2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ipari termelői árak áprilisban 1,7 százalékkal csökkentek 2014 azonos hónapjához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. Az előző hónaphoz viszonyítva az árak 0,1 százalékkal voltak alacsonyabbak.

A belföldi értékesítés árainak 2013 szeptembere óta tartó csökkenése áprilisban 3,6 százalékos volt. Az exportértékesítés forintban mért árai 0,6 százalékkal mérséklődtek áprilisban, idén már harmadik hónapja. A forint 2,5 százalékkal erősebb volt áprilisban az euróval szemben, mint egy évvel korábban, a dollár viszont majdnem 25 százalékot drágult.

Az ipari termelői árak 2015. január-áprilisban 2,0 százalékkal maradtak el az előző év azonos időszakában mérttől, ezen belül a belföldi 4,0, az exportértékesítési árak 0,9 százalékkal csökkentek.

Az ipar belföldi értékesítésén belül a feldolgozóipar árai 3,1 százalékkal csökkentek, bár néhány alágazatnak sikerült áremeléseket elérni. Így a villamos berendezések belföldi árszínvonala 2,9, a gyógyszereké 2,7 százalékkal emelkedett, de nőttek a termelői árak a textil- és bőriparban (2,9 százalék) a gumiiparban (1,1 százalék), a kohászatban (2,3 százalék), sőt a számítástechnikai és elektronikai termékek gyártásában is (0,9 százalék). A jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás terén 5,0 százalékkal estek vissza a termelői árak.

A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 4,9, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban 0,2 százalékkal csökkentek, míg a beruházási javakat gyártó ágazatokban lényegében stagnáltak (+0,1 százalék) az árak.

Az ipari exportértékesítésben áprilisban a feldolgozóipar árai átlagosan 0,4 százalékkal lettek alacsonyabbak, a járműgyártás exportárai 1,4, az élelmiszereké 3,7, a gumi és műanyag termékeké 2,3 százalékkal csökkent, de emelkedett a gépek és a villamosberendezések exportára 2,8, illetve 1,5 százalékkal, a fa és papíripari termékeké 2,8, a gyógyszereké 7,4 százalékkal az előző havi 4,4 százalékos növekedést követően.  

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!