Ma reggel 9 órától ismertette Orbán Viktor a magyar uniós elnökség programját az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén.
A magyar miniszterelnök beszéde után az EP-képviselők reagálhattak az elmondottakra, illetve kérdezhették Orbán Viktort.
A több mint 3,5 óráig tartó vitán felszólalt több magyar kormánypárti és ellenzéki EP-képviselő is, köztük Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, aki most először csapott össze a nyilvánosság előtt a kormányfővel.
A legerősebb mondatokat itt gyűjtöttük össze:
Percről percre tudósításunkat pedig itt olvashatja:
Hamarosan kezdünk!
Köszöntjük kedves olvasóinkat! Már gyülekeznek a képviselők a strasbourgi ülésteremben, hamarosan kezdődik a vita Orbán Viktor miniszterelnök részvételével.
Tegnap már volt egy kis balhé
Orbán Viktor többször elhalasztott szerdai fellépése előtt rendkívüli sajtótájékoztatót tartott Strasbourgban kedden. A csaknem kétórás kérdezz-felelek nem indult zökkenőmentesen, ahogy arról mi is beszámoltunk:
A strasbourgi ülésteremben már ott van Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, és mosolyogva beszélget a képviselőkkel.
Weber is felbukkant
Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke is ott van már. Tőle aligha számíthat sok dicséretre Orbán Viktor.
Magyar-Weber small talk
A kamera most egy pillanatra Magyar Pétert, a Tisza Párt elnökét mutatta, aki váltott néhány szót Manfred Weberrel. A tiszások a néppárti frakcióban ülnek.
És megérkezett Orbán Viktor
Természetesen narancssárga nyakkendőben. Indul a banzáj!
Metsola beszél
Roberta Metsola, az EP elnöke ismerteti a mai programot. Emlékeztet arra, hogy árvízek pusztítottak Európában nemrég. Majd rátér a politikai részre, az EP-választásokra és az új Európai Bizottság megalakulására.
"Sok kicsi sokra megy"
Hat évvel ezelőtt nagyon éles vita volt itt, ma is ez várható, mondja Metsola. De ez előrevisz remélhetőleg. "Sok kicsi sokra megy", mondja Metsola pozitívan és magyarul.
Orbán Viktor a mikrofonnál
Azért jött, hogy ébresztőt fújjon, kezdi beszédét a miniszterelnök. Másodszor van itt ilyen szerepben (elnökségi program bemutatása), mondja.
"Súlyos a helyzet"
Orbán Viktor kitér arra, hogy mi történt az első magyar uniós elnökség alatt, 2011-ben. De most sokkal nehezebb a helyzet, súlyosabb a helyzet, talán súlyosabb, mint valaha, mondja. Megemlíti az ukrajnai és a közel-keleti háborút, a migrációt, az európai versenyképesség gyengülését.
Uniós elnökség
Eddig 585 tanácsi munkacsoport ülést vezettünk le, 8 formális és 12 informális tanácsülést tartottunk, a jogalkotási munka teljes gőzzel zajlik, sorolja Orbán Viktor. 52 jogalkotási csomagon dolgoznak.
"Változás kell"
Az EU-nak változnia kell, a magyar elnökség a változás katalizátora akar lenni, mondja Orbán Viktor. Elsőként említi a versenyképesség problémáját. Az EU világkereskedelmi részesedése csökken, a földgáz árak 4-5-ször magasabbak az EU-ban, mint az USA-ban, az orosz energiahordozókról való leválás komoly veszteséget okoz, mondja Orbán Viktor.
Ne ringassuk magunkat az illúzióba, hogy a zöld átállás megoldja az energiaellátási kihívásokat, teszi hozzá.
Demográfiai problémák
A kereskedelmi korlátozásokkal még több piacot fogunk veszíteni, figyelmeztet Orbán Viktor. Szerinte az uniós vállalatok feleannyit költenek GDP-arányosam k+f-re, mint az amerikaiak. A demográfiai problémák miatt pedig problémák lehetnek a munkaerőpiacon, figyelmeztet Orbán Viktor, ezt nem oldja meg a migráció.
Kitér arra is, hogy várják az uniós belső piac erősítését, a konnektivitást növelő kereskedelempolitikát.
Migrációs problémák
Orbán Viktor pozitívumként említi az EU-ban létesülő akkumulátorgyárokat is.
