3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Április vége óta az OTP Európa legrosszabbul teljesítő bankrészvénye a tőzsdéken, a magyar bankpapír 31 százalékos gyengülést produkált a Fidesz-győzelem óta - olvasható a Bloomberg cikkében. A lap által megkérdezett elemzők a kontinens legnagyobb összegű bankadójával és a devizahitelesek megmentésére vonatkozó kormányzati elképzelésekkel magyarázzák a negatív hangulatot.

A kormány a múlt héten mutatta be hivatalosan nyolcpontos javaslatcsomagját a bajba jutott devizahitelesek megsegítésére, a szakemberek pedig máris úgy értékelik, hogy ezek a pontok további jelentős terhet jelentenének a magyar bankrendszernek. Az elemzők szerint az sem véletlen, hogy a Fidesz választási győzelme óta az OTP Európa legrosszabbul teljesítő bankrészvénye.

Második bankadó

A kormány nyolcpontos javaslatcsomagjának egyik eleme, hogy a devizahitelesek mindenféle plusz díj felszámítása nélkül kitolhatnák legfeljebb öt évvel hitelük futamidejét, illetve a bankok nem változtathatnának egyoldalúan a szerződéseken, ha az az ügyfél számára hátrányos. További változás lenne, hogy a pénzintézetek nem követelhetnének több pénzt az adóstól, mint a lakás értéke, a különbözetet a banknak kellene lenyelni veszteségként.

"Amikor először hallottam a javaslatokról, rögtön az jutott eszembe, hogy ez egy újabb büntetőcsomag a bankadó után a pénzintézetek számára" - mondta a Bloomberg kérdésére Vavrek Zsolt, az Equilor szakembere. Szerinte ha a javaslatokat a jelenlegi formában elfogadja a parlament, akkor az komoly hátrányt jelent majd a bankok számára, a futamidő meghosszabbítása például jelentős likviditási problémákat okozhat.

A Bloomberg cikke emlékeztet arra, hogy április vége, vagyis a Fidesz választási győzelme óta az OTP Európa legrosszabbul teljesítő bankrészvénye. A cég papírjai értékük 31 százalékát veszítették el, miközben a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe csak 4,3 százalékkal gyengült. A másik pénzügyi cég a tőzsdén az FHB, mely 17 százalékot veszített a vizsgált időszakban.



Tízmilliárdokba kerülhet

A Magyar Bankszövetség tanácsadója korábban úgy nyilatkozott a nyolc pontról, hogy azok nem segítenének érdemben a bajba jutott devizahiteleseken, ráadásul törvényességi és alkotmányossági aggályokat vetnek fel. "A bankok eltérő mértékű, de tízmilliárdos nagyságrendű extra kiadással számolhatnának" - idézi a lap Müller Jánost.

A javaslatcsomag egyik kidolgozója, Kósa Lajos a héten a köztévének azt nyilatkozta, hogy a nyolc pont a választópolgárok érdekeit képviseli. "Bármennyire problémás is egyeseknek, mi elsősorban a választópolgárok érdekeit képviseljük, csak utána a bankokét, az Európai Unióét vagy az IMF-ét" - szögezte le a politikus.

"A csomag néhány eleme jogos, de néhány javaslat szembe megy a jelenlegi piaci gyakorlattal" - véli Réczey Zoltán. A Buda-Cash elemzője szerint ha például a bankok nem követelhetnének többet, mint az ingatlanok piaci értéke, az kiszámíthatatlan kockázatot jelentene számukra.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!