Az Európai Unió gazdasági és pénzügyminiszteri tanácsának (ECOFIN) pénteken kezdődött, kétnapos gödöllői informális találkozója előtt Olli Rehn gazdasági ügyekért és monetáris politikáért felelős biztos azt mondta: az Európai Bizottság készen áll arra, hogy a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Központi Bankkal együtt megkezdje a tárgyalásokat Portugáliával a pénzügyi segítség feltételeiről. Erre a miniszterek várhatóan megadják felhatalmazásukat a budapesti találkozón - jegyezte meg.
Jean-Claude Juncker, luxemburgi miniszterelnök, az euróövezeti csoportjának elnöke is azt erősítette meg, hogy nincs pénzügyi akadálya Portugália támogatásának, és úgy vélte: elsősorban politikai jellegű problémát kell kezelni, az ország politikai erőinek egyetértésre kell jutnia a célokról. Juncker hangsúlyozta: a GDP arányos államháztartási hiányt 2012-ben 4,6 százalékra, 2013-ben 2 százalékra kell leszorítani, ebben kell megállapodniuk a parlamenti erőknek.
Olli Rehn felelősségteljes lépésnek nevezte, hogy Portugália pénzügyi segítségért folyamodik, és kijelentette, Portugáliának le kell küzdenie gazdasági nehézségeit Európa pénzügyi stabilitása érdekében. "A bizottság kész arra, hogy gyorsan tárgyalásokat kezdjen a Portugáliának nyújtandó pénzügyi segítségről" - mondta.
Arról is beszélt, hogy korai még a támogatás jellegéről és összegéről beszélni. "A folyamat legelején vagyunk" - tette hozzá. Az EU-biztos azt is elmondta, hogy Spanyolországnak remélhetőleg nem lesz szüksége külső segítségre, meg fog birkózni problémáival a közelmúltban indított reformoknak köszönhetően.
Ezt megerősítette a spanyol pénzügyminiszter, Elena Salgado Mendez is, aki kizárta, hogy országa pénzügyi segítségért forduljon az EU-hoz. Azt mondta: erre nincs szükség, mivel Spanyolország reformcsomagjának megvalósítása sikeresen halad. Reményei szerint Portugália lesz az utolsó az EU-tagállamok közül, amelyik külső pénzügyi segítségre szorul.
Didier Reynders, belga pénzügyminiszter arra a kérdésre, hogy a Portugáliának nyújtandó segítség összege elérheti-e a 80-85 milliárd eurót, úgy felelt: ez ésszerű számnak tűnik. Hozzátette: megvitatják, milyen módon érheti el legjobban Portugália a pénzügyi konszolidációt, meghallgatják az erre vonatkozó javaslatokat. Megerősítette: az EU-nak segítenie kell, ahogy tette korábban Görögország és Írország esetében. Megjegyezte azt is, meg kell vizsgálni, milyen kötelezettségeket vállal Lisszabon a támogatás fejében.
Finn kollégája, Jyrki Katainen is gyors döntéseket szorgalmazott Portugália talpra állítása érdekében, mert, mint mondta az ország pénzügyi instabilitása minden uniós tagállam számára káros.
Fernando Teixeira dos Santos, portugál pénzügyminiszter is amellett állt ki, hogy minél gyorsabban egyezségre kell jutni a Portugáliának nyújtandó pénzügyi támogatásról, amelynek összegéről véleménye szerint még korai beszélni. Amellett, hogy biztos volt benne, országa megkapja a kért támogatást és teljesíti vállalásait, felhívta a figyelmet arra, hogy a támogatás kérdését megnehezíti a portugál belpolitikai helyzet, mivel az országot ügyvezető kormány irányítja, és az egész országnak kell vállalásokat tenni, nemcsak a kormánynak.
MTI