A migrációs válsággal kapcsolatban elmondta: a migrációs nyomás hatalmas terhet tesz az EU külső határaira. Európa határait meg kell védeni, ehhez támogatást kell nyújtania az EU-nak, mondja a miniszterelnök, és megtapsolják.
Ha valakit egyszer beengedünk, nem tudjuk majd hazaküldeni. Ismét taps. A megoldást csak a külső hot spotok jelentik, teszi hozzá. Szerinte az illegális migráció az antiszemitizmus, a homofóbia és a nők elleni erőszak erősödését eredményezte, mondja. Taps és fütty. Elmondja mégegyszer, a reakció ismét taps és fütty.
Schengen-summitok
Orbán Viktor úgynevezett Schengen-summitok (ülések) létrehozását javasolja a schengeni térség válságának a kezelésére. Azt is javasolja, hogy még idén vegyék fel Bulgáriát és Romániát az övezetbe.
Védelmi politika
Az európai védelmi stratégiára és tervre összpontosít a magyar elnökség, mondja Orbán Viktor. A GDP 2,5 százalékát fordítja Magyarország védelemre, a fejlesztés túlnyomó többsége európai cégek bevonásával valósul meg. Szerinte ez példa lehet az EU-nak.
Balkáni bővítés
A nyugat-balkáni országok felvétele uniós érdek. Amíg Szerbia nem tagja az EU-nak, addig a Balkán nem lesz stabil, figyelmeztet Orbán Viktor.
Kohéziós politika
Gazdabarát mezőgazdaság kell, véli Orbán Viktor. A kohéziós politika jövőjéről is zajlanak a viták. Csökkenteni kell a régiók közötti fejlettségi különbségeket. Ez kulcsfontosságú, mondja.
Tegyük újra naggyá Európát!
Keressük az álmainkat, az Isten-félő Európát, a szabad nemzetek szövetségét, mondja. Nem azért szeretjük az EU-t, mert olyan, mint ma, hanem azért, amilyen lehetne. "Tegyük újra naggyá Európát", zárja beszédét Orbán Viktor.
Ciao, Bella!
Néhány képviselő elkezdte énekelni a Bella ciao című olasz baloldali mozgalmi dalt. Metsola figyelmeztette őket, hogy ez nem az Eurovízió!
A mikrofonnál Ursula von der Leyen
A magyar emberek megérdemelnék, hogy hozzájussanak az uniós pénzekhez, mondja von der Leyen. Szórványos taps.
Ukrajna
Vannak, akik nem Putyint és Oroszországot hibáztatják az ukrajnai háborúért, hanem Ukrajnát, figyelmeztet von der Leyen. Nincs olyan európai nyelv, amelyen a béke megadást jelentene, mondja. Taps.
Kitartanak Kijev mellett
Von der Leyen most Ukrajna támogatásáról beszél: addig fognak kitartani mellette, ameddig szükséges, hangsúlyozza. Taps. A támogatást részben a lefoglalt orosz vagyonokból fedezik.
Kritika
Egy kormány az EU-ban egy másik irányba megy, mint a többi, például exportkorlátozásokat vezet be, diszkriminál uniós cégeket, mondja, alighanem Magyarországra utalva.
Oroszország
Oroszország nem megbízható partner, energiaellátásban sem, mondja von der Leyen.
Újabb kritika
Von der Leyen felemlegeti Orbán Viktornak, hogy a magyar börtönökből idő előtt kiengedtek embercsempészeket. És hogyan lehet, hogy Magyarország plusz biztonsági ellenőrzés nélkül orosz állampolgárokat enged be, és hogyan lehet, hogy kínai rendőrök járőrözhetnek Magyarországon, teszi fel a kérdést.
Üzenet a magyaroknak
Egy család vagyunk, a ti jövőtők a mi jövőnk, mondja "10 millió magyar"-hoz szólva, végezetül von der Leyen.
A mikrofonnál Manfred Weber
Orbán Viktor nem említette Ukrajnát, pedig szolidaritásra lenne szükség, mondja Weber. És felemlegeti Orbán Balázs múlt heti nyilatkozatát. És felemlegeti, hogy Orbán Viktor többször meglátogatta Moszkvában Vlagyimir Putyint. Szerinte a júliusi útja nem békemisszió, hanem "a háborút meghosszabbító út" volt.
Senki nem akar Budapestre jönni
Senki nem akar Budapestre jönni, senki sem akar beszélni Önnel, mondja Manfred Weber Orbán Vikornak, a magyar uniós elnökség elleni félbojkottra utalva. Szerinte Orbán Viktor elszigetelte magát.
