"Ez a kitüntetés egy kicsit az egész bankrendszernek is szól, amelynek stabilitásához, versenyképességéhez hozzájárulhattam az elmúlt több mint húsz évben" - mondta Csányi Sándor az MTI-nek adott nyilatkozatában.
A Magyar Érdemrend nagykeresztje polgári tagozata kitüntetést a miniszterelnök előterjesztésére a köztársasági elnök adományozta Csányi Sándornak a pénzügyi életben betöltött meghatározó szerepe és a magyar gazdaság fellendítését elősegítő sokoldalú vezetői és támogatói tevékenysége elismeréseként.
A bankcsoport elnök-vezérigazgatója úgy vélte, a kitüntetésben nagy szerepe van az OTP-vel kapcsolatos tevékenységének.
Elmondta: a bankkal nem akkor kezdődött a munkája, amikor 1992-ben az elnök-vezérigazgatója lett, már azt megelőzően is rálátása volt, amikor az akkori Pénzügyminisztériumban az OTP operatív felügyeletével foglalkozott.
Értékelése szerint "az elmúlt 23 évben az OTP mindig az élen járt, nemcsak a magyar, de a nemzetközi bankpiacon is. Nemcsak a hagyományos betétgyűjtésben és hitelezésben, hanem a legkorszerűbb banki szolgáltatásokban, így például a bankkártya, a mobilbank, az internetbank területén is sikerült piaci részesedésünket megőriznünk, sőt, növeltük is az erőteljes verseny ellenére".
Csányi Sándor utalt arra, hogy az OTP Bank működésére is hatott a rendszerváltást követő magyar gazdasági válság, amikor jelentősen visszaesett a magyar GDP. Hatott a tevékenységre a '97-es hongkongi, a '98-as orosz pénzügyi válság, de legfőképpen a 2008-as pénzügyi-gazdasági világválság, és mindezeket befolyásolták a magyar "sajátosságok" is.
Ennek ellenére az OTP nem szorult állami segítségre, sőt, mindig jelentős adófizetője volt a magyar államnak - mutatott rá az elnök-vezérigazgató.
Kiemelte: az OTP-nek is van szerepe abban, hogy a magyar bankrendszer nemzetközi szinten is kiemelkedően stabil, a közelmúltban lezajlott válság vagy akár a mostani, befektetési szolgáltató cégeket érintő botrány ellenére. Rámutatott: a magyarországi bankrendszer a bankadó bevezetése, a devizahiteleseket érintő szabályozás változásai ellenére is képes volt a kihívásokat kezelni, a tevékenységét biztonságosan folytatni. A magyar bankrendszer stabilitása a magyar gazdaság versenyképességét szolgálta, és szolgálni fogja a jövőben is - hangsúlyozta Csányi Sándor.
A Bonafarmról
"Az OTP mellett büszke vagyok a vállalkozói tevékenységemre is, az általam tulajdonolt mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások Európa és a világ mezőgazdaságában is a legkorszerűbbek közé tartoznak" - hangsúlyozta.
Hozzátette: azt a jövedelmet, amelyet ezek a vállalkozások megtermeltek, mindig visszaforgatták a cégekbe, fejlesztésre fordították. "Ezt nagyobb örömként élem meg, mintha osztalékként kivettem volna. Ezért is nagyon zavar, amikor azzal támadnak, hogy sok támogatást vettünk fel" - mutatott rá.
Csányi Sándor kiemelte: az, hogy ezek a cégek az átlagosnál több támogatást kaptak, azt is jelenti, hogy ezek a vállalkozások a többiekhez képest sokkal nagyobb összeget fektettek be újra, ruháztak be saját erőből a gazdaságba. "Ezek a cégek több mint ötezer ötszáz embert foglakoztatnak, s nem elszigetelten működnek, hanem az adott térségek cégeivel, mint beszállítói és integrációs partnerekkel együtt tevékenykednek, így további több ezer családnak biztosítanak megélhetést. Ez érdemi hozzáadott érték az agrárszektor, de talán az egész társadalom számára, és ezen az úton szeretnénk tovább menni" - fűzte hozzá.
Társadalmi szerepvállalásról
Csányi Sándor a Csányi Alapítvány idén tízéves tevékenységére is nagyon büszke. Elmondta: az alapítvány egyedülálló, a felkarolt gyerekeket 10 éves korukban választják ki, és egészen az egyetemi tanulmányaik befejezéséig támogatják őket az oktatásban, a fejlődésben. Nyaranta például hazai és külföldi, nyelvi-, úszó-, honismereti és egyéb táborokat szerveznek számukra, de a számítástechnikai és kulturális képzésükre is nagy figyelmet fordítanak. Kiemelte: napjainkban 270 gyermekről gondoskodik az alapítvány, "de az egyik célom, ha erőm és egészségem is meglesz hozzá, hogy egyszerre 1000 jó képességű, hátrányos helyzetű gyereket támogasson a Csányi Alapítvány a jövőben".
Csányi Sándor már 20 éve alelnöke a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálatnak is, s az OTP a legnagyobb anyagi támogatója a szervezetnek.
"A Jászságról sem feledkeztem meg, "A Jászságért Alapítvány" elnöke vagyok. Úgy érzem, van valami hozzájárulásom ahhoz is, hogy a Prima Primissima társadalmilag elismert díj lett az évek során" - mondta.
Kiemelte: az OTP Fáy András Alapítvány hatalmas fejlődésen ment keresztül, ma már egy Európa szerte egyedülálló középiskolás oktató központtal is rendelkezik, amely rendhagyó kurzusok keretében több tízezer középiskolásnak tanítja meg a pénzügyi alapismereteket. "Ha el akarjuk kerülni a jövőben a devizahitelezéshez hasonló problémákat, feszültségeket az ügyfelek és a bankszektor között, korszerű pénzügyi ismeretekre van szüksége a fiataloknak" - emelte ki.
Elmondta: a családjára is nagyon büszke, mind az öt gyermeke kiválóan teljesít, ki az üzleti életben, ki pedig az iskolában. "Büszke lehetek arra is, amit a feleségem a Csányi Alapítvány kuratóriumi elnökeként végez. Az elmúlt évtizedekben sok áldozatot vállalt, s jelentős része van abban, ha az én tevékenységem ilyen magas állami kitüntetést érdemel " - mondta végezetül Csányi Sándor.
MTI