Az új Európai Parlament (EP) - tagjai között például a Tisza Párt színeiben mandátumot szerzett Magyar Péterrel, a fideszes listavezető Deutsch Tamással és Dobrev Klárával (DK) - első, keddtől csütörtökig tartó plenáris ülésének első két napján az EP vezető tisztségviselőinek megválasztását, valamint bizottságainak és küldöttségeinek megalakulását egy, Ukrajnát teljes mellszélességgel támogató nyilatkozat is színesíti. Ám a fő attrakció kétségtelenül a csütörtöki napirend lesz, vagyis a szavazás arról, kap-e újabb ötéves mandátumot az Európai Bizottság élén Ursula von der Leyen. Lapcsoportunk, a Klasszis Média tudósítója a helyszínen, Strasbourgban követi a fejleményeket.
Laptársunk, a Privátbankár kedd reggeli cikkében arra hívja fel a figyelmet, hogy bár a június végi brüsszeli tanácsülésükön az állam- és kormányfők – Orbán Viktor kivételével – az áldásukat adták arra, hogy a német politikus a második ötéves ciklusára is a testület elnöke maradjon, ez még korántsem jelent fáklyásmenetet von der Leyen számára. Hiszen ez még cseppet sem garancia arra, hogy az újonnan megválasztott EP-képviselők közül legalább 361-gyen bizalmat szavaznak neki.
Bizonytalan a 77, illetve 53 EP-képviselőt tömörítő Renew, illetve Zöldek/EFA képviselőcsoport tagjainak voksa is, míg a kettejüknél egyedül több, 136 honatyával és -anyával rendelkező Szocialisták és Demokraták (S&D) egyértelművé tették, hogy az éghajlati célokat és a környezetvédelmi jogszabályokat meg kell tartani, és hogy a populista és nacionalista frakciókkal való együttműködés kivágná náluk a biztosítékot.
Ez utóbbiak alatt elsősorban az Európai Konzervatívok és Reformisták képviselőcsoportját kell érteni, amelyet az EP-választásokon megerősödött Giorgia Meloni Olaszország Fivérei pártja ural. Valamint az Orbán Viktor forszírozására létrejött Patrióták Európáért csoportot, amely főleg a keményvonalas jobboldali pártokat fogja össze és a harmadik legnagyobb frakcióvá vált, még ha csak az EP teljes létszámának 12 százalékát teszi is ki. Az együttesen 15 szavazattal rendelkező francia jobbközép Köztársaságiak (Les Républicains), valamint a német és az ír liberálisok pedig már jelezték, hogy von der Leyen ellen szavaznak majd.