Korrupció
Az EP-választásokat nem a Fidesz nyerte, hanem a Néppárt, mondja Weber. Magyarországon pedig a korrupció megöli az országot, és nagyon sok tanár elhagyja a pályát, teszi hozzá.
Weber szerint Magyar a jövő
Orbán Viktor, Ön a múlt, Magyar Péter a jövő, fejezi be beszédét Manfred Weber.
Gál Kinga a mikrofonnál
A fideszes EP-képviselő szerint von der Leyen a magyar kormány ellen kampányolt ahelyett, hogy a problémákról beszélt volna. Ukrajna esetében a békét pártolják. Szerinte Orbán Viktornak reális a helyzetértékelése.
Elvennék Magyarország szavazati jogát
Az Európai Konzervatívok és Reformisták nevében szólal fel egy képviselő. Támogatja a magyar migrációs politikát, de a kínai közeledést például nem.
Egy liberális képviselő ugyanakkor nem meglepő módon erős kritikával illeti a miniszterelnököt. Felemlegeti neki a korrupciót, az orosz állampolgároknak adott vízumokat. Ön merre tekint, Brüsszel vagy Moszkva és Peking felé? Szerinte el kell venni a Tanácsban Magyarország szavazati jogát.
"Ön nem erős vezető"
Ellopja a demokráciát Magyarországtól, az uniós pénzt pedig az EU-tól, mondja egy zöldpárti képviselő. Öné az egyik legkorruptabb kormány az EU-ban, teszi hozzá. Ön nem erős vezető, Ön fél a saját népétől, mondja. "Ön fél a szabadságtól".
Uniós elnökség
Most egy baloldali képviselő beszél. Mondandójának a lényege, hogy a magyar kormánynak sosem szabadott volna odaadni az uniós elnökséget.
Ismét Orbán Viktor a mikrofonnál
Egy másik jobboldali EP-képviselő viszont megdicsérte Orbán Viktort. Most ismét az övé a szó. Szerinte pártpolitikai intifáda zajlik itt a kormány ellen.
Kritika von der Leyennek
Orbán Viktor szerint régebben az Európai Bizottság elnöke sosem mondott volna ilyen beszédet, mint von der Leyen. Szerinte von der Leyen politikai alapon támadja.
Más stratégia kell Ukrajnában
Orbán Viktor szerint semmi közös nincsen '56-ban és az ukrajnai háborúban, visszautasítja az ukrajnai politikáját ért kritikákat. Szerinte "vesztésre állunk" a háborúban, csak ezt nem mondják ki. Rossz a stratégia, más stratégia kell a győzelemhez. Kell kommunikáció, direkt vagy indirekt kapcsolattartás. Míg beszélünk, ezrek halnak meg, mondja.
Kritika az EP-nek
Az európai egység nem azt jelenti, hogy mindenkinek be kell fognia a száját, aki nem ért egyet a többséggel, mondja. Taps. Felemlegeti, hogy az EP megfosztotta a Patrióta-frakciót a neki járó bizottsági helyektől.
Csörte Weberrel
Manfred Webernek Orbán Viktor azt mondja: azért nem támogatta anno Weber bizottsági elnöki jelölését, mert Weber azt mondta, hogy nem akar a magyarok szavazatával elnök lenni. Szerinte Weber emiatt neheztel rá és a magyarokra, és valójában von der Leyen székében szeretne ülni.
Orbán Viktor mögött feltűnt Magyar Péter
Ott áll tőle nem messze, hamarosan a pódiumra lép majd.
Adók, antifasiszták, olaj
Orbán Viktor végigmegy az őt ért kritikákon: adók nagysága, korrupció, kereskedelem Oroszországgal, antifasiszták bebörtönzése. Emlékeztet arra, hogy a magyar börtönben ülő szélsőbalos aktivista, akit szóba hozott az egyik képviselő, bűncselekményt követett el.
Szerinte Nyugat-Európa is vásárol közvetlenül-közvetve orosz olajat, és ezzel támogatja az orosz költségvetést.
Magyar Péter a mikrofonnál
Magyar Péter kapott szót. Azt mondja, örül, hogy legalább itt nyíltan kérdezheti Orbán Viktort.
Megint a migráció
Orbán Viktor 14 éve vezeti hazánkat, minden lehetősége megvolt a sikerre, kezdi Magyar Péter. Mi az EU és a nyugati klub tagjai vagyunk. Egyetért a határok megvédésével, a szigorú migrációs politikával, de nem ért egyet például az embercsempészek kiengedésével.
