Ez fordulat Lisszabon pénzügypolitikájában, ugyanis a kabinet a piaci nyomással dacolva, az ország rohamosan romló pénzügyi helyzete ellenére hónapokig ellenállt annak, hogy külső segítséget kérjen. Portugália az euróövezet harmadik tagállama, amely pénzügyi mentőövért fordul az EU-hoz. Korábban Görögország és Írország szorult hasonló segítségre.
Az Európai Bizottság Brüsszelben máris bejelentette, Sócrates értesítette a bizottság portugál elnökét, José Manuel Barrosót Lisszabon ama szándékáról, hogy kérni fogja az unió pénzügyi támogatást szolgáló mechanizmusának beindítását. Barroso arról biztosította, hogy a kérést a lehető leggyorsabban és a vonatkozó szabályoknak megfelelően fogják megvizsgálni - tette hozzá a bizottság közleményében.
Uniós tisztségviselők szerint a tárgyalások gyorsan haladhatnak majd, de sürgősségi hiteleket rendszerint akkor folyósítanak, ha erről már megállapodást írtak alá teljes körű felhatalmazást birtokló kormánnyal.
Sócrates tévébeszédében azzal érvelt ügyvezető kormányának döntése mellett, hogy a lisszaboni parlament nemrégiben elutasította a további költségvetési megszorító intézkedéseket, emiatt pedig romlott az ország pénzügyi helyzete, amely végül "elkerülhetetlenné" tette a segélykérést.
Portugália pénzügyi helyzete a múlt hónapban fordult különösen rosszra, miután lemondott a kisebbségben kormányzó, szocialista vezetésű kabinet. Ennek hatására az állampapírok átlaghozamai magasba szöktek, a hitelminősítők sorozatban leértékelték a portugál szuverén és banki adósságok osztályzatát, a portugál bankok a héten pedig arra figyelmeztettek, hogy esetleg nem lesznek többé képesek állampapírokat vásárolni.
Szakértők szerint Portugáliának 60-80 milliárd eurós külső támogatásra lehet szüksége három évre. Az EU és az euróövezet tagországainak pénzügyminiszterei a tervek szerint pénteken Budapesten ülnek össze, hogy megvitassák a portugál államadósság újrafinanszírozási szükségleteit.
MTI