4p

Úgy tűnik, Görögország megmenekülhet az adósságcsapdából, azonban a piacok jelenleg amiatt aggódnak, hogy a válság átterjed más országokra. "A fertőzés már megtörtént. Ez az egész olyan, mint az ebola" - vélekedik az OECD főtitkára. Sokan már azt találgatják, ki lehet a következő a sorban, a fogadóirodák most talán Portugália bedőlésére adnák a legkisebb oddsot. Mfor.hu-háttér.

Görögország már fellélegezhet, azonban a szakemberek szerint még csak most jön a neheze - olvasható az amerikai Fortune magazin cikkében. Portugália például sok szempontból még rosszabb helyzetben van, mint a görögök, a piac pedig most attól tart, hogy őket már nem fogják megmenteni.

Ki lesz a következő?

A nemzetközi piacokon már azt találgatják, ki lehet a következő áldozat. Néhányan még bíznak abban, hogy sikerülhet megakadályozni a válság továbbterjedését, az OECD főtitkára azonban nem osztja ezt a nézetet. "A fertőzés már megtörtént. Ez olyan, mint az ebola" - vélekedik Angel Gurria, a nemzetközi szervezet vezetője.

Az elemzők szerint jelenleg Portugália van a legnagyobb gondban, mint az eurózóna legszegényebb országa, majd őket követi nem sokkal Spanyolország. "Nagy esély van arra, hogy Portugália lesz a következő ország, amelyik bajba jut" - mondta a Fortune kérdésére Nariman Behravesh, az IHS Global Insight vezető elemzője. Hasonló véleményen vannak más elemzők is.

Sokan a mostani adósságválságot a két évvel ezelőtti amerikai bankkrízishez hasonlítják: Görögországot megmentették, akárcsak a Bear Stearns-t, Portugália viszont a Lehman Brothers sorsára juthat, sokak szerint hagyni fogják bedőlni.

Portugália sok tekintetben hasonlít Görögországhoz, ráadásul a szakemberek szerint ugyanazokat a jelzéseket küldi neki a piac, amiket a görögöknek néhány hónapja. A portugál költségvetési hiány tavaly 9 százalék fölé emelkedett, GDP-arányos államadósságuk pedig 80 százalék körül van.

Sőt, bizonyos szempontból Portugália még rosszabb helyzetben van, mint Görögország, hiszen az elmúlt tíz évben jóval gyengébb növekedést produkált - véli Ricardo Reis, a Columbia Egyetem professzora. Tavaly 0,1 százalékkal csökkent a portugál gazdaság teljesítménye, az idei évre pedig további 3,3 százalékos recessziót várnak. Ha az ország kezelni tudja ezt a növekedési problémát és a piacról finanszírozni tudja magát, akkor elkerülheti a nagyobb gondot, de ez az egyetlen szalmaszál számukra.

"Ha a kamatok magasan maradnak, akkor Portugália nem fogja tudni a piacról finanszírozni magát és kifogyhat a pénzből" - vélekedik Ricardo Reis. Az ország azonban mindent megtesz, hogy elkerülje ezt, ezért gyorsan igyekeznek cselekedni: a múlt héten például a kormány és az ellenzék vezérei tárgyaltak a további megszorításokról és a gyorsan kivitelezhető reformokról. Az elemzők azonban máris arra figyelmeztetnek, hogy ugyanez ment végbe Görögországban decemberben és januárban a Fitch leminősítése után.

A portugál kormány nem szeretné, hogy összemossák őket a görögökkel. "A helyzet Portugáliában nem ugyanaz, mint Görögországban, hiszen Portugália soha nem hazudott a pénzügyeiről" - jelentette ki Francois Merouin francia költségvetési miniszter.

A befektetők viszont attól tartanak, hogy ha Portugália is a csőd szélére kerül, akkor nem fogja megkapni ugyanazt a segítséget, mint a görögök - véli Ricardo Reis.

Bizonyos szempontból Spanyolország is nehezebb helyzetben van, mint a görögök, hiszen a munkanélküliség 20 százalék felett van, az ország gazdasága pedig a tavaly kipukkadt ingatlanbuborék miatt szenved, a magán és a vállalati szférában is nő a nemfizetések aránya. A szakemberek szerint azonban Spanyolország már túl nagy lenne, hogy hagyják bedőlni, az Európai Unió minden bizonnyal megmentené a hispánokat.

A görögök már vehetnek egy nagy levegőt

Vasárnap jelentették be, hogy Görögország megállapodott az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), így el tudja kerülni a csődöt. A megállapodást már csak a görögök torpedózhatják meg, ugyanis az országban a lakosság többsége ellenzi a megszorításokat, a napokban egymást érik a sztrájkok és a tüntetések.

Az eurómilliárdokért cserébe Görögország igen szigorú intézkedéseket léptet életbe. Egyebek között megszüntetik az állami alkalmazottak 13. és 14. havi juttatását, továbbá három évre befagyasztják az állami és a magánszektorban dolgozók bérét. Az intézkedések között szerepel továbbá, hogy a 700 eurónál nagyobb nyugdíjban részesülők nem kapnak 13. és 14. havi nyugdíjat. A görög kormány vasárnap egyidejűleg azt is bejelenti, hogy két százalékponttal emeli minden termék áfáját.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!