7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugyan az elmúlt időszakban több politikus is azt hangsúlyozta, hogy a magyar bankok immár növekednek, és "meg sem kottyan nekik" a bankadó, illetve a többi, a szektort érintő különadó. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója szerint azonban ez koránt sincs így, csak rendkívüli tételek javították a szektor eredményességét, hangzott el a piacvezető magyar bank közgyűlésén.

A tavalyi számokról: 82 milliárdos negatív hatás

A közgyűlést a jogi formalitások után Csányi Sándor beszámolója nyitotta. A bank elnök-vezérigazgatója elmondta, hogyan alakult a konszolidált eredmény. Eszerint 146 milliárd forintos korrigált adózott eredmény, javuló bevételi és stabil nettó kamatmarzs, a második félévtől jelentősen lassuló portfólióromlás jellemezte a bankot. A magas kockázati költségeknek köszönhetően éves szinten 4,4 százalékponttal javuló céltartalék-fedezettség volt jellemző. A bankcsoport konszolidált számviteli eredménye éves szinten 122,6 milliárd forintról 64,1 milliárd forintra csökkent. A visszaesés mögött elsősorban a negatív eredményhatású korrekciós tételek háromszorozódása áll.

Egyrészt a 28,9 milliárd forintnyi magyarországi pénzintézeti különadót 13,2 milliárd forintos egyszeri tranzakciós illeték is növelte (mindkettő társasági adó után). Másrészt a szlovák bankadó éves szinten kb. 1 milliárd forintnyi terhet jelentett. Továbbá leírásra került az ukrán leánybank kapcsán konszolidált szinten, IFRS szerint nyilvántartott 64 milliárd forintnyi goodwillből 37,2 milliárd forint.

A teljes leírásból 6,4 milliárd forint a tőkével, 30,8 milliárd forint az eredménnyel szemben került elszámolásra. Szintén korrekciós tételt jelentett a magyar Gazdasági Versenyhivatal által az OTP Bankra kiszabott (de utóbbi által megfellebbezett) 3,2 milliárd forint bírság (társasági adó után), valamint az OTP Core által fizetendő, az általános kockázati céltartalék eredménytartalékba történő átvezetéséhez kapcsolódó egyszeri adóteher (5,5 milliárd forint). A felsorolt korrekciós tételek összesen közel 82 milliárd forintra rúgtak 2013-ban.

Az üzleti eredmények stagnáltak 2013-ra. A tavalyi évben egy igen konzervatív tartalékolási politikát folytatott a bank, így ez a tétel növekedett. A bruttó betét- és hitelállomány 84 százalék volt. Az OTP az egyik legbiztonságosabb a tőkemegfelelést tekintve - véli Csányi.

A 2014-es kilátásokról, kockázatokról

Kockázatok az idei évre:

  • orosz-ukrán konfliktus, mindkét országban komoly kitettséggel bír az OTP
  • devizahitelek "megoldása"
  • az európai szabályozás átvilágítást ír elő, ami meghatározza a tőkekövetelményt, ez pedig meghatározza majd, hogy mennyi keret marad akvizíciókra. Az OTP egyébként dolgozik a terjeszkedésen, ugyanakkor, ha nem sikerül megfelelő felvásárlási célpontokat találni, akkor Csányi Sándor ígérete szerint növelni fogják az osztalékot.

A külföldi leánybankok közül tavaly az egyik legjobb növekedést felmutató az ukrán leányvállalat volt. Az idei évre azonban komoly visszaesés várható Csányi szerint. A vezető ugyanakkor úgy vélekedett, hogy a bank helyzete messze nem olyan drámai, mint ahogy sokan gondolják, az OTP az egyik legjobb reputációval rendelkező pénzintézet a piacon.

Megerősítette a csütörtökön tett sajtónyilatkozatát is, mely szerint az OTP-csoport olyan stabil, hogy egy orosz és ukrán "kivonulás" sem rengetné meg. A vezető ugyanakkor hangsúlyozta, hogy bár az ukrán helyzet nem örömteli, de nem gondolják, hogy minden beborulna. (Csányi: nincs olyan ukrán sokk, ami megrengetné az OTP-t)

Csányi nincs a Facebookon, az OTP igen

A fejlesztésekkel kapcsolatban elhangzott, hogy az OTP belépett a Facebookra, miközben Csányi úr kiemelte, ő személyesen nincs jelen, és nem is tervezi. Emellett mind a termékek, mind a kártyák terén voltak komoly fejlesztések.

A magyar piacról elmondta az elnök-vezérigazgató, hogy mind a vállalati hitelpiacon, mind a személyi kölcsönök piacán az átlagosnál jobban teljesített az OTP. Az NHP-vel kapcsolatban a bank vezetője arra számít, hogy az év végén, a jövő év elején felpöröghet a kihelyezés, amikor már ismertek lesznek a vállalkozók számára elérhető uniós források.

