A belföldi értékesítés árainak 2013 szeptembere óta tartó csökkenése áprilisban 3,6 százalékos volt. Az exportértékesítés forintban mért árai 0,6 százalékkal mérséklődtek áprilisban, idén már harmadik hónapja. A forint 2,5 százalékkal erősebb volt áprilisban az euróval szemben, mint egy évvel korábban, a dollár viszont majdnem 25 százalékot drágult.
Az ipari termelői árak 2015. január-áprilisban 2,0 százalékkal maradtak el az előző év azonos időszakában mérttől, ezen belül a belföldi 4,0, az exportértékesítési árak 0,9 százalékkal csökkentek.
Az ipar belföldi értékesítésén belül a feldolgozóipar árai 3,1 százalékkal csökkentek, bár néhány alágazatnak sikerült áremeléseket elérni. Így a villamos berendezések belföldi árszínvonala 2,9, a gyógyszereké 2,7 százalékkal emelkedett, de nőttek a termelői árak a textil- és bőriparban (2,9 százalék) a gumiiparban (1,1 százalék), a kohászatban (2,3 százalék), sőt a számítástechnikai és elektronikai termékek gyártásában is (0,9 százalék). A jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás terén 5,0 százalékkal estek vissza a termelői árak.
A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 4,9, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban 0,2 százalékkal csökkentek, míg a beruházási javakat gyártó ágazatokban lényegében stagnáltak (+0,1 százalék) az árak.
Az ipari exportértékesítésben áprilisban a feldolgozóipar árai átlagosan 0,4 százalékkal lettek alacsonyabbak, a járműgyártás exportárai 1,4, az élelmiszereké 3,7, a gumi és műanyag termékeké 2,3 százalékkal csökkent, de emelkedett a gépek és a villamosberendezések exportára 2,8, illetve 1,5 százalékkal, a fa és papíripari termékeké 2,8, a gyógyszereké 7,4 százalékkal az előző havi 4,4 százalékos növekedést követően.
MTI