3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagyot lehetett szakítani a legnépszerűbb kriptovalutával a tavalyi év végén, ám a nyereségből ugyanúgy be kell dobni a közösbe, mint minden más jövedelem után.

A kriptovaluták 2017-ben robbantak be a köztudatba, amikor a Bitcoin olyan léptékű árfolyam-növekedést produkált alig néhány hónap alatt, amellyel árfolyama elérte a történelmi csúcsát. A kriptovaluták ennek hatására soha nem látott népszerűségre tettek szert – Magyarországon is egyre többen fektetnek Bitcoinba vagy más kriptovalutákba, altcoinokba. Az adóbevallási határidő közeledtével aktuálissá válik a kérdés: hogyan kell adózni a kriptovaluták fiat-valutára, készpénzre váltása során keletkező nyereség után? A befektetési céllal vásárolt Bitcoin értékesítésből származó jövedelem ugyanis adóköteles, áll a CoinCash szerdai közleményében.



Jelenleg Magyarországon a kriptovaluták birtoklása és értékesítése nem tartozik szakhatósági szabályozás alá. Éppen ezért nem tekinthető a kriptovaluta-kereskedelem ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek, a kriptovaluták nem minősülnek értékpapírnak, sem hivatalos fizetőeszköznek, és az árfolyamnyereségre irányadó szabályok nem alkalmazhatóak. Jelen állás szerint a személyi jövedelemadó törvény vonatkozik a Bitcoin értékesítésből szerzett jövedelemre, ami ezt "egyéb jövedelemként" definiálja.

"A személyi jövedelemadó törvény szerint adóköteles az a nyereség, amely a Bitcoin devizára/valutára történő átváltása során keletkezik. Az így szerzett jövedelem beszámít az összevont adóalapba, amely után a magányszemélynek 15% személyi jövedelemadót, továbbá 19,5% egészségügyi hozzájárulást, EHO-t kell fizetnie." – mondta el Dr. Varsányi Károly, a digitalcash.hu szakértője. "Tekintettel arra, hogy az egészségügyi hozzájárulást a magánszemélynek kell fizetnie, és ezt költségként nem számolhatja el, illetve részére nem térítik meg, a személyi jövedelemadó törvény alapján az adóalapként magállapított jövedelem 84%-a veendő figyelembe a számításkor." – folytatta Dr. Varsányi.



Mindez a gyakorlatban a következőket jelenti. Ha egy magánszemély 2017. május 1-én vásárolt egy Bitcoint 1.390 dollár/Bitcoin árfolyamon, 397.540 forint értékben (286 forint/dollár aznapi árfolyamon számolva), majd ezt a Bitcoint eladta 2017. december 16-án 19.187 dollár/Bitcoin árfolyamon, akkor 17.797 dollár nyereséget realizált, amely 4.734.002 forint (266 forint/dollár aznapi árfolyamon számolva). Az adóalap tehát 4.734.002 forint, melynek 84%-ából, 3.976.561 forintból 15%, azaz 596.484 forint személyi jövedelemadó, valamint 19,5%, azaz 775.429 forint egészségügyi hozzájárulás fizetendő. A befektetett 397.540 forintból származó 4.734.002 forint nyereség után tehát összesen 1.381.913 forint a közteher.

"Nagyon sok ügyfelünk érdeklődik aziránt, hogy hogyan kell adózni a kriptovaluta-értékesítésből származó jövedelem után. Jelenleg a felhasználók számára nem egyértelműek az erre vonatkozó szabályok, ezért igyekszünk minden hozzánk fordulónak segíteni kiigazodni a jogszabályok útvesztőjében. Az Európai Unióban ugyan még nem vonatkozik egységes szabályozás a területre, hazánkból kitekintve mégis egyedi példákat láthatunk a kriptovaluták adózására vonatkozóan, ilyen például Németország és Svájc." - mondta el Mogyorósi Attila, a CoinCash.eu ügyvezetője.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!