Magyar Péter megsorozza Orbán Viktort
Demográfiai katasztrófa felé haladunk, több tízezer magyar születik nyugati nagyvárosokban, mondja Magyar Péter. Magára hagyták a magyar vidéket, sorra gyulladnak ki a mozdonyok, romlanak az egészségügyi mutatók, negyven fok van a műtőkben, szétzüllesztették az oktatást, ma már Erasmus-ösztöndíjat sem kapnak az egyetemisták, záporoznak a kritikák a Tisza Párt elnökétől.
Nem félnek
Miniszterelnök úr, mi nem félünk, mondja Magyar Péter végezetül.
Dobrev Klára a mikrofonnál
Folyamatosan távolodik el Orbán Viktor a valóságtól, véli a DK elnöke. Szerinte képzelt ellenségekkel hadakozik, miközben a hétköznapi emberek problémái nem érdeklik, mondja. Példaként említi pédául az egészségügyet.
"Mivel zsarolják Önt az oroszok?"
Maga rosszul kormányoz, mondja Orbán Viktornak Dobrev Klára. Viszont rendkívül intenzíven foglalkozik azzal, hogyan árulja el az országot, teszi hozzá. "Mondja már el (...), mivel zsarolják Önt az oroszok?"
Deutsch Tamás szerint Magyar Péter bajban van mentálisan
Magyar Péter bajban van mentálisan és jogilag, ezért agresszív, mondja Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő. Felemlegeti korábbi felesége (Varga Judit akkori igazságügyi miniszter) lehallgatását, és a mentelmi jogának felfüggesztésére tett kérést. Metsola rendre utasítja, hogy ne személyeskedjen.
Csihi-puhi, árulás
A vita közvetítését több feszólaló politikus is kitette közösségi oldalára. Orbán Viktor ezt írta mellé: "Csihi-puhi. Strasbourg". Dobrev Klára ezt írta: "Orbán egy áruló és ezt mindenkinek tudnia kell Európában!" Magyar Péter is kitette a közvetítést, kommentár nélkül.
"Jön a változás"
Most különböző párti képviselők szólalnak fel néhány percben. Van, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy nem szabad megszakítani a kommunikációt Magyarországgal, hanem meg kell hallgatni. Van, aki arra figyelmeztette Orbán Viktort, hogy jön a változás Magyarországon is, mégpedig a Tisza Párttal.
Orbán Viktor jegyzetel, kritikák és dicséretek
Miközben egymást követik az EP-képviselők - van, aki kritikus, van, aki támogató -, Orbán Viktor jegyzetel. Főleg már korábban szóba került érvek, témák hangzanak el. Felróják például a magyar miniszternöknek, hogy gyengíti az ukrajnai uniós fellépést, és szoros kapcsolatot ápol Moszkvával. "El kell döntenie, melyik oldalon áll".
Pro, kontra, budapesti nők
A magyar uniós elnökség semmit nem csinált, ez a kormány rossz Európának és Magyarországnak, mondja egy kritikus képviselő. Egy másik, Orbán Viktorral szimpatizáló képviselő viszont von der Leyenre mutat, és azt mondja, hogy "őt vajon ki választotta meg?" Szerinte nagyon jó, hogy "friss levegőt" hoz a magyar elnökség, Budapesten pedig nagyobb biztonságban vannak a nők az utcákon, mint Brüsszelben, Párizsban vagy Madridban.
"Ön Oroszország hasznos idiótája"
"Ön Oroszország hasznos idiótája és Kína hasznos idiótája", mondja egy képviselő, és lemondásra szólítja fel Orbán Viktort.
"Kedves kollégák, diktátor!"
"Kedves kollégák, diktátor!", kezdi hozzászólását Daniel Freund zöldpárti képviselő. Szerinte Orbán Viktor a legkorruptabb politikus az EU-ban. "Szeretnénk visszakapni a pénzünket", jegyzi meg. Azt is mondja, hogy nem szabad több uniós pénzt adni Magyarországnak, és letartóztatási parancsot is emleget.
Orbán Viktor pillantása
Orbán Viktor vetett egy pilllantást a felszólalása után előtte elvonuló Daniel Freundra. Nem volt épp baráti pillantás, egy gúnyosnak tűnő mosoly is kísérte.
Dicséret Lengyelországból
Egy lengyel képviselőnő viszont dicséri Orbán Viktort, és azt mondja, hogy számíthat a lengyel népre.