A kormányzati intézkedéseket érintően úgy vélekedett, hogy az NHP igen hasznos volt. A magánügyfeleket célzó lépések közül az árfolyamgát volt ilyen pozitív lépés, ahol az ügyfelek, a bank és az állam közösen oldja meg a helyzetet. Ezzel szemben a végtörlesztést kifejezetten károsnak látta, mivel az nem a rászorulóknak segített.

A bankadóval kapcsolatban elmondta, hogy azt még korántsem emésztette meg a szektor, ahogy azt a politikusok nyilatkozták a közelmúltban. Az eredményeket ugyanis rendkívüli tételek javították, így a bankszektor továbbra is veszteséges. Az elmúlt években az MNB által is "elfogadható" nyereséget tekintve 2000 milliárd forint eredményelmaradásban van a bankszektor. Ebből 800 milliárd forint fölött volt a különböző jogcímeken beszedett ágazati adók.

Az OTP március elején, a tavalyi eredményeket prezentáló sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a jegybanki alapkamat felett 5 százalékos elvárt hozamot a bankok saját tőkéjére vetítve 2139 milliárd forint elmaradt nyereség keletkezett a bankszektorban 2008 és 2013 között.

Pár nappal később a jegybanki vezetők jelentetették be, hogy 10-12 százalékos tőkearányos banki nyereséget tartanak elfogadhatónak a jövő hazai bankrendszerében. Ez pedig magasabb a Csányiék féle alapkamat plusz 5 százalékpontnál, még egy, a mostaninál magasabb 3-4 százalékos alapkamat esetében is. Így elvileg a 2000 milliárd elmaradt nyereség a jegybanki alapparaméterekkel számolva még magasabb lenne.

A bank céljai nem változtak 2014-re, a profitabilitás és a stabilitás az elsődleges. Növekedést akkor kívánnak végrehajtani, ha az előbbi szempontoknak meg tudnak felelni.

A kelet-európai régióban, Ukrajnában komoly, 5 százalékos visszaeséssel számolnak, míg Oroszországban stagnálást, esetleg kisebb GDP csökkenést várnak. Az ukrán várakozások egyelőre teljesen kiszámíthatatlanok, a fegyveres konfliktus mellett az IMF-program végrehajtása is kérdőjeleket jelent. Az orosz piacon pedig a korábbi üzleti modell nem tartható, a lakossági ügyfelek felé új termékek kellenek, és az áruhitelek további visszaesése várható. Ebben a két országban az üzleti mutatók kapcsán sok a bizonytalanság, a többi országban azonban növekedést várnak.

Csányi megmagyarázta az OTP árfolyamát

A bank részvényesei megszavazták az üzleti beszámolót és a javasolt osztalék mértékét.

Az egyik kisrészvényes azt kérdezte, hogy miért van az, hogy világszerte csúcson vannak a részvényárak, miközben az OTP árfolyama messze van a korábbi szintektől. Csányi Sándor válaszában elmondta, hogy a bankra erősen hat a működési környezet, hiszen óriási terheket raktak a bankok vállára a különböző adókkal. Emellett a magyar államadósság hitelminősítői besorolása sem volt jó, hiszen évek óta a spekulatív kategóriában vagyunk. Ha a hazai szektorral vetjük össze, akkor tekintve, hogy a magyar bankszektor nyereségének nagyrészét az OTP hozta, akkor szerinte ezt eredményes működésnek kell értékelni.

Előretekintve Csányi Sándor bízik a konszolidációban, hogy a kormány számára prioritás lesz a gazdasági növekedés, ez pedig a bankok nélkül elképzelhetetlen. A bankvezető szerint ilyenek egyebek mellett az MNB Növekedési Hitelprogramja, de az uniós pályázatok esetében is szükséges az előfinanszírozás, amely szintén banki közreműködést igényel. A részvényárfolyammal kapcsolatban Csányi elmondta, az elmúlt hónapok tendenciájába bízva javulhat a helyzet. Egyre több befektetési bank ajánlja ugyanis vételre az OTP-t, és ez előbb-utóbb az árfolyamokban is tükröződhet.

Akár a saját részvények 25 százalékát is felvásárolhatják

Az igazgatóság javadalmazásán nem változtatott a közgyűlés.
A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik a sajátrészvények megszerzésének engedélyezése, amelyhez az igazgatóság ismét a közgyűlés felhatalmazását kérte. A korábbi években maximum 20 százalékos mértékű vásárlásra adott a közgyűlés felhatalmazást, de ennek csak a töredékét használták ki. Tavaly a legnagyobb kitettség is elmaradt az alaptőke 1,5 százalékától. Az új Ptk. alapján az igazgatóság a maximális 25 százalékos vásárlásra kért felhatalmazást, amelyet azonban – ahogy azt a közgyűlési pontot ismertető Pongrácz Antal sugallta – várhatóan nem fogják maximálisan kihasználni. Az igazgatóság 2015 október 25-ig élhet a vásárlás lehetőségével.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!