Az amerikai kormány hétfőn jelentette be, hogy az eddig megszavazott 85 milliárd dollár mellett további összeget juttat az AIG biztosítónak, hogy túlélje a válságot. Elemzők szerint ezzel új korszak kezdődött, korábban ugyanis arról volt szó, hogy csak stabil cégek kaphatnak a Kongresszus által megszavazott mentőcsomagból.
Sok szakember szerint nem a legjobb megoldás egy félig bedőlt cégbe több százmilliárd dollárnyi pénzt pumpálni, márpedig az AIG esetében erről volt szó. A Bloomberg cikke szerint ez az első alkalom, hogy egy bukásban lévő vállalatban tulajdonrészt szerzett az állam, ezzel a szeptemberben elfogadott mentőcsomag életében új fejezet kezdődött.A kormány lényegében az adófizetők pénzéből tart életben zombikat - nyilatkozta az AIG megmentésével kapcsolatban Robert Eisenbeis, a Cumberland Advisors hedge fund vezetője. "Egyre mélyebbre és mélyebbre zuhanunk a szakadékban" - tette hozzá.
Az amerikai kormány hétfőn jelentette be, hogy a két hónapja elfogadott 85 milliárd dolláros mentőcsomagot átdolgozza, így összességében 150 milliárd dolláros állami segítséget kap az egykoron a világ legnagyobb biztosítójának tartott AIG. A szeptemberben elfogadott 85 milliárd dolláros kölcsön helyett kedvezőbb feltételekkel juthat hitelhez a vállalat, ráadásul a 700 milliárd dolláros bankmentő csomagból is kap 40 milliárdot, ezért cserébe az állam tulajdonos lesz a cégben. A Bloomberg cikke emlékeztet arra, hogy Henry Paulson pénzügyminiszter egészen mostanáig azt hangsúlyozta, hogy a kabinet csak "egészséges" cégekbe fektet be, ez azonban most megváltozott.
A cégek megmentése politikai vitákat is kiválthat az Egyesült Államokban, sokan nem helyeslik, hogy a pénzügyi vagy a gazdasági stabilitásra hivatkozva a kormány mesterségesen tartson életben társaságokat. A hírek szerint az újonnan megválasztott elnök, Barack Obama újabb szektoroknak juttatna állami segélyt, többek között autógyáraknak, illetve esetleg kiskereskedőknek is.
"Megmentjük a General Motorst és a Fordot? És ha megmentettük, akkor utána megmentünk újabb kiskereskedőket?" - teszi fel a kérdéseket William Isaac, az FDIC egykori vezetője, aki jelenleg a Secura Group vezérigazgatója. "Hol lesz ennek a vége? Az országnak a közeljövőben nagyon nehéz döntésekkel kell szembenéznie" - vélekedik a szakember.
Az amerikai pénzügyminisztérium közlése szerint azért volt szükség arra, hogy új tervet dolgozzanak ki az AIG megmentésére, mert a szeptemberben elfogadott javaslat nem volt sikeres. A vállalat 24,5 milliárd dolláros veszteségről számolt be a harmadik negyedévet illetően, ez volt sorozatban a negyedik veszteséges negyedéve. A számítások szerint a cég az elmúlt egy évben elveszítette a korábbi 14 évben megtermelt profitját.
Az új terv értelmében a kormány 40 milliárd dollárért vesz részvényeket a biztosítóban, a Fed 60 milliárd dolláros hitelkeretet nyújt a vállalatnak, illetve két új alapot hoznak létre, melyek 52,5 milliárd dollár értékben finanszírozzák a kötvényeket. A jegybank közleménye szerint az új megmentési terv sikeresebb lesz, növelni tudja majd az AIG likviditását, a Fed stratégiai fontosságú cégnek nevezte a biztosítót. A döntéshozók azt várják, hogy a lépéssel sikerülhet stabilizálni az amerikai pénzügyi rendszert.
A hivatalos közlés szerint a kormány minden évben 10 százalék osztalékra számíthat majd az AIG-től az elsőbbségi részvények után. "A Fed és a kormány azt jelzik a mentőakciókkal, hogy a rossz teljesítmény miatt senkinek nem kell bűnhődnie" - mondta Walker Todd, a celevelandi Fed korábbi ügyésze, aki most az American Institute for Economic Research vezető elemzője. "A döntéshozók megalkották a pénzügyi zombik jelenségét. Életben tartják az élő halottakat ahelyett, hogy illő temetést rendeznének nekik" - tette hozzá.
Az utóbbi napokban egyre többet hallani arról: az amerikai autógyárak is állami segítséget kaphatnak, hogy átvészeljék a válságot. A General Motors részvényei hétfőn például 23 százalékkal zuhantak a tőzsdén, miután a Deutsche Bank elemzője kijelentette: egy éven belül elértéktelenedhetnek a papírok.