4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Újabb perben fordult a bíróság az Alkotmánybírósághoz, pénteken az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank keresetének összevont tárgyalását függesztette fel a Fővárosi Törvényszék alkotmányos aggályok miatt. A törvényszéken nyolc pénzintézeti keresetet tárgyaltak a hét utolsó munkanapján, közülük ötöt utasítottak el, egy ügyet halasztottak.

A nyáron elfogadott törvényben rögzített vélelem szerint a pénzügyi intézmények fogyasztói kölcsönszerződései 2004 és 2014 közötti egyoldalú módosítását - kamat-, költség-, illetve díjemelését - megengedő általános szerződési feltételek tisztességtelenek. Ám ezt a vélelmet a pénzintézetek az állam ellen indított perekben megdönthetik, ha bizonyítják, hogy általános szerződési feltételeik (ászf) megfelelnek a jogszabályban rögzített hét elvnek, ezek közé tartozik az átláthatóság, az egyértelműség, objektivitás, az arányosság, a szimmetria.

Eddig a bíróság 29 ítéletet hozott, ebből 26 felperesi keresetet utasított el teljesen, 3 esetben adtak részben helyt a keresetnek, egy ügyben a pénzintézet visszalépett és hármat felfüggesztettek azért, mert a bíró az Alkotmánybírósághoz fordult.

Pénteken első fokon, nem jogerősen elutasította a bíróság a Pannon Takarék Bank Zrt., a Pannonhalma és Vidéke Takarékszövetkezet, a Rajka és Vidéke Takarékszövetkezet, a CIB Ingatlanlízing Zrt. valamint az FHB Jelzálogbank Nyrt. keresetét, amelyet a magyar állam ellen nyújtottak be felperesekként. Ítélethirdetésre elhalasztotta a pert a törvényszék a Korona Kredit Jelzáloghitel Zrt. által indított perben.

Az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank magyar állam elleni keresetének együttes tárgyalásán a bíróság szóbeli indoklásában elmondta: azért fordul az Alkotmánybírósághoz, mert a 2014. évi XXXVIII. törvény, vagyis a devizahiteleseket megsegítő törvény sérti a jogbiztonság elvét, az egész jogállamiság fogalomkörében emellett sérti a tisztességes eljáráshoz való jogot és a normavilágosság elvét. 

A törvényszék szóbeli indoklása során taglalta a per tárgyát érintő, az alkotmányosság fogalmával kapcsolatos jogszabályokat, miszerint jelen esetben nem érvényesül a polgárjogi "fegyveregyenlőség" elve, tehát a feleknek nem állt rendelkezésére elegendő felkészülési idő. A tisztességes eljáráshoz való jog abban sérül, hogy túl szűk határidőket szab a felpereseknek a felkészülésre az egész bírósági eljárás lefolytatására. A normavilágosság elve abban sérül, hogy a törvény nem fogalmaz egyértelműen, illetve nem definiálja mi a devizaalapú hitel, mi a devizahitel, illetve milyen forinthitelek esnek a törvény hatálya alá. A jogbiztonság elve ott szenved csorbát, hogy a törvény visszamenőleges hatállyal kíván szabályozni olyan szerződéseket, amelyek jóval a törvény hatályba lépése előtt születtek.

Pénteken az Igazságügyi Minisztérium közleményében reagált a bírósági döntésre. Hangsúlyozta: a Kúriának a pénzügyi intézmények fogyasztói kölcsönszerződéseire vonatkozó jogegységi határozatával kapcsolatos egyes kérdések rendezéséről szóló törvény mindenben megfelel az alaptörvény előírásainak. Mint a minisztériumi közleményben írták, az alaptörvény biztosítja az Alkotmánybírósághoz fordulás lehetőségét, a minisztérium megvizsgálja a bíró kezdeményezését, véleményét pedig megküldi az Alkotmánybíróságnak. Hozzátették, hogy az Ab-nek ebben az esetben is soron kívüli eljárást javasolnak.

Ugyancsak pénteken tették közzé Trócsányi László igazságügyi miniszternek az Alkotmánybírósághoz (Ab) intézett levelét, amelyben - az Eger és Környéke Takarékszövetkezet ügyében szeptember 5-én született ítéletre utalva - megalapozatlannak nevezi a Fővárosi Törvényszék eljáró bírájának a devizahiteles törvény alkotmányellenessége miatt benyújtott alkotmánybírósági indítványát.

Trócsányi László - aki 2007 és 2010 között maga is alkotmánybíró volt - az Ab elnökének és főtitkárának címzett szeptember 10-ei keltezésű, 17 oldalas levelében 11 pontba szedve fejti ki részletes jogi álláspontját a bírói indítványban foglaltak, így például a közjogi érvénytelenség, a visszaható hatályú jogalkotás tilalma, a szerződés szabadsága, a szerzett jogok védelme, a bírósághoz fordulás joga, a vállalkozáshoz, illetve a tisztességes eljáráshoz való jog sérelme kapcsán.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!