alakult. Amennyiben kiszűrjük a vizsgálattal kapcsolatos költségeket és a végkielégítésekhez kapcsolódó kifizetéseket a Csoport EBIDTA rátája 42.7% lenne, azaz a tisztán működéshez kapcsolódóan kalkulált érték igen kedvezően alakult. A fentiek alátámasztják a költséghatékonyság javulását, ami a kulcspont – a potenciális szlovéniai akvizíciótól eltekintve – a társaság értékelésében, lévén a cég papírjait elsősorban osztalékalapon árazza a piac. Annyi látható, hogy a magyar távközlési társaság továbbra is erős készpénztermelés képességgel bír, tartja a stabil "fejőstehén" pozíciót.
- A bevételek enyhén, 1%-kal kerültek lejjebb és HUF 175 milliárdot tettek ki – meghaladva azonban a piaci konszenzust a HUF 174.4 milliárd-ot.
Az árfolyam-alakulást meghatározó legfontosabb kulcstényezők:
- Megítélésünk szerint a várakozásokat meghaladó számok és a befektetők által kiemelten figyelt költségkezelésben tapasztalható kedvező fejlemények pozitív piaci reakciót indukálhatnak rövid távon, de közép és hosszú távon a piac elsősorban a Telekom Slovenije lehetséges felvásárlásának hatásaira koncentrál, azaz, hogy az a potenciális akvizíció milyen hatást gyakorolhat a kifizetendő osztalékszintre. (Nem kerül kifizetésre egy átmeneti ideig, vagy csökken-e stb.) A másik oldalról az akvizíció volumene jelentősebb növekedési sztorit "csempészhet" a papírba, ami viszont a cég újraértékelését és újraárazását tenné szükségessé, véleményünk szerint ez hosszabb távon pozitívan hat.
- Ez oda vezethet, hogy a felvásárlási történet akár megvalósul – ebben az esetben a növekedési lehetőség rejt potenciált– akár nem – így a várhatóan, a magasabb, kifizethető osztalékszint tekinthető kedvezőnek – az árfolyamra pozitívan hathat, legfeljebb más időtávon érvényesülhet ez a hatás. A gyorsjelentésben nem közöltek részleteket a lehetséges akvizícióról, de a ma délelőtti menedzsment sajtótájékoztatón talán egyes részletekre fény derülhet.
- A másik lényeges pont az októberben bejelentett létszámleépítés, amely a negyedik negyedév eredményét a végkielégítések egyszeri HUF 24 milliárdos költsége miatt igen negatívan érinti majd, de fontos hozzátenni, hogy éves szinten a 15%-os leépítés 13 milliárd forintos megtakarítást eredményez várhatóan. Azonban a cég elegendő készpénztartalékkal bír a stabil készpénztermelő képességnek köszönhetően, így a korábbi években megszokott 70 forintos osztalékszint kifizetése, természetesen amennyiben nem kalkulálunk a lehetséges felvásárlással, nem kerül veszélybe.
- A mai nap árfolyamalakulása szempontjából kiemelendő a tengerentúli tőzsdék zuhanása, ami mérsékelheti a pozitív hatást.
- Megítélésünk szerint azonban a cég működése fundamentális szempontból vizsgálva kedvező jeleket mutat, így a jelenlegi szinteket már beszállási pontnak ajánlhatjuk a közép és hosszabb távon gondolkodóknak.
A Magyar Telekom árfolyamának alakulása 2007-ben:
UPDATE 1
1095 forint a Concorde célára
A harmadik negyedéves nettó profit a Concorde várakozásának gyakorlatilag tökéletesen megfelelt ugyan, a piaci konszenzust azonban alaposan, közel 15 százalékkal meghaladta. A különbség Gyurcsik Attila, a Concorde vállalati elemzője szerint elsősorban abból adódik, hogy az átszervezésből, és ahhoz kapcsolódó leépítésből származó egyszeri kiadások csak a negyedik negyedévet fogják terhelni.
Ha a Deutsche Telekom választása a magyar leánycégre esik, akkor az akvizíció költségei miatt csalódhatnak a Magyar Telekom azon részvényesei, akik elsősorban a 2008-as osztalék reményében tartják a papírt - mondta a Concorde munkatársa. A privatizációs pályázat benyújtásának határideje december 18-a, addig az ebből származó bizonytalanság mindenképpen fennmarad.
A vezetékes és a mobil üzletág szervezeti integrációja nyomán drasztikusan, közel 17 milliárd forinttal csökkent a társaság adófizetési kötelezettsége az év első kilenc hónapját tekintve. A társaság javuló eredményei ellenére árnyék vetül a 2008-as kilátásokra, ugyanis még nem dőlt el, hogy a Deutsche Telekom melyik leányvállalatát indítja a Telekom Slovenije privatizációs pályázatán. Gyurcsik Attila, a Concorde vállalati elemzője elmondása szerint jelenleg még a Magyar Telekom és a horvát T-HT egyaránt szóba jöhet.
Mindezekre tekintettel a Concorde ajánlása továbbra is Felhalmozás, 12 havi célára 1095 Ft.