33,5 milliárd kiigazított eredményt ért el 2014 júliusa és szeptember között az OTP. Ez a tavalyinál 20,5 százalékkal gyengébb profitot jelent, viszont a piaci várakozásokat 20 százalékkal meghaladja.
A vártnál magasabb eredmény elsősorban az alacsonyabb kockázati költségeknek és kisebb részt a magasabb bevételeknek köszönhető.
A korábbi negyedévekhez képest egyébként a számviteli és a korrigált eredmény között minimális volt az eltérés.
A bevételek csak a várthoz képest mutatnak kedvezőbb képet, ha az elmúlt negyedévek sorába illesztjük a most publikált adatokat, a kamatok beszűkülése miatt inkább stagnálást látunk.
A költségek viszont nem csak a várakozásoknál alakultak jobban, de a bázisadatoknál is.
A kockázati költségek Oroszországban és Ukrajnában nőttek, míg Magyarországon csökkentek. Ukrajnával kapcsolatban a bank közölte, hogy nem számít rövidtávon érdemi fordulatra, "konszolidáció lassú és hosszadalmas folyamatnak ígérkezik", miközben a gyenge hrivnya árfolyam folyamatosan magas kockázati költségképzést követel meg.
A harmadik negyedévben a kelet-ukrajnai Donyeck és Luganszk megyékben meglévő bruttó hitelállomány céltartalék fedezettségét jelentős mértékben emelte a bank, ezzel harmadik negyedév végére a nettó hitelállomány 22 milliárd forintra csökkent. Az év hátralévő részében a kelet-ukrajnai kitettségek céltartalék fedezettségének további nagymértékű emelése várható. Figyelembe véve a krími és kelet-ukrajnai veszteségekkel együtt 37 milliárd forintos kilenc havi ukrajnai veszteséget, a korábban éves szinten 30 milliárd forintra prognosztizált veszteség nagysága a korrekciós tételként könyvelt krími és kelet-ukrajnai veszteségekkel együtt várhatóan meg fogja haladni az 50 milliárd forintot.
Ez alapján nem lehet csodálkozni azon, hogy a csoport konszolidált eredményét az ukrán és az orosz leánybankok húzták le.
A késedelmes hitelek aránya valamelyest tovább növekedett a negyedév során, a tartalékképzés miatt viszont a rossz hitelek fedezettsége is nőtt.
mfor.hu