4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Igen agresszív, egyszerre három fokozatú - egy héten belül immár a második - osztályzatrontással az elsőrendű befektetői sávból a befektetésre már nem ajánlott, vagyis "bóvli" kategória közvetlen közelébe rontotta Portugália adóskockázati besorolásait pénteken a Fitch Ratings, a portugál belpolitikai válságra hivatkozva. A cég szerint Portugália a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU segítségére szorul.

A hitelminősítő közölte, hogy a hosszú futamú portugál szuverén kül- és beladósság osztályzatát az eddigi "A mínusz"-ról - a köztes "BBB plusz" és "BBB" fokozatok kihagyásával - "BBB mínusz"-ra, a befektetésre ajánlott sáv alsó szélére süllyesztette.

Jelenleg Magyarországra is ezt a besorolást tartja érvényben mindhárom nagy hitelminősítő.

A Fitch azonban az új portugál besorolást negatív előjelű figyelőlistán hagyta, ami rövid időn belüli további leminősítés lehetőségére utal.

Ha a Fitch Ratings innen ismét rontja a portugál besorolást, Portugália ennél a cégnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, "bóvli" adóskockázati sávba.

Jelenleg Görögország az egyetlen olyan euróövezeti tagállam, amelynek adósbesorolásai nem érik el a befektetésre ajánlott szintet a nemzetközi hitelminősítők nyilvántartásában.

A Fitch Ratings már a múlt héten is agresszív mértékben, akkor két fokozattal minősítette vissza a portugál osztályzatokat, miután a portugál parlament nem fogadta el a költségvetési konszolidációs csomagot, és ennek nyomán lemondott a portugál miniszterelnök.

A cég így egy hét alatt összesen öt fokozattal rontotta Portugália besorolását.

A pénteki újabb portugál leminősítéshez fűzött londoni elemzés szerint a három fokozatú osztályzatrontás súlyossága elsősorban a Fitch Ratings azon aggályait tükrözi, hogy a júniusi általános választások előző napi kiírása nyomán rövid távon jóval kevésbé valószínű az idejében érkező külső segítség, mint eddig. A hitelminősítő a külső támogatást szükségesnek tekinti a portugál költségvetési konszolidáció és a gazdasági reform-erőfeszítések hitelességének javításához, valamint a finanszírozási pozíció biztosításához.

A Fitch szerint mindemellett a tavalyi közadósság- és deficitadatok előző nap bejelentett, jelentős felfelé módosítása is tovább gyengítette Portugália költségvetési profilját, és jelzi, hogy az új kormány számára mekkora kihívását jelent majd a költségvetési konszolidáció.

A hitelminősítő szerint az idei költségvetés megerősítését célzó intézkedések parlamenti elvetése és a közelgő választások azt jelentik, hogy a harmadik negyedév előtt nem várható további konszolidációs intézkedések bevezetése. Tekintettel a gyenge makrogazdasági kilátásokra, a Fitch Ratings jelentős kockázatát látja az idei évre kitűzött, 4,6 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycél túllépésének - áll az elemzésben.

A hitelminősítő közölte, hogy szigorú gazdaságpolitikai feltételrendszerhez kötött pénzügyi támogatási csomagot tart szükségesnek az IMF és az EU részéről Portugália számára a fenntartható finanszírozás biztosításához, valamint a középtávú adósságpálya fenntarthatóságának és a befektetők bizalmának helyreállításához.

A Fitch szerint az IMF és az EU támogatta hiteles gazdaságpolitikai program bármilyen további késedelme növelné a gazdasági és pénzügyi stabilitást fenyegető kockázatokat.

A cég közölte, hogy a negatív előjelű figyelőlista a rövid időn belüli újabb leminősítés "megnövekedett valószínűségét" jelzi.

Egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's pénteken Írországtól vonta meg az eddigi elsőrendű adósi besorolást, arra a véleményére hivatkozva, hogy Írország esetleg csak adósságátrendezés árán veheti igénybe az EU majdani állandó stabilitási mechanizmusának (ESM) likviditási forrásait.

Az euróövezeti periféria adóskockázatainak igen rossz piaci megítélését jelezte az egyik legnagyobb citybeli befektetési bankcsoport, a Barclays Capital több mint ezer befektetési társaság bevonásával elvégzett márciusi vizsgálata. Ennek minap Londonban közzétett eredménye szerint a felmérésbe bevont intézményi befektetők fele számol azzal, hogy Portugália, Görögország és Írország a következő három évben leáll törlesztéseivel, illetve adósságállományának átstrukturálására kényszerül.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!