Ezermilliárd forintos nagyságrendben járnak le lakossági állampapírok a következő hónapokban, illetve fizetnek tulajdonosaiknak magas, még nagyrészt két számjegyű kamatot. Ezen pénzek újrabefektetése pedig sokaknak fejtörést okoz. Bár döntéseket hozni egyenlőre korai, hiszen hónapok, sőt hetek alatt is sok minden megváltozhat, a gondolkodást érdemes lehet elkezdeni.
Új állampapír-kínálat jön?
A jövőbeli döntéseket befolyásolhatja például, hogy addig merre megy tovább a forint, hogyan változnak a forintkamatok, de az is, hogy hogyan alakul a részvények árfolyama. Nagyon nem mindegy például, hogy egy részvénypiaci befektetést a jelenlegi, vagy esetleg 30 százalékkal alacsonyabb vagy húsz százalékkal magasabb árfolyamok mellett próbálunk végrehajtani.
Több szakember úgy véli, hogy az állam a nagyobb állampapír-lejáratok közeledtekor valamilyen új értékpapír dob majd a piacra, vagy javítja a meglevők egy-egy paraméterét.
Elképzelhető például, hogy növelik az infláció fölötti kamatprémiumot (a PMÁP inflációkövető államkötvényeknél). Esetleg olyan új sorozatot dobnak piacra, amelynek legalább a kezdő kamatozása magasabb, így vonzóbb lesz a befektetők számára, még ha utána a további években csak a szokásos kamatprémiumot is fizeti.
A bitcoin-bikapiac új korszaka
Meddig emelkedhet a bitcoin árfolyama? Ez a kérdés foglalkoztat számos befektetőt, amire pontos választ természetesen nem lehet adni, mivel az árfolyamot a múltban is nagy kilengések és nagyfokú kiszámíthatatlanság jellemezte. Az emelkedő trend hosszú távon azonban töretlennek látszik, és eddig jobbára az optimistább verziók jöttek be a bitcoin-hívők jóslatai közül.
Ráadásul a 2024-es év minőségi ugrást jelentett a kriptovaluta-szektor számára, hiszen januárban létrehozták a bitcoin ETF-eket, júliusban pedig az ether ETF-eket. Ezekbe azóta is áramlik be a pénz, az intézményi és a magánbefektetők részéről egyaránt. Egyre több vállalat, befektetési alap, nyugdíjalap, sőt amerikai szövetségi állam és ország is legalábbis foglalkozik annak a gondolatával, hogy eszközeinek legalább kis részét portfólió-diverzifikációs célzattal, infláció elleni védelemként bitcoinba fektesse.
Néhányan már meg is tették, és egyenlőre ez egyáltalán nem tűnik múló divatnak. Így aztán könnyen lehet, hogy újra az optimistább jóslatok fognak beigazolódni, amelyek néhány éven belül több százezer dolláros vagy egy-két évtized múlva egymillió dolláros bitcoinról szólnak.
A teljes műsor itt hallgatható meg:
A Menedzsment Fórum Kft. (mfor.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. Az mfor.hu honlaptartalma („Honlaptartalom”) a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek az mfor.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az mfor.hu felelősséget nem vállal. A Menedzsment Fórum Kft, mint az mfor.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Menedzsment Fórum Kft. (mfor.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.