3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Júliusban 4,4 százalékra gyorsult a brit infláció, miközben a jegybank hivatalosan továbbra is a 2 százalékos inflációs célt tartja szem előtt. Ezek után egyre kisebb lesz a kamatcsökkentés esélye, pedig a recesszió is fenyegeti a szigetország gazdaságát.

1997 óta a legmagasabb szintre emelkedett a brit infláció júliusban, a 4,4 százalékos adat jócskán magasabb, mint a kormány 3 százalékos célja. A Bank of England még nehezebb helyzetben van, a jegybank célja ugyanis hivatalosan még mindig a 2 százalékos pénzromlás elérése. Ráadásul egyre több jel mutat a gazdaság lassulása irányába, így szükség lenne kamatcsökkentésre, de az infláció miatt ez egyre kevésbé lehetséges.

Úgy tűnik, hogy az európai országok most kerülnek hasonló csapdába, mint amilyennel a Fed már lassan egy éve küszködik a tengerentúlon. Nagy-Britanniában a ma megjelent adatok szerint júliusban csökkentek a lakásárak, a kiskereskedelem forgalma is visszaesett, mindezek pedig a recesszió felé sodorják a gazdaságot. Ráadásul az infláció is egyre magasabb, ezért kamatcsökkentésekre sincs lehetőség, hogy azokkal pörgesse fel a gazdaságot a Bank of England.

"Az igazán nagy veszély az, hogy 5 százalék fölé emelkedik az infláció" - nyilatkozta a Bloombergnek James Knightley, az ING Financial Markets elemzője. "Egy esetleges kamatemeléssel lehetne megfékezni az inflációt, de ez túl kockázatos lenne. A jelenleg a gyenge aktivitás inkább abba az irányba mutat, hogy a jegybank szinten fogja tartani az alapkamatot" - tette hozzá.

Knightley szerint a Bank of England 2009-ben agresszív kamatcsökkentésbe kezdhet, a gazdaság gyengélkedése miatt jelentősen csökkenhet a mostani 5 százalékos kamatszint.

Londonban a kormány mozgástere is folyamatosan csökken, a megélhetés költségei ugyanis egyre magasabbak lesznek, ez pedig még népszerűtlenebbé teheti Gordon Brown miniszterelnök kabinetjét. A felmérések szerint már így is 20 százalékkal vezetnek a konzervatívok a kormányzó munkáspárt előtt, ez a különbség tovább nőhet.

Az inflációs adatok megjelenése után David Cameron, a konzervatívok vezetője úgy kommentálta a számokat, hogy azok újabb nehézségeket jeleznek a csalások számára.

Nagy-Britannia mellett szinte a teljes Európai Unió hasonló problémával néz szembe: júliusban az eurozónában 4,1 százalékra emelkedett az infláció, ami több mint duplája az EKB 2 százalékos céljának. utoljára 1992 áprilisában volt ilyen mértékű a pénzromlás az Unióban.

A kiskereskedelmi árak emelkedése 5 százalékra gyorsult a múlt hónapban Nagy-Britanniában, a családokat különösen ez az adat érinti érzékenyen. Az elemzők szerint ehhez társul még, hogy a holnap megjelenő béradat az elmúlt egy év legkisebb növekedését mutathatja, mindössze 3,6 százalékos lehet a bővülés. A lassuló gazdaság a munkanélküliség emelkedéséhez is vezethet, az előrejelzések szerint a múlt havi munkanélküliségi adat újabb 17 ezres emelkedést fog mutatni júniushoz képest, ami sorozatban a hatodik havi emelkedés lenne.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!