A magyar társadalom 80 százaléka hallott a jegybanki PADME-alapítvány vagyonának eltűnéséről – derül ki a Publicus Intézet Népszavának készített kutatásából. Az Állami Számvevőszék márciusban publikált jelentései szerint a Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) vagyonából 200-300 milliárd forintot kockázatos cégekbe fektettek, ahol fennáll a közpénz elvesztésének lehetősége. A nyomozás elindult, de azóta eltelt több mint két hónapban nem történt nyilvános előrelépés.
A válaszadók 77 százaléka szerint Matolcsy György volt az ügyek központi alakja, további 9 százalék úgy véli, tudhatott a történtekről, de nem lépett. Még a fideszes szavazók 38 százaléka is őt tartja felelősnek, míg 34 százalékuk nem válaszolt a kérdésre – ez a kutatók szerint kognitív disszonanciára utal. Az ellenzéki szavazók 97 százaléka hallott az ügyről, de még a kormánypárti médiabuborékon belül is áttört a botrány, 59 százalékuk ismerte az esetet.
A megkérdezettek 85 százaléka arról is hallott, hogy Matolcsy fiának környezetébe tartozó cégek is részesülhettek az alapítványi vagyonból. A fideszesek 58, az ellenzékiek 95 százaléka tudott erről.
A válaszadók 80 százaléka szerint Matolcsynak egyértelmű büntetőjogi felelőssége van, további 4 százalék inkább igennel válaszolt, és csupán 5 százalék zárta ki a felelősséget.
Azonban a jogi felelősségre vonás esélyeit a többség pesszimistán látja: 62 százalék szerint nem lesz következménye az ügynek, 17 százalék gondolja úgy, hogy Matolcsyékat is elérheti a felelősségre vonás. Az ingatlanbefektetések és a bonyolult konstrukciók miatt az ügy éveken át húzódhat, akár egy 2026-os kormányváltás után is.