Görögország már fellélegezhet, azonban a szakemberek szerint még csak most jön a neheze - olvasható az amerikai Fortune magazin cikkében. Portugália például sok szempontból még rosszabb helyzetben van, mint a görögök, a piac pedig most attól tart, hogy őket már nem fogják megmenteni.
Ki lesz a következő?
A nemzetközi piacokon már azt találgatják, ki lehet a következő áldozat. Néhányan még bíznak abban, hogy sikerülhet megakadályozni a válság továbbterjedését, az OECD főtitkára azonban nem osztja ezt a nézetet. "A fertőzés már megtörtént. Ez olyan, mint az ebola" - vélekedik Angel Gurria, a nemzetközi szervezet vezetője.
Az elemzők szerint jelenleg Portugália van a legnagyobb gondban, mint az eurózóna legszegényebb országa, majd őket követi nem sokkal Spanyolország. "Nagy esély van arra, hogy Portugália lesz a következő ország, amelyik bajba jut" - mondta a Fortune kérdésére Nariman Behravesh, az IHS Global Insight vezető elemzője. Hasonló véleményen vannak más elemzők is.
Sokan a mostani adósságválságot a két évvel ezelőtti amerikai bankkrízishez hasonlítják: Görögországot megmentették, akárcsak a Bear Stearns-t, Portugália viszont a Lehman Brothers sorsára juthat, sokak szerint hagyni fogják bedőlni.
Portugália sok tekintetben hasonlít Görögországhoz, ráadásul a szakemberek szerint ugyanazokat a jelzéseket küldi neki a piac, amiket a görögöknek néhány hónapja. A portugál költségvetési hiány tavaly 9 százalék fölé emelkedett, GDP-arányos államadósságuk pedig 80 százalék körül van.
Sőt, bizonyos szempontból Portugália még rosszabb helyzetben van, mint Görögország, hiszen az elmúlt tíz évben jóval gyengébb növekedést produkált - véli Ricardo Reis, a Columbia Egyetem professzora. Tavaly 0,1 százalékkal csökkent a portugál gazdaság teljesítménye, az idei évre pedig további 3,3 százalékos recessziót várnak. Ha az ország kezelni tudja ezt a növekedési problémát és a piacról finanszírozni tudja magát, akkor elkerülheti a nagyobb gondot, de ez az egyetlen szalmaszál számukra.
"Ha a kamatok magasan maradnak, akkor Portugália nem fogja tudni a piacról finanszírozni magát és kifogyhat a pénzből" - vélekedik Ricardo Reis. Az ország azonban mindent megtesz, hogy elkerülje ezt, ezért gyorsan igyekeznek cselekedni: a múlt héten például a kormány és az ellenzék vezérei tárgyaltak a további megszorításokról és a gyorsan kivitelezhető reformokról. Az elemzők azonban máris arra figyelmeztetnek, hogy ugyanez ment végbe Görögországban decemberben és januárban a Fitch leminősítése után.
A portugál kormány nem szeretné, hogy összemossák őket a görögökkel. "A helyzet Portugáliában nem ugyanaz, mint Görögországban, hiszen Portugália soha nem hazudott a pénzügyeiről" - jelentette ki Francois Merouin francia költségvetési miniszter.
A befektetők viszont attól tartanak, hogy ha Portugália is a csőd szélére kerül, akkor nem fogja megkapni ugyanazt a segítséget, mint a görögök - véli Ricardo Reis.
Bizonyos szempontból Spanyolország is nehezebb helyzetben van, mint a görögök, hiszen a munkanélküliség 20 százalék felett van, az ország gazdasága pedig a tavaly kipukkadt ingatlanbuborék miatt szenved, a magán és a vállalati szférában is nő a nemfizetések aránya. A szakemberek szerint azonban Spanyolország már túl nagy lenne, hogy hagyják bedőlni, az Európai Unió minden bizonnyal megmentené a hispánokat.
A görögök már vehetnek egy nagy levegőt
Vasárnap jelentették be, hogy Görögország megállapodott az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), így el tudja kerülni a csődöt. A megállapodást már csak a görögök torpedózhatják meg, ugyanis az országban a lakosság többsége ellenzi a megszorításokat, a napokban egymást érik a sztrájkok és a tüntetések.
Az eurómilliárdokért cserébe Görögország igen szigorú intézkedéseket léptet életbe. Egyebek között megszüntetik az állami alkalmazottak 13. és 14. havi juttatását, továbbá három évre befagyasztják az állami és a magánszektorban dolgozók bérét. Az intézkedések között szerepel továbbá, hogy a 700 eurónál nagyobb nyugdíjban részesülők nem kapnak 13. és 14. havi nyugdíjat. A görög kormány vasárnap egyidejűleg azt is bejelenti, hogy két százalékponttal emeli minden termék áfáját.
Beke Károly
Menedzsment Fórum