3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

AZ OTP Bank a jövőben nagymértékben be akar kapcsolódni a társasházak felújításának finanszírozásába - mondta Csonka Tibor, az OTP Bank társasházi pénzügyi szolgáltatásaiért felelős mikro- és kisvállalati igazgatóságának ügyvezető igazgatója szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.

Kifejtette: a társasházak felújításához az OTP Bank kínálatában elérhető felújítási hitel állami kamattámogatásának mértéke az első öt évben 70 százalék, az ezt követő öt évben pedig 35 százalék, amennyiben a lakóközösség megfelel a kamattámogatásról szóló kormányrendeletben foglalt feltételeknek. A felújítási hitel kamata így igen kedvező, az első öt évben 4,95 százalék lehet, a február közepi kondíciók szerint.

Emellett az OTP Lakástakarékpénztárba történő befizetések után 30 százalékos állami támogatás vehető igénybe, így a hitel tőkeösszegének 23 százaléka állami támogatásból finanszírozható.

Hozzátette: tavaly az OTP mintegy 14,7 milliárd forint hitelt közvetített ki a társasházaknak a különböző korszerűsítési munkálatok finanszírozására.

Csonka Tibor elmondta: a 2012. január 1-től hatályos jogszabályi változás miatt, ha valaki napjainkban értékesíteni akarja az ingatlanát, akkor az eladás során csatolnia kell az ingatlan energiatanúsítványát, akár lakótelepi, társasházi lakásról, akár családi házról van is szó. Emiatt a jövőben a lakások, a társas- illetve családi házak esetében is felértékelődik majd az energiafelhasználást javító felújítások szerepe -  mutatott rá a szakember. Egy ilyen tanúsítványért 50 négyzetméteres lakás esetén mintegy 30-35.000 forintot kell fizetni - mondta Csonka Tibor.

Az energiahatékonyság problémája azért került előtérbe az utóbbi időszakban, mert egy, a közelmúltban készített felmérés szerint a háztartások havi kiadásainak mintegy 40 százalékát a rezsi költségek teszik ki.

Az OTP munkatársai szerint  a pályázati támogatással megvalósuló felújítások felgyorsításában is a banki források lehetnek a lakóközösségek segítségére. Amennyiben a lakóközösség állami, illetve önkormányzati támogatást nyert, de nem szeretné, hogy a késleltetetten kifizetett támogatás megérkezéséig is magas fűtés és meleg víz számlákat kelljen fizetni, célszerű igénybe venni a támogatás előfinanszírozási hitelt. Ebben az esetben a hitel visszafizetése a támogatásból, annak kiutalásakor történik.

Az ügyvezető igazgató elmondta: a bank az elmúlt években számos társasház külső-belső megújulásában működött közre, így a pénzintézet szakemberei jól ismerik az egyes felújításokkal járó folyamatokat, az esetlegesen felmerülő nehézségeket.

Kosztolánczy György, az OTP Ingatlanpont ügyvezető igazgatója elmondta: már most is látszik, hogy a felújított lakások eladási lehetőségei sokkal jobbak, mint a "több évi elhasznált külsővel" rendelkezőké. Kérdésekre válaszolva a szakértők elmondták, hogy egy-egy lakóközösség a társasház felújítására átlagosan 14-15 millió forint hitelt vesz fel.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!