A hitelminősítő azt közölte, hogy felülvizsgálat alá vette a portugál kormánykötvény-adósság Aa2-es minősítését, amely három hónapon belül egy, vagy akár két fokozattal is lejjebb kerülhet. Az indoklás szerint az ország romló közfinanszírozási helyzete, és hosszú távú növekedési kilátásai indokolják a felülvizsgálatot. Portugália besorolása 2009 október óta negatív kilátással van érvényben a Moody's-nál.
A CMA DataVision adatai szerint szerdán a portugál államadósság törlesztéskockázatának fedezetére kínált hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása rekord szintre nőtt ötéves futamidőre: a Moody's figyelmeztetése nyomán 407 bázispontra emelkedett az előző napi, New York-i záráskori 344 bázispontról.
A Fitch Ratings március 24-én minősítette le az euróövezeti tag Portugália egyébként magasan elsőrendű hosszú futamú adósi besorolását, a portugál költségvetés és a gazdaság gyengeségeire hivatkozva. A legnagyobb európai hitelminősítő az addigi "AA"-ról "AA mínusz"-ra rontotta a hosszú lejáratú szuverén hazai és külső adósságok besorolását, amelyekre a további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás maradt érvényben.
Április végén ugyancsak egyszerre két fokozattal leminősítette az euróövezeti tag Portugália adósbesorolását a Standard & Poor's, a közfinanszírozás szerkezeti gyengeségeire és a gyorsan emelkedő államadósságra hivatkozva. A világ legnagyobb hitelminősítő csoportjának bejelentése szerint Portugália hosszú futamú szuverén adósosztályzata az eddigi "A plusz"-ról a köztes "A" fokozat kihagyásával "A mínusz"-ra változik, és az új besorolásra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás marad érvényben. Ha a portugál adósosztályzat innen még tovább romlik, akkor Görögország után Portugália lesz a második olyan euróövezeti tagállam, amelyik átkerül az elsőrendű "A" besorolási kategóriából a már csak közepes befektetési ajánlású "BBB" osztályzati sávba.
A portugál hazai össztermék az eddig vártnál kevésbé növekszik majd az idén és jövőre: a portugál jegybank nemrégiben lefelé módosította idei és jövő évi GDP-növekedési előrejelzéseit. Az idei évre most 0,4 százalékos gazdaságbővülést vár a korábban valószínűsített 0,7 százalék helyett, jövőre pedig 0,8 százalékot a januári előrejelzésben szereplő 1,4 százalékkal szemben. A bank indoklása szerint a visszafogottabb növekedési ütem oka éppen a gazdasági megszorító program, amely a tavalyi 9,4 százalékos államháztartási hiányt 2013-ig fokozatosan a GDP 2,8 százalékára akarja lefaragni. Tavaly 2,7 százalékkal zsugorodott a portugál GDP.
MTI/Menedzsment Fórum