"Pénz a diktátor zsebébe"
A vita lassan a végéhez közeledik, sok a már ismert kritika a magyar kormány felé. Elhangzik például, hogy az EU aggódik amiatt, hogy "egy diktátor zsebébe küld pénzt", a magyarok pedig jobbat érdemelnének, de már jön a változás, amit Orbán Viktor "sem fog tudni megállítani". De elhangzik dicséret is, pártcsaládtól függően.
Megint lengyel támogatás Orbán Viktornak
Beata Szydlo volt lengyel miniszterelnök, a nemzeti-konzervatív Jog és igazságosság képviselője arról beszél, hogy a vita elcsúszott abba az irányba, hogy a magyar kormányt kritizálják ahelyett, hogy az uniós elnökségi programról beszélnének. Bírálja von der Leyent, aki szerinte botrányos beszédet mondott, miközben szemet huny a mostani lengyelországi jogsértések felett.
Uniós pénzek
Egy képviselő ismét az uniós pénzek teljes visszatartását követeli Magyarországgal szemben. Ezt már több képviselő is követelte a mai vita folyamán, ahogy arra számítani lehetett.
Weber mobilja és Magyar Péter
Dömötör Csaba fideszes EP-képviselő főleg Magyar Péterrel foglalkozik az elvileg a magyar uniós elnökség programjáról szóló vitán. Szerinte a Magyar Péter mellett ülő Manfred Webernek vigyáznia kellene a mobiltelefonjára.
Tarr Zoltán a mikrofonnál
Tarr Zoltán, a Tisza Párt EP-képviselője szerint Magyarország bajban van, a kormány az EU-t is rossz irányba vezetné. Szerinte politikai okokból rúgták ki az állásából, de megkezdődött a változás, és a Tisza Párt hazahozza a pénzeket.
Orbán Viktort nem szabadott volna beengedni?
Molnár Csaba, DK-s EP-képviselő szerint Orbán Viktor "áruló", "tolvaj", be sem szabadott volna engedni ebbe az épületbe. Szerinte csak szélsőjobboldali képviselők álltak ki mellette a vitán.
Megint MP-vel foglalkozik a Fidesz
András László fideszes EP-képviselő szintén Magyar Péterrel foglalkozik. Szerinte a Néppártnak szégyellnie kellene magát miatta. A képviselő másról nem is beszélt.
Mikor lesz már ebéd?
Lassan már 3,5 órája folyik a vita, és Metsola nemrég arról beszélt, hogy sok még a jelentkező,akik felszólalnának. Az ebéd egyelőre csúszik, de a képviselők a jelek szerint jól bírják anélkül is.
Heves vita
Maros Sefcsovics, az Európai Bizttoság alelnöke szerint ez volt a leghevesebb politikai vita, amin itt részt vett. Többek között arról beszélt, hogy nehéz út áll Európa előtt, de az egység a legfontosabb az EU-ban, az elnökségnek ezt kell elősegítenie. Erős, egységes EU-ra van szükség, enélkül mindenki, a magyarok is veszítenek.
Megint Orbán Viktor a mikrofonnál
Orbán Viktor kap szót ismét legvégül, arról beszél többek között, hogy abszurd, pártpolitikai vádaskodásakat hallott. Utalt arra, hogy ez nem volt értelmes vita, szerinte például korrupció tekintetében nem lógunk ki a sorból, és mindig megválasztják a kormányát a magyarok. Szerinte "ócska propaganda" zajlott az EP-ben, a korrupciós vádakat meg visszautasítja.
Vasrudak
Orbán Viktor abszurdnak nevezte, hogy egy olyan képviselő beszélt a jogállamiságról a vitán, aki "vasrudakkal vert embereket Magyarországon". (A szélsőbaloldali aktivisták tavaly februári budapesti támadására utalt.) Nagy taps, helyenként fütty.
Orbán Viktor sem hagyja ki Magyar Pétert
Orbán Viktor serm állja meg, hogy elővegye Magyar Pétert. Szerinte a Tisza Párt elnöke csak azért vette fel a mandátumát, hogy mentelmi joga mögé bújjon, korábban meg arról beszélt, hogy az EP-képviselőség a legnagyobb kamu állás. Fütty, némi taps. És vége.
Ennyi volt, ebéd!
Ennyi volt a több mint 3,5 órásra nyúló vita, köszönjük szépen a figyelmet, jó étvágyat kívánunk a megérdemelt ebédhez!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!