3p

A versenytárs nemzetekhez képest - mint a csehek, a lengyelek vagy a szlovákok - 2008-ig tapasztalható volt Magyarországon egyfajta közeledés az egy főre jutó nemzeti jövedelem európai átlagához, de azóta "a magyar konvergencia elakadt" - jelentette ki Bod Péter Ákos kedden Zalaegerszegen.

A Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdasági Intézetének igazgatója a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara kis- és középvállalkozások helyzetéről rendezett konferenciáján úgy fogalmazott, hogy a rendszerváltozás első évtizedében még megvolt a lendület, de 2006 óta "gyakorlatilag nincs gazdasági növekedés". Hozzátette: a térségbeli országok mindegyike mára visszatért a válság előtti kibocsátási szintre és növekszik tovább, míg Magyarország csupán 95 százalékos szinten áll. A fogyasztói kereslet nem tud növekedni, egyedül az export bővül, a gazdaság azonban csak akkor harmonikus, ha van belső dinamikája is - hangsúlyozta a volt jegybankelnök.

A Deutsche Bank előrejelzését elemezve Bod Péter Ákos úgy fogalmazott: az euróövezetben 2014-ben várható növekedés, a térségbeli országok is emelkedő pályára álltak, de a magyar gazdaság esetében szinte nullát mutat a prognózis. A magyar kormány 0,7 százalékos növekedést tervez, de ez kevés ahhoz, hogy úgy "érezzük, megdobja" a fogyasztói keresletet.

Magyarországnak jó hír, hogy az európai piac bővülni fog, "de minden más tényező lefelé húzza a magyar gazdaságot". A belső fogyasztás zsugorodik, de különösen az ad okot aggodalomra, hogy évek óta csökken a beruházás, hiába van egy-két "reklámozott nagyberuházás", hiába a soha nem látott mértékű tőkebeáramlás az európai fejlesztési alapok formájában - tette hozzá.

Kifejtette: idén jelentős tőkebeáramlást mutat a statisztika, de "ez az Erste Bank Bécsből idehozott egymilliárd eurója a veszteség pótlására". A banki hitelezési kedv is csökkent, ami összefügg a beruházási aktivitás csökkenésével, bár a GKI szerint az ipari bizalmi index egy-két hónapja javulást mutat, de "ez törékeny és külső komponensektől függ".

A közgazdász úgy látja: a különadók miatt nem versenyképes a magyar társasági adórendszer, ami az Európai Bizottság által összerakott adatokból is látszik. Vagyis hiába csökkentek 2010-ben a direktadók, a GDP arányában mégis jelentős az adóelvonás, ráadásul nem is egyenletesen. A kilátásokat ismertetve azt mondta: az újraiparosítás "benne van a levegőben", nem elvetendő gondolat, örülni kell bárminek, ami értéket alkot. Kijelentette ugyanakkor: az MNB által a devizatartalék terhére adott olcsó hiteleknek "nincs különösebb növekedési következménye", nemzetgazdasági szinten ez nem akkora mértékű, hogy megváltoztatná az eddigi trendet.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!