Hozzátette: a csütörtökön közölt első negyedéves GDP-adat alapján megalapozottan várható, hogy az idén 2,7-3 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság. Úgy vélte, a következő időszakban várhatóan javul az ügyfelek fizetőképessége, és mivel egy növekvő gazdaságnak egyre nagyobb a hiteligénye, így lassan, de fokozatosan növekvő hitelezési aktivitás elé nézhetnek a magyarországi bankok.
Az OTP csoport részesedése a magyar vállalatoknak nyújtott hitelekből 2008 óta folyamatosan nő: az idei első negyedévben ez 12,5 százalék volt, és további növekedésre törekszenek, mondta. Bencsik László úgy fogalmazott, hogy az első negyedévben kettészakadt a mezőny: továbbra is kiváló a bolgár eredmény, nyereségesen működött valamennyi kelet-közép-európai leánybank, örvendetes a román és szerb leánybank pozitív negyedéves eredménye, ugyanakkor veszteséges volt az ukrajnai és az oroszországi működés. Az OTP bankcsoport Ukrajnában 10-20 milliárd forintos veszteséget vár az idén, ugyanakkor a jelenlegi helyzetben nem számol azzal, hogy a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megyékben szükség lesz a krímihez hasonló kivonulásra - mondta.
Az első negyedéves gyorsjelentés szerint az OTP Ukrajnában 7,5 milliárd forintos korrigált konszolidált adózás utáni veszteséget szenvedett el. Hozzátette, hogy Ukrajnában 2014-ben 5 százalékos, vagy annál nagyobb GDP-visszaesést várnak, ami visszaveti a hitelezési aktivitást is, az OTP pedig különösen óvatos lesz, hogy milyen ügyfeleket hitelez és milyen mértékben - hívta fel a figyelmet a vezérigazgató-helyettes.
Oroszországgal kapcsolatban - ahol 4,7 milliárd forintos korrigált konszolidált adózott veszteséget könyvelt el az OTP - Bencsik László kifejtette: az orosz leánybank idén valószínűleg nem járul hozzá a csoport teljesítményének növekedéséhez, azonban negyedévenként javuló eredményben bíznak, és abban, hogy az év során lefut a portfólióromlási hullám.
Elmondta, hogy az orosz és ukrán leánybankoknál a továbbra is magas, illetve megnövekedett kockázati költségek okoztak veszteséges negyedévet, a működési eredmény ugyanakkor a két leánybanknál viszonylag stabil volt éves összevetésben.
Az OTP csoport egyedi tételektől megtisztított összes bevétele az előző év azonos időszakához képest 1 százalékkal, az előző negyedévhez képest pedig 2 százalékkal csökkent. Ezen belül a nettó kamatbevételek éves szinten 2 százalékkal csökkentek, negyedéves összevetésben azonban ugyanilyen arányban nőttek. Az előző évekhez hasonlóan a magyarországi árfolyamgát teljes várható 2014-es negatív hatásaként 2,8 milliárd forintot számoltak el ezen a soron - mondta el Bencsik László.
A vezérigazgató-helyettes arra a kérdésre, hogy mik a várakozásaik a devizahitelesek problémájának megoldásával kapcsolatban, kifejtette: az árfolyamgát a jelenleg is teljesítő ügyfeleknek jelentős, azonnali kedvezményt jelent, és elviselhető a bankszektor szempontjából is, vagyis a legkisebb költséggel a legnagyobb segítséget jelentheti. Úgy vélte, hogy ezt a megoldást kellene kiterjeszteni, és érthetetlennek nevezte, hogy csak az ügyfelek kevesebb mint fele élt eddig ezzel. Az OTP bank támogatná az árfolyamgát kiterjesztését, vagy finomítását - hangsúlyozta.
Bencsik László szerint nagyobb problémát jelentenek a nemfizető ügyfelek, akiknek jelenleg a Nemzeti Eszközkezelő jelent megoldást. Hozzáfűzte: az OTP bank támogatja, hogy az eszközkezelő működését és tevékenységét kiterjesszék, de vannak más megoldási irányok is, amelyekről közösen kellene gondolkozni; ebben az OTP örömmel részt venne - mondta a vezérigazgató-helyettes.
MTI