Theresa May és a japán gazdasági elit februári találkozóját követően a tokiói brit nagykövet komoly következményeket ábrázolt arra az esetre, ha az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lépne ki az Európai Unióból, ezzel rontva a piaci feltételeket a vállalatok számára. Koji Tsuruoka elmondta: egyszerű a helyzet, egy magáncég sem tud majd a továbbiakban ott működni, ha nem születik kedvező kereskedelmi megállapodás – írja a Bloomberg.
Mindennek már nyolc hónapja, a határidő közeledése és a tárgyalások mostani menete alapján pedig egyre inkább realitás, hogy a Brexit mindenki számára kedvezőtlen kimenetele érvényesül végül. A japán vállalatok pedig úgy tűnik, nem várnak csodára a célegyenesben és máris elkezdték áthelyezni tevékenységüket a szigetországból – ráadásul nagyságrendekkel visszavennék az ottani működést, ha nem születik megállapodás a következő időszakban. Ezt May legutóbbi nyilatkozata is súlyosbítja, amikor megerősítette: a britek szükség esetén nem félnek az egyezmények nélküli kilépéstől sem.
Menekülnek a süllyedő hajón
A Toyota múlt szombaton bejelentette, hogy egy keményvonalas kilépés esetén felfüggesztheti a gyártást angliai gyárában. A Panasonic máris áthelyezte európai központját Amszterdamba, de más nagy cégek is elkezdtek körülnézni az európai piacokon új helyet keresve központjuknak. A japán vállalatok Európa kapujaként tekintenek az Egyesült Királyságra, egy megállapodás nélküli kilépés pedig nem veszélyeztetheti a cégek pozícióját.
A japán cégek távozása mindkét félnek komoly hátrányt jelentene, a befektetők számára az USA után ugyanis az Egyesült Királyság a második legkedveltebb célpont: csak 2017-ben mintegy 153 milliárd dollár befektetés érkezett Japánból. A briteknél ráadásul több mint ezer japán érdekeltségű céget tartanak számon, akik nagyjából 160 ezer embert foglalkoztatnak.
Mennyit segíthet negyven év közös múlt
Sok vállalat még a nyolcvanas években érkezett Margaret Thatcher bátorítására, a Vaslady ugyanis akkor Európa kapujaként tüntette fel az országot. Ezt a japánok nem felejtették, 2016 szeptemberében – mintegy három hónappal a referendumot követően – Tokió egy 15 oldalas levélben emlékeztette Mayt: bíznak benne, hogy a britek figyelembe veszik ezt a kulcsfontosságú történelmi aspektust.
Kifejezvén a japán vállalatok angliai működésének fontosságát, May 2017 augusztusában Japánba utazott, hogy delegációjával átbeszéljék a későbbi kereskedelmi és befektetési lehetőségeket a felek között, továbbá megköszönte a vállalatok elkötelezett, hosszú távú együttműködését a britekkel – külön kiemelve a Nissan, a Softbank és a Toyota jelenlétét. A britek remélik, hogy a több mint négy évtizedre visszanyúló szoros együttműködés segít megalapozni a Brexit utáni viszonyokat – az pedig, hogy az Egyesült Királyság segítette az EU-Japán júliusban megkötött egyezményének létrejöttét, remélhetőleg segíti a helyzetet.