4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ne mondják ránk, hogy nem figyelmeztettük az ügyfeleket, a kamatok felfelé is mehetnek, a nemzetközi kamatkörnyezet előbb vagy utóbb be fog gyűrűzni – mondta el Csányi Sándor OTP-vezér a BÉT konferenciáján. Reményei szerint eredményeik alapján nemsokára “le fogják lépni” a náluk nagyobb régiós versenytársakat.

Már 150 cég tartozik a BÉT ELITE nevű klubjába – mondta Végh Richárd vezérigazgató a Budapesti Értéktőzsde BÉT50 középvállalati konferenciáján. Munkaerőhiány, digitalizáció, generációváltás, ezek az új kihívások a cégek előtt.

A BÉT komplett, többlépcsős szolgáltatás-csomaggal igyekszik megkönnyíteni a cégek alkalmazkodását és tőkepiaci megjelenését az ELITE klubban. A Nemzeti Tőzsdefejlesztési Alap akár 1-2 milliárd forintos tőkebefektetést is megvalósíthat a cégek tőzsdére lépése előtt.

Sokat beszélnek a kis– és középvállalatokról, de kellenek a nagyvállalatok is, ahogy a bálna kísérő halai is sokszor könnyebben jutnak eleséghez, mint társaik – mondta Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója (képünkön).

Az 1200 forintos OTP

Megemlékezett a tíz évvel ezelőtti válságról, amikor a korábbi 11 ezer forintos csúcsról az OTP árfolyama 1200 forint közelébe zuhant. (Ma ismét 10 000 körül forog.) Az OTP tőzsdei kapitalizációja ma is több mint harmada, forgalma durván fele a teljes tőzsdéének.

Az OTP tőzsdei bevezetése a bank függetlenségét, a kilencvenes években kezdett digitalizáció, számítógépesítés az üzleti sikerét alapozta meg az elnök-vezérigazgató szerint.

Tartósabb fellendülést

A bankokat okolják a 2000-es évek elejének hitelpiaci és devizahitelezési boomjáért, a túlhitelezésért, de állítom, hogy a hatóságok is legalább ennyire felelősek – mondta Csányi. Ennek az árát a bankok is, a vállalkozók is megfizették a válság idején. Bízom benne, hogy a jelenlegi fellendülés tartósabb lesz, mint az előző – tette hozzá.

Az OTP-nek semmiféle tőkeemelésre, tőkepótlásra nem volt szüksége a válságra, ennek ellenére rábeszélték egy likviditási forrás felvételére, amit három hónap múlva visszafizettek.

Vegyünk még bankokat!

Az OTP több mint 200 bankot vizsgált meg általánosan és 70-et részletekbe menően, ebből alakult ki a jelenleg tíz országban jelen levő bankcsoport. A fiókok 75, az eredmény 40 százalékát ma már a külföldi bankok biztosítják. Az eltérés oka, hogy sok helyen csak kisbankot tudtak venni.

A részvényesi érték szempontjából a legjobb befektetés ma is külföldi bankok vásárlása. Ez az OTP részvényárfolyamának emelkedésén is látszik, amely jóval meghaladja a régiós, részben nagyobb versenytársakét. “Pár év múlva ezeket a nagyobb bankokat is le fogjuk lépni” – mondta Csányi.

Lesz itt még magasabb kamat

A kamatváltozás előbb-utóbb be fog gyűrűzni Magyarországra is, a kamatok emelkedhetnek is, ne mondja akármelyik kormány, hogy erre nem figyelmeztettük az ügyfeleket – mondta a bankvezér.

Csányi bízik benne, hogy a bank 2018-as eredménye “történelmi léptékű” lesz és eléri majd az egymilliárd eurót, bár ez az euró árfolyamától is függ. A bank P/BV (részvényárfolyam/egy részvényre jutó vagyon) mutatója magas, Európában egyedül egy svéd banknál magasabb. A Bloomberg egyik indexében levő 34 bank közül csak három tudta eddig a válság előtti szintet elérni a P/BV alapján, az egyik közülük az OTP.

Vállalkozók dicsérete

A vállalatok 99,8 százaléka kis– és középvállalkozás, Magyarországon és Európában is, a munkavállalók 70 százalékát ők foglalkoztatják. Ők alkotják a gazdaság gerincét – mondta az elnök-vezérigazgató.

Volt egy időszak, amikor azzal vádoltak minket, hogy nem finanszírozzuk a vállalkozásokat. Mi azt mondtuk, hogy jöjjenek olyan vállalkozások, amelyek finanszírozhatók. Sok volt a tőkehiányos, egyéb problémákkal küzdő vállalat. A 2011-2015-ös csökkenés után az MNB-nek, a Növekedési Hitelprogramnak köszönhetően nőtt újra jelentősebb mértékben a hitelállomány.

A tőzsde előnyei

A hitelállomány növekedését szinte teljes mértékben az OTP folyósította, más bankok is hiteleztek ugyan, de ott a törlesztések meghaladták az új hitelezéseket – mondta el Csányi.

A tőzsde egyik előnyeként említette a transzparenciát, ami rákényszeríti a vállalkozókat arra, hogy tisztességesen működjenek Másrészt egy szórt tulajdonosi szerkezet mellett kevésbé szólnak bele a részvényesek a cég működésébe, mint szűk tulajdonosi kör esetén. A bankok is szívesebben hiteleznek a tőzsdei vállalatoknak. Generációváltás, nyugdíjba vonulás esetén az exitnek is egy praktikus formája.

(Privátbankár)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!