3p

A Wagner magánhadsereg katonái ellentmondásosan ítélik meg főparancsnokuk döntését arról, hogyfegyveres lázadást szervezett az orosz katonai vezetés ellen.

„Lőttem volna a saját bajtársaimra?” – fogalmazta meg dilemmáját a 29 éves Vlad, aki korábban a Wagner orosz magánhadsereg katonája volt, ám a június 24-ei lázadás idején már a Moszkva védelmére kirendelt alakulatban szolgált. Ő és három társa a Moscow Timesnak számoltak be gondolataikról a fegyveres lázadással kapcsolatban. Nevüket természetesen megváltoztatták.

„Soha nem engedném meg magamnak, hogy a saját népemhez tartozókra fegyvert emeljek, azaz bizonyos értelemben a saját hazám ellen forduljak” – teszi hozzá a katona. Elmondása szerint azért lépett be korábban a Wagnerbe, hogy védje a hazáját, nem azért, mert szimpatizált Jevgenyij Prigozsinnal, a magánhadsereg parancsnokával.

„A bajtársaim és én az országért harcoltunk, nem egy kopasz idiótáért és az ő személyes ambícióinak teljesüléséért” – fogalmaz élesebben a Moszkvában élő, 35 éves Roman, a Wagner korábbi zsoldosa. Ő tavaly feladta munkáját egy pénzügyi szolgáltató cégnél, hogy visszatérjen a magánhadseregbe. Mint mondja, úgy érezte, hazája háborút vív, amit nem nézhet a partvonalról. Részt vett a háború első szakaszában egészen a Bakmutért vívott véres csatáig.

Jevgenyij Prigozsin Rosztovban. Fotó: Telegram / Wagner Group
Jevgenyij Prigozsin Rosztovban. Fotó: Telegram / Wagner Group

Romant és Vladot sokkolta, amikor Prigozsin elrendelte az orosz katonai műveletek parancsnokságának otthont adó, dél-oroszországi Rosztov-on-Don megszállását és elindította csapatait Moszkva felé. Bár nem értettek egyet parancsnokukkal, a hadsereg vezetését is hibáztatják azért, hogy idáig fajult a konfliktusuk.

Vlad szerint a történet vége az lett, hogy a Wagner imázsa súlyosan sérült. Roman szerint a civilek félig hazafiaknak, félig árulóknak láthatják őket. Prigozsin „tiszteletbeli parancsnok” marad örökre.

A 29 éves Malik, akivel Szentpétervár híres Nyevszkij proszpektjén találkoztak a hírportál újságírói – a Wagner koponyás logójával díszített pólóban sétált – nem tartja kétségesnek, hogy patrióta maradt. Ő is részt vett a bakmuti harcokban, ahol megsebesült. Felépülése után folytatni akarja a szolgálatot. „Minden rosztovi támogatta a Wagnert és a Prigozsint” – mondta. „Prigozsin helyesen beszélt és cselekedett. Az országért tette, amit tett, miközben Sojgu (az orosz védelmi miniszter) soha nem tett semmit.” A Wagner több harcosa egyetért vele abban, hogy jó esetben a lázadás bukása ellenére átszervezik az orosz hadsereg korrupt és inkompetens vezetését.

„Remélem, hogy a ’az igazság menete’ figyelmeztetésként szolgált a kormányunk számára” – mondja a 32 éves Mihail. A Moszkva felé induló katonai menetoszlopot Prigozsin nevezte így. Mihail, aki korábban gyári munkás volt, 2020 óta szolgál a Wagnernél. Megjárta az afrikai és az ukrajnai hadszíntereket. Bár úgy véli, hogy Prigozsin lázadása „túlságosan radikális” volt, tisztelete a magánhadsereg volt parancsnoka iránt nem lankadt. Úgy gondolja, hiába váltották le, valójában mindig ő marad „a világ legjobb katonai szervezetének” tiszteletbeli vezetője.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!