Brókerbotrányokról
Csányi szerint nem igazságos a Quaestor-ügy kapcsán hozott szabályozás. Megengedhetetlen, hogy a cég bukása miatt a szektor becsületes vállalkozásai állják a bedőlt vállalkozások terhét. Az ügyfelek ilyenfajta megkülönböztetése politikailag lehet hasznos, gazdaságilag aligha. Az ügyfelek így a jövőben sem fogják racionálisan mérlegelni a pénzügyi döntéseiket. Csányi Sándor szerint furcsa az az indoklás a Quaestor-ügyben, hogy a bankrendszer kollektíven bűnös, ezért kellene nekik állni a csalók után a cehet.
Ez a költség az ügyfeleket is fogja sújtani, így vagy alacsonyabb kamatokat kapnak, vagy magasabb kamatokat kell a hitelek után fizetni. Az „eltűnt” milliárdok egy jelentős része azoknál a kötvényeseknél van, akik magasabb kockázatra fektettek be, a magasabb hozamok ugyanis 50-60 milliárd forintot tehetnek ki.
A mostani információk szerint 57 milliárd forintba kerülhet a Quaestor-károsultak kifizetése. Bíznak abban, hogy ezt le lehet majd írni például a bankadóból vagy a társasági adóból (ahogy a beadott tervezet tartalmazza), így áttételesen és elnyújtva az állam átvállalná ezt.
Hasonlóképpen igazságtalan, hogy a takarékszövetkezetek kapcsán is az OBA állja a bedőlt intézmények kártérítését. Korábban 135 milliárdot kaptak a Takarékszövetkezetek a reorganizációra, ezt azonban nem használták fel, miközben a szektor intézményeit biztosító alapot megszűntették.
Az OBA és a BEVA lehetséges összevonása kapcsán Csányi Sándor szívesebben látna külön szervezeteket, mert ezek merőben más tevékenységet végeznek.
Lázár fricskát kapott
A sajtó képviselői érdeklődtek arról is, hogy mi a véleménye az uniós támogatások felfüggesztéséről. Csányi Sándor azt mondta, hogy erről ő is a sajtóból értesült, így nem ismeri mélységében az ügyet. Ugyanakkor a személyes véleménye az, hogy az uniós támogatások felett a fejlesztési minisztériumnak kellene diszponálnia, nem a Miniszterelnökségnek. Mint mondta, közismert a véleménye a Miniszterelnökséget vezető miniszterről, Lázár Jánosról, szerinte szerencsétlen dolog ezermilliárdokat rábízni olyan emberre, aki egy kisváros gazdálkodását sem tudta megoldani.
Az autóhitelek forintosításáról nem tudott érdemben nyilatkozni, mint elmondta, ebben a kérdésben az MNB nem tárgyalt erről még a Bankszövetséggel.
Oroszország és Ukrajna
Csányi Sándor szerint ott teszik a legnagyobb költségcsökkentő lépéseket, ahol a legnagyobb problémák voltak, így Oroszországban és Ukrajnában. Ezek fiók bezárásokban és elbocsátásokban jelennek meg, és bizonyos kockázatos termékeket megszűntettek - mondta az OTP vezére a közgyűlést követő sajtótájékoztatón.
Oroszországból nem fognak kivonulni, és még nem született ugyan döntés, de valószínűleg nem válnak teljes mértékben online bankká az orosz piacon, bizonyos számú fiókot megtartanak, mondta el Csányi Sándor. Az ukrán piacról Bencsik László vezérigazgató-helyettes beszélt, aki elmondta a krími régióba biztosan nem mennek vissza már csak a jogi helyzet miatt sem. A donyecki és luganszki régióba visszatérhetnek, ha normalizálódna a helyzet. Ez ráadásul ebben az esetben visszaírást is eredményezne.
Egy formális államcsőd nem érintené közvetlenül az OTP-t, nem állnak kapcsolatban ugyanis az állammal, és a hrivnyában denominált követelés is marginális. Bencsik László szerint a helyzet nem romlott tovább, és az IMF-EU elkezdte finanszírozni az országot, így nem valószínű, hogy teljesen fel kell adniuk a piacot. Ha ez - a legroszabb forgatókönyv mégis megtörténne, akkor összességében hozzávetőleg 165 milliárdos leírást jelentene.
A bankadó csökkentés kapcsán bízik abban, hogy ha a mérlegfőösszeghez kötik, akkor nem a 2014-es szint lesz az. Ők ugyanis az elmúlt években is aktívak voltak, és növekedtek, míg voltak olyanok, akik az utóbbi években erősen visszafogták a hitelezésüket.
Az OTP az ellen protestál, hogy ne legyenek inkorrekt versenyszabályok. Így a takarékszövetkezetek első fázisa, az integráció nem érintette az OTP-t, így a Demján Sándor féle strasbourgi bírósági tárgyalások sem érintik őket.
Arra kérdésre nem válaszolt érdemben Csányi Sándor, hogy az MKB-t további tőkeemelés nélkül rendbe lehet-e tenni. Cinikus mosoly mellett azt válaszolta: ők az állami megvásárlást megelőzően vizsgálták át a bankot, később változott a helyzet.
mfor.hu