4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai kormány hétfőn jelentette be, hogy az eddig megszavazott 85 milliárd dollár mellett további összeget juttat az AIG biztosítónak, hogy túlélje a válságot. Elemzők szerint ezzel új korszak kezdődött, korábban ugyanis arról volt szó, hogy csak stabil cégek kaphatnak a Kongresszus által megszavazott mentőcsomagból.

Az amerikai kormány hétfőn jelentette be, hogy az eddig megszavazott 85 milliárd dollár mellett további összeget juttat az AIG biztosítónak, hogy túlélje a válságot. Elemzők szerint ezzel új korszak kezdődött, korábban ugyanis arról volt szó, hogy csak stabil cégek kaphatnak a Kongresszus által megszavazott mentőcsomagból.

Sok szakember szerint nem a legjobb megoldás egy félig bedőlt cégbe több százmilliárd dollárnyi pénzt pumpálni, márpedig az AIG esetében erről volt szó. A Bloomberg cikke szerint ez az első alkalom, hogy egy bukásban lévő vállalatban tulajdonrészt szerzett az állam, ezzel a szeptemberben elfogadott mentőcsomag életében új fejezet kezdődött.

A kormány lényegében az adófizetők pénzéből tart életben zombikat - nyilatkozta az AIG megmentésével kapcsolatban Robert Eisenbeis, a Cumberland Advisors hedge fund vezetője. "Egyre mélyebbre és mélyebbre zuhanunk a szakadékban" - tette hozzá.

Az amerikai kormány hétfőn jelentette be, hogy a két hónapja elfogadott 85 milliárd dolláros mentőcsomagot átdolgozza, így összességében 150 milliárd dolláros állami segítséget kap az egykoron a világ legnagyobb biztosítójának tartott AIG. A szeptemberben elfogadott 85 milliárd dolláros kölcsön helyett kedvezőbb feltételekkel juthat hitelhez a vállalat, ráadásul a 700 milliárd dolláros bankmentő csomagból is kap 40 milliárdot, ezért cserébe az állam tulajdonos lesz a cégben. A Bloomberg cikke emlékeztet arra, hogy Henry Paulson pénzügyminiszter egészen mostanáig azt hangsúlyozta, hogy a kabinet csak "egészséges" cégekbe fektet be, ez azonban most megváltozott.

A cégek megmentése politikai vitákat is kiválthat az Egyesült Államokban, sokan nem helyeslik, hogy a pénzügyi vagy a gazdasági stabilitásra hivatkozva a kormány mesterségesen tartson életben társaságokat. A hírek szerint az újonnan megválasztott elnök, Barack Obama újabb szektoroknak juttatna állami segélyt, többek között autógyáraknak, illetve esetleg kiskereskedőknek is.

"Megmentjük a General Motorst és a Fordot? És ha megmentettük, akkor utána megmentünk újabb kiskereskedőket?" - teszi fel a kérdéseket William Isaac, az FDIC egykori vezetője, aki jelenleg a Secura Group vezérigazgatója. "Hol lesz ennek a vége? Az országnak a közeljövőben nagyon nehéz döntésekkel kell szembenéznie" - vélekedik a szakember.

Az amerikai pénzügyminisztérium közlése szerint azért volt szükség arra, hogy új tervet dolgozzanak ki az AIG megmentésére, mert a szeptemberben elfogadott javaslat nem volt sikeres. A vállalat 24,5 milliárd dolláros veszteségről számolt be a harmadik negyedévet illetően, ez volt sorozatban a negyedik veszteséges negyedéve. A számítások szerint a cég az elmúlt egy évben elveszítette a korábbi 14 évben megtermelt profitját.

Az új terv értelmében a kormány 40 milliárd dollárért vesz részvényeket a biztosítóban, a Fed 60 milliárd dolláros hitelkeretet nyújt a vállalatnak, illetve két új alapot hoznak létre, melyek 52,5 milliárd dollár értékben finanszírozzák a kötvényeket. A jegybank közleménye szerint az új megmentési terv sikeresebb lesz, növelni tudja majd az AIG likviditását, a Fed stratégiai fontosságú cégnek nevezte a biztosítót. A döntéshozók azt várják, hogy a lépéssel sikerülhet stabilizálni az amerikai pénzügyi rendszert.

A hivatalos közlés szerint a kormány minden évben 10 százalék osztalékra számíthat majd az AIG-től az elsőbbségi részvények után. "A Fed és a kormány azt jelzik a mentőakciókkal, hogy a rossz teljesítmény miatt senkinek nem kell bűnhődnie" - mondta Walker Todd, a celevelandi Fed korábbi ügyésze, aki most az American Institute for Economic Research vezető elemzője. "A döntéshozók megalkották a pénzügyi zombik jelenségét. Életben tartják az élő halottakat ahelyett, hogy illő temetést rendeznének nekik" - tette hozzá.

Az utóbbi napokban egyre többet hallani arról: az amerikai autógyárak is állami segítséget kaphatnak, hogy átvészeljék a válságot. A General Motors részvényei hétfőn például 23 százalékkal zuhantak a tőzsdén, miután a Deutsche Bank elemzője kijelentette: egy éven belül elértéktelenedhetnek a papírok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!