Az OTP a magyarországi bankpiac önkormányzati szegmensében piacvezető pénzintézet. Bencsik László, a hitelintézet vezérigazgató-helyettese egy közelmúltban adott interjúban arról számolt be, hogy az OTP olyan konstrukciót indít a közeljövőben a devizában eladósodott önkormányzatok számára, amely vélhetően orvosolni fogja ezeknek a helyhatóságoknak a problémáit.
A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi, tavaly novemberi stabilitási jelentése szerint a magyarországi bankrendszer nettó kitettsége növekszik az önkormányzatok felé, az MNB szakértői megállapították: az önkormányzati rendszer eladósodottsága egyre nagyobb kockázatot jelent mind az államháztartás egyenlegére, mind pedig a banki portfólióminőségre. A jegybanki jelentés alapján 2011. július végén a hazai bankrendszer önkormányzatok felé fennálló követelésállománya mintegy 1.000 milliárd forint volt.
Az OTP Bank a devizahiteles lakossági ügyfelek számára is saját árfolyamrögzítéses szisztémával rendelkezik. A bank tavaly augusztusban indította saját árfolyamrögzítéses hitelkonstrukcióját a devizahitelesek megsegítésére, amellett, hogy részt vett állami programban is.
Az OTP Bank konstrukciójára az igényeket az államihoz képest egy negyedévvel később, 2012. március 31-ig lehet beadni, azaz még mindig lehet élni a lehetőséggel - ezt megerősítették a banknál is. Az OTP konstrukciójában a rögzített árfolyamok magasabbak, mint az állami lehetőségnél, viszont szélesebb ügyfélkörre terjedhet ki a bank saját konstrukciója. Az OTP saját rendszerében a rögzített árfolyamon történő hiteltörlesztés futamideje maximum 36 hónap.
Az OTP a svájci frank árfolyamát 200 forinton, az euróét 265 forinton, a japán jenét 2,20 forinton rögzíti saját konstrukciójában.
Az államitól eltérő rendszernél a magasabb árfolyamokat az OTP-nél azzal indokolták, hogy vélhetően ezzel a konstrukcióval élnek majd azok a devizaadósok, akik hosszabb időt szánnak a belépés átgondolására. A 2011. december 31-ig érvényes állami konstrukcióban a devizakölcsönöknél a svájci frankot 180 forintos, az eurót 250 forintos, a jent pedig 2 forintos árfolyamon rögzítették.
MTI