3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nyitás utáni erősödést követően a nap végére visszaestek a vezető amerikai részvényindexek hétfőn, mivel ismét a csökkenő lakossági kiadások kerültek előtérbe, melyek sújthatják az amerikai cégeket. A Dow 0,82 százalékkal zárt múlt pénteki értéke alatt, a többi vezető mutató ennél is nagyobbat esett.

Eleinte a kínai gazdaságélénkítő csomagnak köszönhetően indultak felfelé a Wall Street vezető részvényindexei, majd a kereskedés második felében ismét a recessziós félelmek és a várhatóan gyenge vállalati eredményekre fókuszáltak a befektetők. Mindez azt jelenti, hogy a nemzetközi piacok pozitív hírei sem tudták teljesen semlegesíteni az amerikai gazdasággal kapcsolatos félelmeket, a várható recesszió következményeit.

A Dow Jones ipari index 0,82 százalékos gyengülés után 8870 ponton fejezte be a hétfői kereskedést, pedig a nap első felében több mint 200 ponttal emelkedett a mutató. A többi jelentős index ennél is nagyobbat bukott: a Standard & Poor's 1,27 százalékkal zárt pénteki értéke alatt, a Nasdaq pedig 1,86 százalékos mínuszban fejezte be a napot.


A kereskedés első felében ugyanaz mozgatta az amerikai tőzsdéket, mint az összes többi nemzetközi piacot: Kína 586 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagot fogadott el, amitől a cégek elsősorban azt várják, hogy állami megrendeléseket kap majd elsősorban az építőipar. A hírek szerint az összeg egy részéből adócsökkentésre is jut majd a távol-keleti országban.

A nap második felében aztán megfordult a hangult, egyre többen emelték ki azt, hogy az Egyesült Államokban kevés hatását fogják érezni a kínai gazdaság élénkülésének. Persze a csomag jó lehet olyan cégeknek, mint például a General Electric, melynek Kínában is vannak üzemei, de összességében az amerikai gazdaság ettől még nem lábal ki a bajból.

Közben az amerikai kormánynak egyre nagyobb gondokkal kell szembenéznie: kiderült, hogy az eddig megszavazott 85 milliárd dollár nem elég az AIG megmentésére, így ezt 150 milliárdra kell kiegészíteni, közben pedig az autógyártók is sorban állnak az állami segítségért. Mindez negatívan befolyásolhatja az államháztartás hiányát a tengerentúlon, mely már amúgy is rekordmagasságokba szökik majd a 700 milliárd dolláros bankmentő csomag miatt.

A General Motorsnál egyre nagyobb problémák vannak, a cég részvényei hétfőn 23 százalékkal estek vissza a New York-i tőzsdén, így a nap végén mindössze 3,36 dollárt értek. A Ford árfolyama 4,5 százalékkal csökkent. Az utóbbi napokban egyre többet hallani az autógyártók válságáról, egyesek szerint újabb mentőcsomagra lesz szükség, hogy a három nagy detroiti gyártót megmentse a kormány.

A Circuit City elektronikai kiskereskedelmi lánc csődvédelmet kért hétfőn, miután a múlt héten már bejelentette, hogy a veszteségek miatt bezárja üzleteinek 20 százalékát. A részvények értéke 60 százalékkal csökkent hétfőn a tőzsdén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!